З ІСТОРІЇ ХРЕСТІВ

З ІСТОРІЇ ХРЕСТІВ
З ІСТОРІЇ ХРЕСТІВ

Хрест – один з найдавніших символів у світовій історії.
Вважають, що вже первісна людина, поклавши поліно на поліно, щоб видобути вогонь, почала асоціювати форму хреста з тим земним вогнем, а пізніше поширила цю асоціацію й на небесний вогонь — сонце. В усякому разі можна твердити, що знак хреста, як символ вогню і сонця, поширений з найдавніших часів у всьому світі. Хрест знаходять на монолітах Ніневії, що зберігаються у Британському музеї, у Китаї, Персії, у Тибеті, в Ассирії, у Фінікії, Єгипті, на Криті, у Трої, у Греції, у Скандинавії, у руїнах давнього Мехіко та Перу. 
Знак хреста несе багато значень. Зокрема це знак тривимірного Всесвіту, життя. Він зображає Трійцю з підкресленням вагомість синівської енергії (третьої сили) — Любові. Це зроблено шляхом поєднання символу чоловічої енергії — вогню (зображуваної у віруваннях всіх народів вертикальною площиною або вертикальним стовпом) з символом вологої жіночої енергії (зображуваної горизонтальною площиною), при якому обидва батьківські символи немов би зникають, зливаючись в один знак хреста — символ тривимірного простору, любові, дитяти. Це знак найпершої триєдності: мінус, плюс, єдність: мати, батько, дитя. Обертовий хрест — свастика — символізує розвиток Всесвіту. При цьому обертання хреста за годинниковою стрілкою символізує рух вгору, сходження (наприклад, схід Сонця), рух від матеріального до духовного — еволюцію, а обертання проти годинникової стрілки — рух униз, захід, рух від духовного до матеріального — інволюцію.
Свастикою зображується не тільки рух Всесвіту, а й сонячний рух у релігійній традиції аріїв. При цьому Сонце, що сходить, зображується прямою (правосторонньою) сваргою, а Сонце, що заходить — оберненою (лівосторонньою). 
Цікава колекція хрестів зберігається в історичному музеї міста Володимира. Вони прикрашені різноманітними декоративними елементами, геометричними орнаментами. Ці хрести були знайдені у різних волинських храмах у часи атеїзму і передані до музею, так і врятовані від знищення. На одному із них хрест зображено над півмісяцем – це означає, що християнська віра старіша за мусульманську (символ півмісяця). Справді, християнство зародилося на 600 років раніше, ніж мусульманство.
Оригінальний хрест знаходиться у селі Зимно на Володимирщині.
За легендою, цей хрест звів король Данило у 13 столітті на місці смерті Клима Христинича, його вірного дружинника, який загинув, захищаючи рідну землю від поляків. Згадка про це є навіть у «Літописі Руському»! Хрест зберігся й донині. У 30 роках 20 століття хрест досліджував відомий володимирський історик і археолог Олександр Цинкаловський. 
Тож символіка хреста має давню історію, яка сягає своїм корінням глибини віків.
Богдан Янович, науковий співробітник історичного музею.

 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: