СТАРА КАТЕДРА. ІСТОРІЯ З ГЛИБИНИ ВІКІВ

СТАРА КАТЕДРА. ІСТОРІЯ З ГЛИБИНИ ВІКІВ
СТАРА КАТЕДРА. ІСТОРІЯ З ГЛИБИНИ ВІКІВ

На західній околиці Володимира, яка прилягає до с.Федорівка,  є урочище, яке здавна називають Старою Кафедрою. Назва цієї місцевості пов'язана з подіями понад тисячолітньої давнини.
У 988 році князь Володимир Великий охрестив Київську Русь. У 992 році він заснував у Володимирі православну єпархію, першими єпископами якої  були Стефан та Амфілохій.
На думку деяких істориків, зокрема М.Теодоровича, тоді ж, у 10 столітті, на західному передмісті Володимира, на високому березі річки Луги, був збудований перший кафедральний собор (Катедра) – від нього виникла й назва прилеглої  місцевості. У другій половині 12 століття святиня зруйнувалася – тоді розпочалося будівництво Мстиславового храму, тобто Успенського собору.
Новий (уже дерев'яний) храм згадується у заповіті старости Володимирського та Вінницького, маршалка землі Волинської, князя Федора Сангушка від 9 листопада 1547 р. У візитації 1695 р. храм названий «стародавньою кафедрою володимирських єпископів». У візитації 1695 р. занотовано, що церква в 1683 р. «згнила». У 18 столітті на цьому місці було збудовано дерев'яну каплицю святого Федора Стратилата, яку розібрали в 1815 році. Від назви каплиці та село отримало назву Федорівка.
Наприкінці 19 століття рештки Старої Катедри досліджував професор Адріан Прахов, а у 70-x роках 20 століття тут працювали археологи під керівництвом  П.Рапопорта. Було виявлено старовинні фундаменти, знайдено фрагменти кольорової  керамічної плитки.
У минулі роки на фундаментах Старої Катедри побували та співробітники Володимирського історичного музею, які відчули дух старовини(фото 2008 року).
Богдан Янович

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: