«Нехтування правилами карантину призведе до введення дистанційного навчання», - В’ячеслав Петрук

В’ячеслав Петрук
В’ячеслав Петрук

Кожен день приносить антирекорди кількості осіб, інфікованих коронавірусом. В залежності від динаміки захворюваності і середньозваженого показника цієї недуги на 100 000 населення, території міст, районів та областей відносять за рівнем епідеміологічної небезпеки до червоної, помаранчевої, жовтої, зеленої  зон. Із 7 вересня Волинь з помаранчевої зони була переміщена у список жовтої зони. Хоча на те, що хвороба відступила, годі й надіятися. Число щоденних інфікувань зростає, кількість видужалих набагато менша від кількості вражених вірусом. Дуже часто трапляються випадки, коли з життя йдуть цілком здорові люди, які інфікувалися COVID-19.
На тлі незатихаючої пандемії, попри явну небезпеку, населення не виявляє бажання дотримуватися протиепідемічних заходів. Людям набридло сидіти вдома, не відвідувати різні місця дозвілля. І не меншою проблемою, ніж сам коронавірус, стало дистанційне навчання в школах та закриття дитячих садочків. Усі розуміють, що найкращим захистом повинні бути забезпечені наші діти. Водночас допускаємо найбільше скупчення потенційних інфікованих і здорових людей у шкільних та дошкільних установах. Сьогодні в Україні інфіковано багато дітей,  є летальні випадки.
З 1 вересня 2020 року у школах відновилося навчання у всіх класах, а в дошкільних установах нашого міста до відвідування були допущені всі діти.
Щоб дізнатися, яких протиепідеміологічних заходів ужито в цих установах Володимира-Волинського, а також про організацію захисту дітей, ми звернулися до начальника управління освіти виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради В’ячеслава Петрука.

- Чим сьогодні керуються дошкільні та шкільні установи при організації  навчання і перебування дітей у школах та дитячих садках?

- Базовими законами для шкіл є Закон України «Про повну загальну освіту», для садочків – «Про дошкільну освіту». Всі, хто причетний до організації освітнього процесу, хто є його учасником, повинні бути і виконавцями цих законів. Але на час карантину головний санітарний лікар затвердив дві постанови, які стосуються шкіл: №50 від 22 серпня 2020 року «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)» - і дитячих садочків: №25 від 21 травня 2020 року «Про затвердження тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)». Я їх спеціально називаю повністю, щоб кожен з педагогів і особливо батьків прочитав їхні назви, зміг ознайомитися зі змістом і зрозумів, що правила єдині для жителів усієї України і обов’язкові до виконання.

- Які головні новації з’явилися з появою цих постанов у закладах освіти?

- Таких змін в навчальному і виховному процесі чимало. І те, що я зараз назву, не є вичерпним списком нових правил, потрібно все-таки читати ці постанови, щоб володіти усією інформацією. Я зупинюся на найрадикальніших:
1. Повна і категорична заборона входу, присутності сторонніх осіб у приміщеннях навчальних і дошкільних закладів. До числа сторонніх осіб зараховані усі, в тому числі і батьки дітей та учнів, крім працівників цих установ, і безпосередньо учні та діти. На території закладів можна перебувати, але за умови дотримання соціальних дистанцій і маскового режиму.
2. З метою зменшення зіткнення учнів один з одним у школах в момент приходу на навчання задіюються усі можливі входи в приміщення. Усі входи промарковані, учням повідомлено правила, час і порядок користування входами і виходами з приміщення. Крім того, у школах до кожного класного колективу доведено інформацію про схему руху по коридорах, а в деяких школах навіть здійснено розмітку пішого переміщення у приміщеннях.
3. Категорична заборона участі дітей у будь-якому прибиранні шкільних приміщень і приміщень дитячих садків. Тобто, відмінена практика чергових з прибирання класних кімнат. Цю роботу зараз виконує тільки обслуговуючий персонал закладів.
4. Суворе дотримання учнями маскового режиму в місцях масового скупчення людей і місць загального користування. Тобто, на перерву в приміщенні  діти мають виходити в масках. Масками їх зобов’язані забезпечити батьки.
5. Усі вчителі мають максимально використовувати можливість проведення навчальних занять на свіжому повітрі. Те саме стосується і дитячих садків:  за сприятливої погоди діти мають весь час займатися і відпочивати на вулиці. Під час відсутності дітей у приміщенні слід обов’язково проводити провітрювання і вологе прибирання з дезінфікуючими розчинами.
6. Роками встановлені години перерв і тривалості навчальних занять та інших занять змінені у зв’язку зі збільшенням часу перерв між заняттями для забезпечення учнів і дітей гарячим харчуванням. На це вплинула норма соціальної дистанції у приміщенні їдалень, а також порядок сидіння за столом по 4 учні.
7. Категоричній забороні підлягають усі масові заходи з участю учнів чи дітей, а також зведення до необхідного мінімуму проведення нарад та інструктажів.
8. Обов’язкове вимірювання температури у дитячих садочках при прийомі дітей зранку до установи і що чотири години, а також усіх працівників освітніх закладів на початку робочого дня. Забороняється приймати діток і допускати до роботи працівників, якщо температура їхнього тіла перевищує 37,2 градуси.
9. Забороняється в установах формування чергових груп для дітей, батьки  яких зайняті на роботі. Якщо раніше деяких дітей у дитячих садочках іноді забирали пізніше 18-ї години, то тепер за відсутності таких чергових груп діток потрібно забрати до цього часу.

- До приміщення школи заборонено вхід стороннім особам. Як відбувається в садочках або школах передача діток, які мають певні фізичні обмеження?

-У школах є посади асистентів учителів, які допомагають таким дітям від приходу в школу до завершення занять з пересуванням у приміщеннях, з підготовкою до занять, харчуванням. У садочках такі функції виконують  помічники вихователів. Саме ці працівники приймають дітей на входах в установи.

- До карантину батьки мали можливість ознайомитися з розкладом за-нять чи з меню, за яким харчуються діти. За новими правилами, це стало неможливим, але в плані інформування батьків, як з метою громадського контролю, це є важливим. Як батьки можуть надалі отримувати цю інформацію?

- Розклад занять або меню, як і раніше, вивішуються в установах на виду і доступні для ознайомлення кожній дитині чи учневі. Наприклад, у школах діти можуть сфотографувати на телефон і показати вдома батькам чи відправити повідомленням. А в дитячих садках вихователі чи їхні помічники можуть батькам на їхнє прохання надіслати меню страв чи якісь інші публічні оголошення.

- Дотримання яких норм в освітніх установах є найголовнішим і найефективнішим у профілактиці захворювання коронавірусною інфекцією?

- Важко на це відповісти, бо запобіжні заходи, як і сам карантин, направлені  на уникнення будь-якої ситуації, в якій може опинитися людина й інфікуватися від хворого. Всіх обставин та ризиків у житті неможливо передбачити,  або ж не завжди наша внутрішня пильність виявить загрозу. Переконаний, що правилом в усіх дорослих повинно стати носіння масок, користування дезінфекторами, уникання великих скупчень людей і дотримання дистанцій між ними. Якщо дорослі робитимуть так, то й діти, не залежно від встановлених правил, братимуть з них приклад. Усі історії починаються в родинах: тато і мама, бабусі і дідусі – найкращий приклад для дітей. Якщо неухильно дотримуватися всіх цих правил, то й інфікування буде зведено до поодиноких випадків. А нехтування правилами карантину призведе до введення дистанційного навчання, а то й до можливої  ізоляції.
Коли верстався номер редакція з офіційного джерела отримала інформацію, що у ЗОШ №2 і НВК №3 по одному учневі захворіли на COVID-19. Про перебіг хвороби відомостей поки немає. Обидва класні колективи відсторонені від занять у школах. Їм організовано дистанційне навчання.
Сергій Залуський, м. Володимир-Волинський
 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: