Генеральний директор КП «Володимир-Волинський центр первинної медичної допомоги» Катерина Чубок відповіла на запитання жителів громад щодо діяльності місцевих медичних закладів.
Новостворена амбулаторія в Зимному і будівництво такого ж медичного закладу в Льотничому викликали домисли та непорозуміння у мешканців сіл. А тому із запитаннями вони звернулися до редакції газети «Місто вечірнє». Ці запитання і стали мотивом нашої зустрічі з генеральним директором КП «Володимир-Волинський ЦПМД» Катериною Чубок.
- Катерино Василівно, дехто має думку, що амбулаторія – це щось середнє між фельдшерсько-акушерським пунктом та поліклінікою.
- Не слід так думати. Амбулаторія – це медичний заклад для надання первинної допомоги. В цьому закладі обов’язково працює лікар. Амбулаторія має власну зону обслуговування. Нині дільниці обслуговування розширили свої межі. До лікаря в амбулаторії можуть звертатися лише ті пацієнти, які підписали з ним декларації. Інакше доведеться звертатися в поліклініку до свого сімейного лікаря. Звичайно, я передбачаю, що з приводу цього виникне запитання: якщо в амбулаторії працює лікар, з яким не підписана декларація, то для чого тоді цьому пацієнту амбулаторія? Отож це зараз єдиний недолік, який з часом має бути ліквідований тим, що мешканці громади підпишуть декларації з лікарем в амбулаторії. З іншого боку, пацієнти, які не проживають на території громади, але уклали декларації саме з цим лікарем, змушені будуть змінити сімейного лікаря. Повторюю, що це лише питання часу, і думаю, що воно буде досить швидко вирішене.
Прошу взяти до уваги, що амбулаторія надає всі медичні послуги: огляд хворого, вимірювання температури і тиску, проходження електрокардіограми, проводяться аналізи крові, в тому числі і на визначення рівня холестерину, тести на ВІЛ-інфекцію, гепатит С, вагітність, а також на коронавірус.
- Надійшло таке запитання: «Логічно було закривати ФАПи і створювати амбулаторії, чи це просто економічно вигідно?»
- ФАПи не закриті, а оптимізовані. Мережа ФАПів діє. Але погодьтеся, що послуги ФАПу є обмеженими, тоді як амбулаторія надає широкий спектр якісних медичних послуг: можливість отримати рецепт, електронне направлення до спеціаліста, рекомендації.
- Якщо у людини висока температура, приїде лікар до неї чи їй самій слід добиратися до медзакладу?
- Відразу зазначу, що нині виїзд лікарів до хворих відмінений. Якщо хворих багато, лікар просто фізично не зможе всіх відвідати. А тому потрібно добиратися самому, а ще краще зв’язатися із сімейним лікарем по телефону і отримати відповідні рекомендації. Якщо ж стан хворого різко погіршиться, тоді доведеться викликати «швидку».
- Читач цікавиться: «Якщо лікар направить на УЗД чи рентген, який сенс їхати, наприклад, з Маркостава, в амбулаторію, якщо можна відразу в поліклініку»?
- Я ще раз наголошую, що в амбулаторіях надаються всі послуги, але якщо виникне потреба звернутися до вузького спеціаліста, значить їхати до нього – це питання самого хворого, його турбота про власне здоров’я. Але в амбулаторії він пройде первинний огляд, отримає електронне направлення. Без такого направлення при зверненні в поліклініку доведеться платити свої кошти.
А звернення в амбулаторію значно спрощує становище. Просто наші люди ще не звикли жити за іншими правилами, а тому вони здаються їм складними. Коли звикнуть, самі переконаються, наскільки це краще. Крім того, ми і надалі практикуємо виїзд лікарів у села громад. Мушу сказати, що активність мешканців у цьому плані не є високою. Вони ігнорують приїзд лікарів, а завтра до того ж лікаря запишуться на прийом. У нас на сайті є попередні графіки виїзду лікарів, і ми рекомендуємо вам друкувати їх у газеті.
- Якщо людині приписані ін’єкції, хто їх робитиме за відсутності медика?
- Якщо є потреба, людину можуть направити на денний стаціонар або випишуть ті ж самі ліки, але в таблетованій формі. Це вже хворий узгоджує з лікарем. А взагалі практика показує, що в будь-якому селі знайдеться людина, яка має навики робити уколи.
- Кажуть, що в селах будуть аптеки. Цікаво, як вони працюватимуть? Чи не загрожує це самолікуванням?
- Діяльність аптек – це не наша сфера. Ми лише за те, щоб аптеки в селах діяли. Але поки що фармацевтичні фірми не хочуть заходити в села. Щодо самолікування, то це знову ж таки ставлення людини до власного здоров’я. На жаль, є багато випадків, коли люди довіряють більше некомпетентним родичам, сусідам, друзям, а не лікареві, який має знання. Це вже лише коли хвороба зайде в глухий кут, тоді мчать до лікарів. Так що завжди потрібно пам’ятати: лікар є лікар.
На завершення нашої розмови Катерина Василівна ще раз звернулася до населення міста і району із закликом не ігнорувати вакцинацію:
- У нас уже активно проводиться вакцинація. На цей час провакцинувалося більше 200 осіб. Як бачимо, ніяких драматичних випадків немає. Користуємося єдиною вакциною – ChAdOx1nCOV-19. Зараз вакцинації підлягають люди похилого віку, працівники поліції. Для того щоб зробити щеплення, потрібно звернутися до сімейного лікаря, і він запише на чергу. Пункти щеплення є в кожній амбулаторії, і медпрацівники пройшли відповідне навчання. Закликаю всіх, хто ще не пройшов вакцинацію, відкинути вагання, а головне, не слухати демагогів. Біду потрібно зупинити, і ми її зупинимо самі спільними зусиллями й турботою про своє здоров’я і здоров’я тих, хто нас оточує.
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський
Коментарі