Лікар-офтальмолог Тетяна Касьян розповіла, як правильно організувати робоче місце школярів та які пристрої краще обрати для навчання, щоб запобігти порушенню зору.
Комп’ютер, планшет, смартфон та інші гаджети – це ті пристрої, без яких сьогодні не обійтися. Ними щодня користуються як дорослі, так і діти. Їхню незамінність батьки змогли сповна оцінити за останній рік, коли було запроваджене дистанційне навчання. Школярі та студенти вчилися, виконували домашні завдання і проводили свій вільний час здебільшого перед моніторами чи дисплеями, адже змушені були перебувати вдома, щоб обмежити контакти з іншими. Очевидно, що навантаження на зір зросло. А наша зорова система й так не пристосована для роботи з гаджетами, адже звичні оку об’єкти спостереження аж надто відрізняються. На екранах та дисплеях ми бачимо зображення, що світиться, складається з дискретних точок, мерехтить, не має чітких меж. Тривале фокусування на такому зображенні викликає втому та інші проблеми із зором. Особливу небезпеку надмірна й неправильно організована робота з гаджетами становить для дітей та підлітків, адже у них оптичний апарат ще продовжує формуватися. Тож як потрібно дбати про зір у сучасних умовах? Про це спілкуємося з лікарем-офтальмологом приватної практики Тетяною Касьян.
- Тетяно Сергіївно, які основні причини порушення зору в дітей?
- До основних причин порушення зору в дітей належить передусім спадковість, тобто генетична схильність до розвитку певних захворювань, таких як міопія (короткозорість), гіперметропія (далекозорість), астигматизм та інші. Також проблеми із зором виникають через набуті захворювання, зумовлені порушенням режиму зорового навантаження у дітей різного віку, відсутність фізичної активності та відпочинку на свіжому повітрі, дефіцит вітамінів та мікроелементів.
- Наскільки велике навантаження на зір дитини дають гаджети?
- Єдиної точної відповіді тут дати не можна. Наголошу, що надмірне використання гаджетів дітьми призводить до виникнення короткозорості та її прогресування, що супроводжується зниженням гостроти зору вдаль, підвищується стомлюваність очей (астенопія), відбувається пересихання слизової оболонки ока і навіть головні болі та порушення сну.
- Чи правда, що смартфони провокують короткозорість більшою мірою, ніж читання книг?
- До основних чинників розвитку короткозорості відноситься спадковість, проте надмірне зорове навантаження (незважаючи на те, гаджет це чи книжка) призводить до прогресування хвороби та погіршення зору. На жаль, смартфони нині використовуються більше для перегляду соціальних мереж та для ігор, ніж для читання.
- На вашу думку, дистанційне навчання, що часто передбачає проведення перед монітором тривалого проміжку часу, може призвести до негативних наслідків для учнів у плані порушення зору?
- Із впровадженням дистанційного навчання частота звернення батьків із дітьми на консультацію до офтальмолога значно зросла. Частіше скаржаться на втому очей, зниження гостроти зору, печіння та сухість очей, головні болі. Зі слів батьків можна зробити висновок, що це наслідки дистанційного навчання. Звісно, в сучасних умовах життя відмовитися від гаджетів практично не можливо, тому потрібно виконувати заходи з профілактики порушення зору. Це однозначно дасть позитивний результат.
- А скільки часу максимально на добу дитина може проводити перед монітором чи дисплеєм?
- Згідно з висновками досліджень та останніми рекомендаціями фахівців, малюки до двох років не мають користуватися будь-якими гаджетами взагалі, тобто батьки не повинні вмикати мультфільми чи відео з пісеньками на комп’ютерах або телефонах і пропонувати їх для перегляду малечі. Діти до п’яти років можуть провести перед екранами гаджетів орієнтовно 15 хвилин, шести – семи років – до 30 хвилин, дев’яти – десяти років – до 1,5 години. Обов’язково з перервою на відпочинок та прогулянки на свіжому повітрі. Не варто забувати про необхідність проведення зорової гімнастики.
- Який краще обрати гаджет для занять та ігор, щоб мінімізувати негативний вплив на зорову систему дитини?
- Звісно, краще, щоб екран був об’ємнішим, тобто варто надати перевагу комп’ютерові та ноутбукові з хорошою поверхнею.
- Чи варто користуватися спеціальними окулярами, що створені для роботи за комп’ютерами? Чи є такі для дітей?
- Звичайно! Основна функція антирефлексних лінз для роботи за комп’ютером – це фільтрування (близько 20%) синього спектра світла, який має негативний вплив як на поверхню ока, так і на сітківку. Вікові обмеження до використання комп’ютерних окулярів практично відсутні. Для діток у них є спеціальні полімерні комп’ютерні лінзи, що здатні убезпечити від травматизму. Комп’ютерні окуляри – це лише невелика частина комплексу заходів для збереження зору в дітей у сучасних умовах.
- Які ви можете дати рекомендації для збереження зору?
- Насамперед повинно бути правильно організоване робоче місце (достатньої висоти стіл, зручне крісло, більше природного освітлення). Монітор комп’ютера має розміщуватися не ближче 40 см від очей, на рівні очей або дещо нижче, тоді краще сприймається освітлення з екрана. Через кожні 20-30 хвилин роботи за монітором потрібно робити перерву на відпочинок для очей і виконувати кілька вправ із зорової гімнастики: часті покліпування, кругові обороти очима праворуч, ліворуч, фіксацію зору на найближчій точці і максимально далекій (наприклад, ручка вікна і верхівка далеко розташованого дерева). За необхідності для додаткового зволоження очей можна використовувати очні краплі на основі гіалуронової кислоти. Не варто забувати і про важливість провітрювання приміщень, здорове та збалансоване харчування.
- Як часто варто перевіряти зір дітям?
- Дітям, які не мають проблем із зором, огляд у офтальмолога рекомендовано проводити раз на рік. Диспансерна група дітей потребує огляду раз на 3 місяці, раз на 6 місяців, залежно від захворювання чи рекомендацій лікаря.
Валентина Тиненська, м. Володимир-Волинський
Коментарі