Про це ми розмовляли із завідувачем Володимир-Волинського райвідділення ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» Валерієм Онищуком.
Один політик сказав, що якби зі слова «вакцинація» можна було зробити вимірювальний шнур, то ним уже тричі виміряли б екватор, адже нині в усьому світі це найпопулярніше слово. Та й ставлення людей до щеплення різне. Хтось охоче вакцинується, дехто змушений підкоритися вимогам чинного законодавства, є й такі, хто проти. А проте відомо, що вакцинація вже не раз в історії рятувала людей від смертельних хвороб. Отож це найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань. Організм реагує на введену вакцину, виробляючи імунітет до хвороби. При світовій пандемії вакцинація має свої особливості, і в першу чергу – психологічні. Має значення й те, що люди мало обізнані щодо вакцин, виникає недовіра, а також свій вплив вносять демагоги. Щоб дати нашим читачам достовірну інформацію стосовно щеплень проти коронавірусу, ми зустрілися із завідувачем Володимир-Волинського відділу ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» Валерієм Онищуком.
- Валерію Миколайовичу, якими вакцинами здійснюється щеплення на сьогодні і які їх особливості та ефективність?
- На сьогоднішній день вакцинація в Україні здійснюється такими вакцинами: «Pfizer», «CoronaVac», «Moderna», «AstraZeneca». Виділяти якусь окрему вакцину не можна, тому що всі вакцини експериментальні. За такий короткий час їх неможливо дослідити. Це моє тверде переконання. Будь-які вакцини не мають 100% гарантії і можуть дати побічний ефект (слабкість, температуру). Однак, на жаль, інформації про ефективність інших засобів щодо припинення епідемії коронавірусної хвороби, окрім вакцинації та протиепідеміологічних заходів, на сьогодні немає. Наприклад, у вакцинах, які використовують для щеплення дітей (проти кору, дифтерії, поліомієліту), проводилося вивчення титру антитіл до цього виду захворювання. Щодо вакцин від коронавірусної хвороби, то вивчення ще триває. На сьогоднішній день визначаються з термінами проведення вакцинації тим, хто перехворів. Усі вакцини, дозволені в Україні, у своєму складі містять антиген (чужорідний білок), який при введенні людині викликає реакцію організму, а саме: безсимптомну, підняття температури, недомагання, слабкість. При виготовленні вакцини виробник враховує найменшу дозу, на яку виробляються антитіла, щоб не мати вищезгаданих побічних ефектів, не нашкодити організму.
Будь-яка людина отримує після першої дози лише на 14-21 день захист, пересторогу до збереження свого здоров’я, але в цьому проміжку людина може при контакті із хворим інфікуватись і захворіти. Її обов’язок – дотримуватися протиепідеміологічних заходів. Друга доза, третя доза як ревакцинація дають можливість додати антитіл – повторне введення білка (антигена), із яким організму треба знову боротись. Така боротьба триває 14-21 день.
Вищезгадані вакцини вивчаються, тому змінюються і терміни, про що вказується у виданих сертифікатах, а також у довідках тих осіб, хто перехворів. Після першої дози отримують сертифікат на 28 днів, який дає право на відвідування публічних місць, про що робиться запис сімейним лікарем. Рекомендовано вакцинуватись на 90-180 день після перенесеної хвороби.
Судячи з інформаційних джерел та статистичних даних, вищезгадані вакцини не дають 100% захисту від цього виду захворювання, але полегшують перебіг хвороби, яка спричинена модифікованими штамами коронавірусу. Серед захворілих реєструються випадки недуги дітей. Така ситуація призведе до того, що молоде покоління матиме імунний захист і «привчиться» жити із цими вірусами. Остання хвиля коронавірусної хвороби призвела до високої ураженості людей віком від 50-ти і більше років зі зростанням кількості смертельних випадків, особливо в осіб, які мають ускладнення за станом здоров’я (хронічні захворювання).
- Які нормативні акти обумовлюють вакцинацію громадян, що працюють? Яка відповідальність настає для тих, хто не має бажання вакцинуватися?
- Конституція України, це в першу чергу. Далі – Закон України «Про санітарне та епідемічне благополуччя населення», Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення». Наказом МОЗ України №2153 передбачений перелік професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим. Це працівники центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів; працівники закладів вищої післядипломної, професійно-технічної, загальної, середньої, дошкільної, позашкільної освіти, не залежно від типу та форм власності.
Працівники, які не щепляться проти COVID-19, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. Не підлягають вакцинації особи, що мають абсолютні протипоказання.
- Чи дає кращий результат вакцинація і ревакцинація різними вакцинами?
- Кожна вакцинація і ревакцинація сприяють виробленню антитіл, які з часом зменшуються. Ревакцинація дає тільки додаткове вироблення антитіл і навантаження на організм. Судячи з результатів вакцинації в Ізраїлі, 3-тя доза (буферна) вводиться бажаючим особам, які мають хронічну патологію та захворювання, що пов’язані зі слабким імунним захистом. Поки що в Україні про введення 3-го щеплення вказівок від МОЗ не надходило.
- Є твердження, що найуніверсальнішою є вакцина «CoronaVac»?
- «CoronaVac» – вакцина із вбитого вірусу. Усі інші – модифіковані. У Китаї, наприклад, усім робили щеплення вакциною «CoronaVac». І на сьогодні вони не піднімають питання про 3-тю вакцинацію. Усі вакцини зараз дають позитивний ефект щодо протікання хвороби та захисту від неї, тому що противірусні препарати, які вбивають вірус і не дають йому розмножуватися, відсутні.
- Осіння хвиля епідемії має певні відмінності від попередніх сезонних. Про що повинні пам’ятати волиняни, враховуючи ці відмінності?
- Я сказав би, що осіння хвиля має суттєві відмінності. Вона більш агресивна, має коротший інкубаційний період і протікає набагато важче. Також зараженість вища, ніж попередньої хвилі. Нехтування протиепідеміологічними заходами призвело до високого рівня захворюваності серед населення, що спричинило «вхід» у «червону» зону карантину. Багато людей легковажно нехтують хворобою, адже в перші дні у значної частини осіб протікання відбувається як при гострих респіраторних хворобах: температура, кашель, слабкість, недомагання, можливо і без втрати нюху та смаку, і хворий дозволяє собі порушити режим самоізоляції та ліжковий. Відвідують ринки, магазини, кінотеатри та інші місця загального користування, їздять у громадському транспорті. А загострення у 10-15% захворілих починається на 5-12 день, і хворий звертається на лікування до медичного закладу із середнім або важким ступенем.
- Яка статистика захворюваності у нас на ковід-19 в цілому?
- За жовтень, згідно з ПЛР-тестами, позитивних результатів – 1530. Із них 70% становлять жителі міста. Основна причина – скупченість людей, недотримання протиепідеміологічних заходів та перехід у закрите середовище (початок навчання, де група людей була зібрана в приміщеннях). Також спостерігалась висока захворюваність серед жителів Зимнівської територіальної громади.
- Які заходи є найбільш ефективними для подолання епідемії?
- Насамперед це вакцинація. Далі – протиепідеміологічні заходи, які передбачають заборону організацій будь-яких нарад, зборів, днів відкритих дверей у навчальних закладах, різноманітних святкувань, проведення ярмарків, тобто уникання масовості.
Жителям міста також слід пам’ятати про масковий режим у громадських місцях, дотримання відстані. У випадку захворювання особи зобов’язані дотримуватися правил самоізоляції, щоб не наражати на небезпеку рідних та оточуючих їх людей. Світ не відмовився від вакцин. Основою збереження здоров’я за Конституцією, та й за здоровим глуздом, є ставлення людини до свого здоров’я, профілактика недопустимості хвороби. А зараз інфекція не дає можливості відповідати лише за себе (як, наприклад, при інсульті чи інфаркті), а ми несемо відповідальність і за тих, хто нас оточує, за коло осіб, із якими спілкуємося вдома і на роботі. Ті, хто спілкується із хворими, уже стають потенційними розносниками хвороби, далі іде ціла ланцюгова реакція.
Ось чому ми повинні вимагати, щоб хворий знаходився на самоізоляції, дотримувався ліжкового режиму при температурі в кімнаті +20-21 градус С, провітрював кімнати, а головне – дотримувався рекомендацій лікаря. Самоізоляція триває 14 днів. За хворим при догляді повинні бути здорові особи. За можливості не допускати до догляду за хворим дітей, осіб, старших 50 років, осіб із хронічними захворюваннями. Важливими є дистанція, захист верхніх дихальних шляхів. Вологе прибирання проводиться 2-3 рази на день з мильним, спиртовим або дезінфікуючим засобом. Обов’язковим є збір усіх відходів, зокрема й мокрот, у поліетилен. Контактними особами можуть бути люди, що перехворіли, або ж вакциновані 2-ма дозами.
Важливо пам’ятати, що, зробивши вакцинацію першою і другою дозами, особа в період 14-21 день є ослабленою і потенційно готовою до прийому вірусу. Навіть при дотриманні протиепідеміологічного режиму вона перебуває в групі ризику, а на сьогодні хвороба вибирає осіб і молодших, навіть дітей, що становить 5-6% від тих, хто звернувся по медичну допомогу. У зв’язку з цим призупиняються навчально-виховні процеси в окремих закладах.
- Якою є статистика захворюваності на ковід за 2021 рік?
- Володимир-Волинське райвідділення ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» подає статистику лише за ті території, які знаходяться в зоні його моніторингу, а саме за період 2021 року позитивних за ПЛР-тестуванням COVID-19 по Володимир-Волинській ТГ є 3320 осіб, Устилузькій – 370, Зимнівській – 559 і Оваднівській – 250 осіб.
Оксана Бистричан
Коментарі