Чому не діє нова постанова щодо поховання?

Чому не діє нова постанова щодо поховання?
Чому не діє нова постанова щодо поховання?

Після виходу публікації «COVID приніс зміни в ритуал поховання» («Місто вечірнє», №46) до редакції почали телефонувати читачі, яких дивує той факт, що в місті ігнорують постанову МОЗ України №44 від 4.08.2020, де чітко окреслено нові правила поховання людей, які померли внаслідок коронавірусної інфекції. Згідно з цією постановою, при відсутності на тілі небіжчика рідини або інших виділень з ротової та носової порожнини і вушних раковин ховати можна у відкритій домовині, в одязі, але всі присутні повинні дотримуватися протиепідемічних правил безпеки, не торкатися покійника руками та вустами. Авторці цих рядків довелося самій прощатися з рідною людиною вже за новою постановою. Рідні могли востаннє побачити дорогу людину, посидіти біля неї на певній віддалі. Попрощатися змогли численні знайомі, друзі, колеги. На щастя, ніхто не захворів. Таке захоронення відбулося за приписом патологоанатома Луцької обласної лікарні, який ретельно оглянув померлого. 
Отож громадянам нашого міста відомо про нову постанову, але захоронення померлих від коронавірусу й надалі відбувається в мішках, у закритій домовині. 
На прохання читачів ми звернулися по коментарі до заступника головного лікаря ТМО Віталія Баюна та завідувача терапевтичного відділення Ігоря Халимендика. Обидва медики підтвердили, що відповідна постанова є, але виконання стосується ритуальних служб. Обов’язки лікарів закінчуються відразу після того, як тіло померлого спроваджується до моргу.
Чому ж  і надалі дорогих нам людей, яких убив вірус, продовжують ховати в мішках, адже це душевно травмує родину? Прокоментувати ситуацію ми попросили  завідувача Володимир-Волинського міськрайонного відділу ДУ «Волинський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я» Валерія Онищука.
- Постанова є, і мене самого дуже дивує, що вона не діє. Коли вийшла постанова, я особисто проінформував про це і медиків, і ритуальну службу. Контролювати їхню роботу я не маю права і тому не можу зрозуміти, в чому причина ігнорування постанови. Згоден, що це дуже травмує людей. Як правило, небіжчика з моргу забирають не раніше, як через 5-8 годин, а то й через 12. Ніякий вірус в мертвому тілі так довго жити не може. Вірус живий, і він може існувати тільки в живому середовищі. Звичайно, не слід торкатися померлого, дотримуватися засобів безпеки. Повинні і священники пояснювати людям про недоцільність зайвих поцілунків і так далі. Я думаю, що вже недалеко той час, коли взагалі будуть відмінені поховання в мішках. Ще не зафіксований випадок, щоб хтось заразився від небіжчика. Інфікуються живі від живих. А тому не можу зрозуміти, чому цю постанову так ігнорують. Не хочеться вірити, що хтось таким чином перестраховується. Ще раз кажу, що не розумію. 
Так, замовчування постанови не зрозуміле Валерію Онищуку. Отож не дивно, що населення саме робить висновки не на користь ні влади, ні медицини, ні ритуальної служби. А дорогих нам людей і надалі ховають у мішках. Але Богу, напевно, все одно, в чому ми проводжаємо тих, хто відійшов у вічність, на небеса. Та не все одно нам, бо так ми звикли – проводжати людину в останню дорогу і, за давнім звичаєм, дати їй у цю путь все необхідне: одяг, взуття, улюблені речі.  Нам ще довго жити з COVIDом, та, якщо захоронення в мішках будуть відмінені, як почуватимуться ті люди, чиїх рідних відправили в засвіти в мішках.  І зрештою, ігнорування постанови є порушенням законодавства.
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський 
 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: