У розквіті сил і творчості зустрічають свій спільний день народження учасники відомого на Володимирщині гурту художньої самодіяльності.
Свого часу довелося почути легенду про те, як однієї тихої літньої ночі почали падати з неба дуже гарні зорі. Одні падали на роси – і народилася поезія, другі – в ліси, і народилися казки, треті – у зелені гаї, і перетворилися на пісні. А там, де падали четверті, забили дивні джерела, які живили людей творчістю.
- Коли одного разу на виступі в обласному центрі у нас брала інтерв’ю кореспондентка Волинського радіо і запитала, як називається наш гурт, я, не задумуючись, відповіла: «Джерело». Бо це дійсно життєдайне джерело нашої пам’яті, нашого родоводу, нашого мудрого і невмирущого фольклору. Як не замулюється джерело, так і наші обряди та звичаї не замулюються, а живуть і будуть жити, – розповідає керівник народного аматорського фольклорного ансамблю Красноставського БК «Джерело» Любов Гудим.
1991 року в Луцьку відбувся перший Міжнародний фестиваль «Берегиня». Володимир-Волинський район представляла група вчителів і учнів Галинівської та Красноставської шкіл, якими керувала Алла Анатоліївна Видихай. Обласний відділ освіти навіть дозволив учням раніше скласти екзамени. Красноставська група представляла фольклорну композицію «Заміс короваю». Це була не просто вистава, яка відображала старовинний весільний обряд. Готуючись до виступу, аматори записали народні пісні, які виконували жінки, що місили коровай. Найстарішу пісню «Ой летіла зозуля» Алла Видихай записала від своєї матусі. Уже спочила, але незабутня Ганна Савчук залишила у спадок пісні «Ой виорю ниву широку», «Розколю я гору», «Ой у полі озерко». Багато українських старовинних пісень знають Анастасія Селещук, Ніна Литвинчук, Надія Ващук, Антоніна Ліщук.
Та не тільки старовинні пісні вплетені в дорогоцінне фольклорне намисто ансамблю. Увага акцентувалася на мудрості народних звичаїв: вбирання короваю, викуп молодої, благословення батьків.
Славний дебют учителів та учнів став потічком, із якого і забило джерело народного ансамблю. Нині фольклорним гуртом керує Любов Гудим. Народилася Любов Миколаївна 1944 року на Львівщині в селі Солова Золочівського району в селянській родині. Після закінчення школи вступила на факультет іноземних мов Львівського державного університету. Два роки навчалася стаціонарно, а далі перевелася на заочне відділення, оскільки брат, Іван Миколайович Макогін, який уже вчителював у Володимир-Волинському районі, повідомив, що на Волині не вистачає вчителів німецької мови. Так Любов Миколаївна опинилася в Красноставі. Це був 1963 рік. Спочатку вчителювала в Красноставській школі, а в 1977 році цей навчальний заклад приєднався до Галинівської неповної середньої, де Любов Миколаївна деякий час була завучем, а з 1987 по 2000 роки очолювала колектив.
Народна пісня – це її захоплення, а тому і перейняла естафету від Алли Видихай, повела за собою тих жінок, які люблять народне пісенне мистецтво і бережуть його.
Аматори «Джерела» постійно беруть участь у фестивалях, святах повстанської та стрілецької пісень, пісенних оглядах та конкурсах. За кількістю призових місць ансамбль можна вважати рекордсменом. Налагоджена тісна співпраця з Володимир-Волинським будинком культури. 2003 року аматорському фольклорному колективу «Джерело» було присвоєно звання народного. Ансамбль відомий і за межами Волині. Не раз виступали у польських містах Грубешов, Кентшин, Решель, Красностав та в селі Асуни.
- Ми щиро дякуємо Вірі Ващук, Галині Руденчук, Тетяні Гуз, які нам постійно допомагають. Турботливе ставлення до колективу відчуваємо з боку Оваднівської сільської ради, особисто від сільського голови Сергія Панасевича та керівника культури громади Наталії Шамріцької, – каже Любов Миколаївна, - бо ж самодіяльна культура потребує також мудрого керівництва, розуміння та підтримки.
Нині в колективі – 8 учасників. В основному це жіночий гурт. Колектив час від часу змінювався. Одні з різних причин залишали його, інші вливалися. Але слава красноставського колективу йшла попереду них. Хіба можна забути виступи «Джерела» в огляді-конкурсі до 65-річчя створення УПА, де гурт виборов 1 місце, у обласному фестивалі патріотичної пісні «У піснях мого народу – доля України», у фестивалі повстанської пісні «За Україну, за її волю», на Рожищенській мальованці, в «Осінніх барвах» Торчина і так далі. «Джерело» - постійний учасник фестивалю «Український коровай-сузір’я».
Ми зустрілися з учасницями колективу літнього дня напередодні 35-річчя гурту. Красноставські співачки зібралися на чергову репетицію. Жінки розповіли про себе, про любов до пісні. Першою почала розмову Алла Селещук.
- Я в колективі з першого дня. Працювала кухарем у школі. Мені пощастило, що мала свекруху, яка гарно співала. Вона мене і підтримала. Тепер не уявляю свого життя без пісні й нашого «Джерела».
Валентина Гудим за фахом лісовий технік, але через певні обставини весь час працювала у поштовому відділенні:
- У мене були нелегкі моменти в житті, але пісня мене врятувала. І я щаслива, що співаю разом із подругами. У колективі з 2015 року.
Тамара Вітрук влилася в гурт 2000 року:
- Ще не час сидіти вдома. Пісня не дає права старіти, вона кличе у прекрасний світ народного мистецтва.
Тетяна Луцюк співає з 1993 року:
- Любов до пісні мені прищепила мама. Першою піснею, яку від неї почула, була «Сиджу я край віконечка». Ми з мамою співали разом і вдома, і в полі.
Велику роль у становленні народного аматорського фольклорного колективу зіграли талановиті і творчі особистості Валентина Пилип’юк, Ірина Чикирда, Віктор і Марія Селещуки, постійним гумористом був Віктор Луцюк. До участі в обрядових дійствах запрошували Віталія Шевчука та Миколу Пилип’юка. Незмінною ведучою всіх концертів «Джерела» є художній керівник Красноставського будинку культури Руслана Чиж. Хоч ансамбль переважно співає акапела, часто потрібен і музичний супровід. І тут на допомогу аматоркам сцени поспішає незмінний акомпаніатор Володимир Малецький.
Дзвенить джерело народної пісні, обрядовості, традицій і звичаїв. І поки ми є, є й наша історія, наша культура, наше унікальне народне мистецтво.
Користуючись нагодою, повідомляємо, що концерт, присвячений 35-річній діяльності народного аматорського фольклорного ансамблю «Джерело», відбудеться 25 липня 2021 року в приміщенні Красноставського будинку культури о 14 годині.
Антоніна Булавіна, с. Красностав, Володимир-Волинський район
Коментарі