Нещодавно директор Устилузького будинку культури Галина Гердіян очолила філії закладів культури громади і вже встигла вникнути у складнощі діяльності колективів художньої самодіяльності.
Ми зустрілися з Галиною Гердіян наступного дня після того, як в Устилузі віддзвеніло свято міста. Незважаючи на фізичну та емоційну втому, вона залюбки відповіла на питання.
- Пані Галино, як нині виглядає сільська культура на теренах Устилузької громади?
- Майже в кожному селі діють Будинки культури та клуби. У громаді 4 Будинки культури. Це в селах П’ятидні, Стенжаричі, Рогожани та Лудин. У селах Зоря, Турівка, Коритниця, Залужжя, Хотячів, Амбуків працюють клуби. Всюди є талановиті люди, а тому в кожному селі створені гурти художньої самодіяльності.
- Нині ситуація в селах непроста. Людей складно залучити до художньої самодіяльності. Як працюється вашим колегам?
- Відверто скажу, нелегко. Я розумію людей. По-перше, вони втомлені різними економічними негараздами, більше дбають про матеріальне, ніж про культуру. Велику роль відіграє те, що із села йде молодь. Частина змушена працювати за кордоном. Не слід забувати і про те, що участь в художній самодіяльності є справою добровільною, яка базується на оптимізмі, любові до пісні, до творчості. Однак завдання керівників закладів культури і гуртів художньої самодіяльності - переконати людей у тому, що вони самі є творцями своєї культури. У селах завжди були і є талановиті люди. Тут зберігся фольклор, обряди і традиції. Усе це важливо не втратити, а зберегти і примножити. У багатьох селах є цілі співочі династії, які зберігають справжні шедеври української народної пісенності. Ось чому так важливо, щоб тут діяли свої самодіяльні артисти.
- Але ж ви не будете заперечувати, що про самодіяльних митців повинні знати увесь район і навіть область. А тому сільські аматори мають спілкуватися із пресою.
- Я тільки «за». І залюбки в цьому плані передаю естафету своїм колегам, із якими і потрібно співпрацювати нашій пресі. Це передусім завідувачки Будинків культури Людмила Прус (П’ятидні), Марія Попіль (Стенжаричі), Наталія Матіюк (Рогожани), Світлана Левицька (Лудин). Безумовно, безпосередньо про роботу гуртків самодіяльності розкажуть художні керівники Надія Войтичук (П’ятидні) та Ольга Звінчковська (Стенжаричі). Значні зусилля для створення аматорських колективів та організації змістовного дозвілля селян докладають завідувачки клубів Галина Демінська (Зоря), Людмила Стасюк (Турівка), Світлана Когут (Коритниця), Альона Остапюк (Залужжя), Віра Дубова (Хотячів), Любов Франчук (Амбуків).
- Чи легко вам контролювати роботу філій?
- Я не вважаю, що маю їх контролювати, хоч би із тих причин, про які уже сказала. Цим людям потрібно тільки дякувати. І свою діяльність як керівник філій вбачаю в тісній співпраці та взаєморозумінні, а також у взаємопідтримці. У селах вистачає проблем: ремонт Будинків культури та клубів, поновлення костюмів тощо.
- Напередодні нашої зустрічі Устилуг відзначив День міста. Без сумнівів, свято вдалося.
- Відгуків, чесно кажучи, ще не чула, але думаю, що вдалося. Були нові заходи, зокрема дитячий квест «У пошуках скарбів», гра «Хто зверху?», команди громад змагалися у пляжному волейболі та футболі. І, звичайно, концерт. Дебютував новий ансамбль «Калинонька», до складу якого увійшли керівники закладів культури Устилузької ОТГ. Були гості з інших громад. Нас привітали Наталія Шамріцька з ансамблем «Мелодія», а також гурт «Черемха» із Сусваля Оваднівської ОТГ. Зимнівську громаду представила Наталія Чепіль. Цікавим був виступ гурту «Берегиня» з Павлівської громади. Хочу щиро подякувати нашому міському голові Віктору Поліщуку, який дбає про культуру і прагне зберегти набуте та примножити нові надбання. Дякую за допомогу та конструктивні поради працівникам міської ради Олені Мартинюк та Людмилі Касьян.
Що ж, попереду близьке знайомство з творчими колективами художньої самодіяльності Устилузької ОТГ. Сільські аматори сцени варті того, щоб про них знали на рідній Володимирщині.
Антоніна Булавіна, м. Устилуг
Коментарі