Поштові марки є вісточками усьому світу про війну в Україні

Поштові марки є вісточками усьому світу про війну в Україні
Поштові марки є вісточками усьому світу про війну в Україні

Поширення зображень, які демонструють військовий опір українців у війні з російськими окупантами, на марках, листівках, консолідує наше суспільство та допомагає збирати кошти для потреб Збройних сил України.
Першою у світі поштою, яка заявила про початок росіянами війни проти України, була пошта Латвії: 10 березня в цій країні ввели в обіг блок із трьох марок Russian Invasion of Ukraine та спеціальні конверти. Окрім об`єктивного підтвердження військових дій, випуск марки мав і певну політичну вагу. А фінансова складова цієї акції носила благодійний характер і передбачала, що  половину коштів, отриманих від реалізації марок, мала  перерахуватися на потреби військових України (94 000 доларів США).
За повідомленнями агенства Forbes, упродовж березня-травня цього року, 11-ма країнами було випущено не менш 44 види поштових марок на тему війни і гуманітарної допомоги  Україні. Загальний наклад 4 мільйони екземплярів - на загальну суму 2 мільйони доларів. Половину з цих коштів віддадуть на підтримку нашої держави. Відвертим і правдивим був зміст марок, видрукованих і поширених, окрім Латвії, поштовими установами Люксембурга, Сьєрра-Леоне, Австрії, Польщі, Естонії, Хорватії і Канади.
Українська пошта також, попри усі проблеми: через втрату багатьох відділень на окупованих територіях, руйнування приміщень і збитків від втрати матеріальних цінностей, прийняла рішення про випуск марок в Україні. Звісно, що нагальних до розв`язання проблем - дуже багато. Але українці кумунівкують з багатьма людьми з різних країн і це є важливим фактором у поширенні інформації у світ, навіть, у такій царині, як поштові відправлення і знаки поштової оплати. Щоб отримати інформацію про випуск патріотичних марок в Україні, редакція звернулася до начальника центрального поштового відділення №2 у Володимирі, Туруцької Людмили Віталіївни. Вона залюбки розповіла про марки, про ремонт, вірніше рефрешинг(абсолютне нове слово в українській мові) центрального поштового відділення, а також у неї ми вивідали, що у її родині вона поштарка (або ж працює на пошті) у третьому поколінні. Сама родом з Орищ, а її бабуся Галина Кирилівна і мама Надія Степанівна носили пошту в Луковичах, Орищах і в усіх округах все своє життя. Добре пам`ятає велику кількість паперових мішків, які машина привозила у село, з журналами “Малятко”, “Жінка”, ”Перць” і святковими листами і листівками. Тринадцятий рік, маючи освіту менеджера, працює у Володимирі, сім з яких керує поштовим  відділенням.
Марки, як символи нашої непоборності
- Якщо чесно, мені дуже подобаються серії зображень, які поширюються на знаках поштової оплати - марках. Можливо б, і я збирала, тобто колекціонувала, марки для власного задоволення - але як кажуть у народі “рук не вистачає”. Адже сюжети для марок керівництвом Укрпошти обираються дуже ретельно і, як правило, серед талановитих і народних художників. За роки моєї роботи бачила багато чудових зображень.Важаю, що за марками, а правильніше називати - за  філателією, можна відстежувати історію країни. Адже марки випускаються до знаменних дат, подій у країні, а бо ж приурочені видатним людям. І якщо мати таку колекцію, то у чіткій хронології спостерігається національна історія. Звісно, що ми сьогодні переживаємо масштабну трагедію - орки топчуть нашу рідну землю і тому  головна поштова установа країни випустила марки і поштову продукцію, яка віддзеркалює сьогодення. Усього було чотири випуски марок і листівок, які ілюструють наше прагнення звільнити Україну від окупантів, - розповідає Людмила Віталіівна.
Перша серія була випущена 12 квітня  «Русскій воєнний корабль, іді …! Героям слава!», на якій художньо відобразили перші дні воєнної агресії Росії проти України і одну з яскравих сторінок спротиву українських військових окупантам -  відповідь захисників острова Зміїний російському крейсеру «Москва» на пропозицію здатися. Всього було випущено 1 мільйон марок, які розкупилися в перші кілька днів. Ажіотаж навколо продажу був шалений. Шкода, але усім не вистачило марок. Від першого випуску лишилися листівки, конверти з цими зображеннями, а марок - уже не має. В тому і полягає філеталійна цінність марки -  вона має обмежений тираж. У володимирські відділення потрапило тоді 150 марок для маркування відправлень в межах країни, які вартували 23 гривні за одну марку і 150 марок для міжнародних відправлень вартістю 45 гривень.
У другу серію марок і листівок, конвертів закладена ідея безславної кончини ворожого корабля  “Русскій воєнний корабль … ВСЬО! Слава нації!” Тираж цієї марки у двох різних номіналах склав майже 5 млн. екземплярів і сьогодні є у вільному продажу. 
Третю серію патріотичних марок було присвячено великим бажанням і мріям усіх українців, які уособилися у малюнку школярки Софії Кравчук з м.Любомля  про щасливе майбутнє України. На малюнку Софії: найбільший та найпотужніший у світі літак АН-225 «Мрія» прикрашений рожевими квітами летить до зірок. Правда, у ході військових дій літак був знищений ворогами, але марка символізує волелюбний дух нації і наше прагнення свободи. Тираж її склав 3 мільйони еземплярів і вона теж є у продажу.
Четверта серія марок була презентована і випущена у світ 28 липня під гаслом “Доброго вечора. Ми з України!” Ця фраза стала крилатою для багатьох журналістів, ведучих, письменників, творчих людей і звичайно, для простих людей. Зображення символізують зусилля кожного свідомого українця про те, що кожен всіма своїми можливостями робить ближчою перемогу над ворогом. Марки двох номіналів випущені у кількості 5 мільйонів штук.
Для бажаючих мати зображення на цю тематику, слід завітати до нашого відділення. Поряд з  марками  є у продажу повний асортимент сувенірної і вітальної продукції з вище названими гаслами: магніти, наліпки, сумки, футболки, чашки, відкривачки, світшоти навіть є. Така продукція користується попитом не тільки в Україні, але і за кордоном.
Гарантоване отримання марок тільки власникам абонентів.
Для того, щоб не створювати надмірного ажіотажу і забезпечити себе, справді, цінними і колекційними марками вигідно укласти з Укрпоштою договір, який посвідчується  придбаним  абонементом на отримання марок, листівок, спеціальних буклетів і книг. Вартує він 9 гривень, але без черг і  в будь-який час людина може отримати маркову продукцію. У Володимирі і районі небагато жителів, які скористалися такою можливістю, хоча колекціонерів, які придбавають різноманітні марки - чимало. Пошта випускає в обіг і користується двома видами марок - стандартними і художніми. До оплати відправлень з наклеюванням на конверти використовуються обидва види, але, звичайно, більш яскравіші і чіткі в найменших деталях у зображеннях є художні. Слід зазначити, що в таких мініатюрах випущені були марки на тему”Українські костюми”, “Області України”, “Українська вишивка”, “Нагороди України”, “Маяки України”.
Імениті  колекціонери, крім придбання марок і наявністю їх у своїх колекціях, цінують погашені марки поштовими штемпелями, а ще ціннішим вважають   мати у своїй колекції повний набір: конверт з наклеєною і погашеною маркою і  поштовою листівкою. Час від часу і в Києві,і в інших містах,  з нагоди  історичних дат  Укрпошта разом з органами влади, громадськими організаціями проводить спеціальні погашення марок і  конвертів . Існує навіть назва - конверт першого дня, тобто конверт, який використовується з пам`ятним зображенням вперше. Для таких випадків виготовлюються спеціальні поштові штемпелі. До речі, у Володимирі, до 1025 річчя від дня його заснування,у нашому відділенні проводилося святкове погашення марок і конвертів, приурочених цій даті. Пройдуть роки і наші нащадки, як історичне минуле, вивчатимуть відомості про  такі заходи, події і за цими  друкованими  пам`ятками сьогодення -  так як зараз науковці вивчають історію початку 19 століття.
Філателія-це світ виняткового образотворчого мистецтва і спілкування за інтересами.
Не зовсім правильним буде говорити про марки, їх випуск, про новини, якщо не говорити про філателію вцілому, в якій масово використовується марка. Можливо, її призначення трохи різниться від початкового - як виду поштової оплати, бо ця мініатюра є твором образотворчого мистецтва і колекціонується філателістами. Нещодавно до нашого міста приїздив дуже авторитетний колекціонер-філателіст, крім того громадсько-мистецький діяч України, Олександр Канівець. В минулому працівник правоохоронних органів, Олександр Володимирович повністю присвятив себе філателії. Від батька-художника, який малював олією українські краєвиди, і від мами, яка була вишивальницею від Бога,сформувався потяг до образотворчого мистецтва, який переріс у філателію. Більше 15 тисяч екземплярів у його особистій колекції. Збирає не тільки марки, а реальні поштові відправлення, які часто-густо здійснює сам, тим самим створюючи колекційні і музейні експонати.
Його перебування у Володимирі було пов`язане з понад стоденною мандрівкою по містах України з пересувною виставкою “Незламний, нескорений козацький дух українського народу”. Виставка-унікальна і складається з двох великих експозицій марок, листівок і поштових відправлень. Перша називається “Україна - єдина країна”, друга - “Останнім шляхом Кобзаря”.
По кілька днів виставка діяла у деяких обласних центрах України, а тиждень назад зібрання марок і поштової  продукції Олександра Володимировича демонструвалася у Луцьку на Головпоштамті Волині. Окрім філателістичних експонатів, відвідувачам демонструється посмертна маска нашого українського велета-борця за волю і свободу - Тараса Григоровича Шевченка. В цьому році Володимир і його однодумці здійснили повторення шляху за маршрутом  перепоховання Тараса Шевченка з Санкт-Петербургу до Канева  за його заповітом. По цьому ж маршруту і здійснювалося виготовлення тематичних конвертів і листівок, які дарували в музеї, культурні центри, освітнім закладам і колекціонерам. 
В час роботи виставки,  він на один день завітав до  нашого міста для здійснення певних знакових філателістичних заходів. Як і в кожному місті, так і у Володимирі, філателіст  виготовив при сприянні працівників пошти принтерним способом конверти і поштові листівки із зображеннями краєвидів Володимирщини, проклеїв поштовими марками, погасив поштовим штемпелем і  відправив ці комплекти адресатам  по Україні. Такі комплекти  називаються повнівками і найвище цінуються філателістами, бо вони створені і існуватимуть надто малими тиражами.
А ще, Олександр Володимирович повідомив, що на слідуючий рік, після перемоги над ворогом, завітає до нашого міста уже з виставкою. Він свято вірить у те що робить - пополяризує українську поштову марку і листівку, тим самим згуртовує навколо такої справи справжніх патріотів - філателістів і звичайних українців, які шанують власну історію і щоденною своєю участю роблять все для збереження національних святинь.
Леонід Брикавчук

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: