На місці майбутнього укриття ліцею знайшли унікальні археологічні знахідки

На місці майбутнього укриття ліцею знайшли унікальні археологічні знахідки
На місці майбутнього укриття ліцею знайшли унікальні археологічні знахідки

Як відомо, Володимирський ліцей імені О. Цинкаловського єдиний із навчальних закладів громади, де відсутнє укриття. Це стало справжньою проблемою не тільки для педагогічного колективу, учнів та батьків, а й для всього міста. Навчальний процес довелося здійснювати в іншому приміщенні. Та проблема здвинулася з місця. На території ліцею збудують укриття, а перед цим проведені археологічні розкопки як втілення задуму  « Рятівні археологічні дослідження (І чверть) в рамках проекту «Нове будівництво навчального корпусу та укриття ліцею імені Цинкаловського по вулиці 20 липня, 21, у місті Володимирі». Замовником проекту  є ліцей імені О. Цинкаловського Володимирської міської ради. Виконавець – ДП «Охоронна археологічна служба України інституту археології НАН України». Керівник робіт – начальник археологічної експедиції, лауреат премії імені О.  Цинкаловського Віктор Баюк. З цього  приводу на базі ліцею була проведена конференція, в ході якої присутніх ознайомили з результатами археологічних розкопок, що проводилися на території навчального закладу.

За словами директора ліцею Олександра Романюка, були заключні два договори в загальній сумі 4 млн гривень, які були виділені з міського кошторису на проведення археологічних розкопок. Усі роботи проводилися вручну. В ході розкопок були виявлені цінні історичні знахідки, адже територія, на якій знаходиться ліцей, в старовину носила назву « Апостольщина». Вона займала 8-му частину древнього  Володимира, розташовано на 60-ти гектарах.

Затим до слова був запрошений Віктор Баюк, який розповів про хід виконання робіт та унікальні дослідження. Цікаво було дізнатися, що, окрім Успенського собору, Василівської та Миколаївської церков, костьолу святих Іоакима та Анни, у Володимирі діяли храми святого Михайла, святих Петра та Павла, храм Введення Пресвятої Богородиці, церква Святого Дмитра, Параскеви П’ятниці, Іллі. Волинь займала значно більшу територію, ніж нині Волинська область. Місто Волин, від якого пішла назва регіону, нині знаходиться на території Польщі. Головними містами були Володимир, Луцьк, Холм, Пересипниця, Коростень, Торчевськ та інші.

Доповідач розповів про технологію виконання археологічних робіт. Після так званого культурного дослідження розпочинається виявлення заглиблених об’єктів. Те, що зберігала історія під грунтом майбутнього укриття, викликало великий інтерес. Після загального очищення археологи виявили глечики з мікро тріщинами, які не можна мити в звичайних умовах, лише в лабораторних. Цікаво, що на багатьох старовинних виробах помітно зображення у формі тризуба. Такі знаки, на думку історика, ставилися майстрами, які мали дозвіл самого князя. Звичайно, такі речі в радянські часи безслідно знищувалися.

Багато було втрачено після монголо-татарської навали,та все ж Володимир відродився, про що свідчать колекції завезених візантійських ваз, колекції жіночих прикрас, браслетів. Про велику роль Володимира як важливого центру співробітництва і торгових зв’язків розповідають митні пломби. Археологам пощастило знайти вироби з кістки та рогу, гральні кістки.

Однією з ключових знахідок стали ножі вікінгів. У 10 столітті це були найманці у дружині Великого князя Київського, котрі охороняли сина володаря, якого батько залишив у Володимирі. На рукоятках ножів зображені люди, тварини, птахи.

Короткий екскурс по унікальним знахідкам Віктор Баюк завершив  словами щирої вдячності громадянам міста, які з розумінням поставилися  до проведення археологічних розкопок. Зворушливими були випадки, коли водії маршруток зупинялися біля ліцею, аби археологи швидше ставали до роботи, адже «нашим дітям вкрай необхідне укриття, аби 1 Вересня вони спокійно сіли за парти».

Антоніна Булавіна. м. Володимир

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: