Власний дім у селі. Як держава заохочує будуватися поза містом?

Власний дім у селі. Як держава заохочує будуватися поза містом?
Власний дім у селі. Як держава заохочує будуватися поза містом?

Сучасна Україна йде шляхом урбанізації.Міста зростають, а села все більше занепадають. Протиставлення міськогоі сільського стаєвсе більш контрастним, а темп життя – швидшим.Як сучасні тенденції змінюють сільську демографію і що з цим вдіяти, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.
Проблеми українського села
Українське село переживає справжню демографічну кризу. За даними Інституту економіки та прогнозування НАН, за 10 років чисельність сільського населення скоротилося на 16%. Найбільше у Чернігівській, Сумській, Вінницькій, Кіровоградській та Харківській областях. Смертність у сільській місцевості у кілька разів перевищує народжуваність, а трудоваеміграція молоді тільки набирає обертів. Усе більше жителів їдуть не тільки у великі міста України, а й за кордон. 
Експерти кажуть, що це не тільки українська проблема, а світова тенденція до урбанізації. По всьому світу спостерігається потяг до великих міст. Але змінити ситуацію можна через покращення умов праці і проживання на селі.Так, у Швейцарії за переїзд до села на постійне місце проживання пропонують гроші, в Італії – землю.
Розвиток сільських територій в Україні такожпотребує підтримки. Експерти кажуть, що він має базуватись як на економічній, так і насоціальній складовій. Держава має запровадити кращу систему допомоги при народженні дітей на селі тапідтримку молодих сімей. Окремо варто стимулювати українців будувати своє житло у сільській місцевості. Для цього вже працює програма пільгових кредитів, яку слід розширювати і популяризувати.
Кредит на власний дім
В Україні працює програма підтримки будівництва на селі «Власний дім».Вона існує з 1997 року, а з 2010 року фінансується зі спецфонду держбюджету за рахунок повернення раніше отриманих кредитів, а також коштів місцевих бюджетів.
Згідно з її умовами, мешканець села може взяти пільговий кредит на житло. Кошти можна витратити на будівництво, добудову, купівлю чи інженерне забезпечення житла. Гроші надаються натерміндо20 років, а молодим сім’ям, в яких вік чоловіка та дружини не перевищує 35 років – до 30 років. Відсоткова ставка складає 3% річних.
Граничний розмір кредиту: до 400 тис. грн – для нового будівництва, до 300 тис. грн – для придбання житла, до 250 тис. грн – для реконструкції, добудови незавершеного будівництва, до 100 тис. грн – для спорудження інженерних мереж, підключення їх до наявних комунікацій.У 2020 році позики у рамках програми отримали 1388 родин, у 2021 – ще 1126 родин. 
«На сьогодні програма «Власний дім» чи не єдина в Україні, яка створює умови для забезпечення житлом сільського населення. Відтак попит на такі пільгові кредити високий, адже для багатьох сільських мешканців ця програма є реальним шансом отримати власне житло чи поліпшити умови проживання. У 2022 році вона продовжується. На її реалізацію у спецфонді держбюджету передбачено 38,96 млн гривень», – зазначаєзаступницяміністра розвитку громад та територій Наталія Козловська.
Деталі щодо позики 
Загалом позика доступна для будь-якогомешканця села, який бажає придбати чи збудувати власний будинок. Але кредит можуть взяти також містяни, які хочуть переселитись у сільську місцевість. Для цього вони повинні підтвердити свою платоспроможність та постійно проживати в селі. Cкористатися програмою також можуть учасники АТО, переселенці та багатодітні родини. Для цих категорій можуть надаватись додаткові пільги.
Важливо знати, що програма реалізуєтьсячерез фонди підтримки житлового будівництва при ОДА. Такі регіональні фонди діють в усіх областях України. Для участі у програмі, потрібноподати пакет документів саме до цих фондів. До нього входить: заява на ім’я голови фонду, оригінали і копії паспортів та ідентифікаційних кодівусіх членів родини, довідка з місця проживання родини, технічний паспорт чи свідоцтво про право власності на будинок, де зареєстрованийпозичальник або рішення про перебуванняна квартирномуобліку для отримання житла. 
Також потрібно подати довідки про працевлаштування, доходи, про наявність або відсутність власного житла або земельної ділянки. Якщо кредит оформлюється на купівлю житла, то потрібна заява від продавця про згоду на продаж житла та нотаріально-посвідчена копія договору купівлі-продажу житла.
Експерти погоджуються, що насамперед кредитна програма буде цікава жителям сіл, але є сподівання і на приток нових жителів. Особливо це вкладається у сучасну філософію дауншифтінгу, тобто сповільнення і зміни стресового способу життя у місті на більш спокійний ритм. Переїзд до села – це вдалий варіант. 
 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: