Вітамінна морква має досить дрібне насіння, яке сіяти дуже важко. Щоб вберегти дрібні сходи при прополці бур’янів, також потрібно докласти значних зусиль. Але є перевірені способи посіву, які допоможуть отримати багатий урожай коренеплодів і зберегти сили при проведенні робіт.
Найпростіший спосіб посіву моркви – розкидати насіння по пухкому шару ґрунту, а потім злегка заборонувати грядку. Але він невиправдано витратний, адже частина дрібного насіння потрапить у нижні шари ґрунту, що утруднить його проростання. А ще частина – залишиться на поверхні, після появи сходів його може легко змити дощем.
Крім цього методу висівання моркви, є й інші випробувані способи, які гарантують економію насіннєвого матеріалу і хорошу схожість.
Посів на туалетний папір
Щоб позбутися невиправданих витрат на посадковий матеріал, можна заздалегідь підготувати смужки туалетного паперу, на які за допомогою клейстеру приклеюють насіння. При цьому відразу встановлюють оптимальну відстань – від 3 до 4 см.
Спочатку потрібно нарізати туалетний папір на смужки, що відповідають ширині грядки. Потім з одного шматка зробити смужки шириною 2 см. Клейстер готують зі звичайного картопляного крохмалю, для чого беруть склянку гарячої води і розчиняють в ній 1 ч. л. крохмалю. Приготовленій суміші дають охолонути і загуснути. На папір капають крапельку клейстеру, зверху в клей за допомогою сірника, зубочистки або ватної палички розкладають насіння. Відстань між насінням – від 3 до 4 см. Смужки викладають на рівному місці до повного висихання, потім скачують в рулони і залишають до висівання в сухому місці. Завдяки такому способу посіву не потрібно проріджувати сходи, а смужки зручно розкладати на підготовлених грядках. Крохмаль і туалетний папір розкладаються при дії вологи, не завдаючи шкоди рослинам та екології.
Посів дражованим насінням
Дражоване насіння має збільшені розміри завдяки оболонці з поживних речовин. Його легко сіяти в борозну, дотримуючись необхідної відстані між майбутніми сходами. Яскравий колір оболонки допоможе краще контролювати процес проведення посівних робіт. При розчиненні оболонки сходи моркви отримують додаткове живлення, що добре позначається на розвитку рослин. Дражування насіння можна зробити і в домашніх умовах. Процедура копітка, але витрати на посадковий матеріал вдається значно знизити. Коров’як розводять водою у співвідношенні 1:10, потім проціджують. До залишку додають мінеральні добрива, злегка підсушують суміш. Насіння моркви засипають в чисту суху банку об’ємом 3 літра, потім обережно оббризкують дуже розведеним розчином звичайного клейстеру. До зволоженого насіння додають невеликими частинами підготовлений коров’як, енергійно струшують банку. Цю операцію проводять кілька разів, поки насіння моркви не перетвориться на кульки. Опудрюють кульки сухим попелом. Насіння перестає злипатися і готове до висівання.
Змішування з піском
Іноді насіння моркви змішують із сухим крупним піском (на 5 літрів піску необхідно взяти 1-2 ст. ложки насіння). Висівають суміш у підготовлені заздалегідь борозни. Піщинки розділяють дрібні насінини моркви, тому після появи сходів між окремими рослинами зберігається вільний простір. Це необхідно для формування великих коренеплодів.
Посів на основі клейстеру
Щоб приготувати густий клейстер, необхідно у склянці гарячої води розчинити ложку борошна або крохмалю. Охолодити суміш до 30 градусів С, після чого додати трохи рідких добрив і все перемішати. Згодом додати насіння моркви та все ще раз перемішати. Тепер цей склад можна залити в пластикову пляшку з отвором у кришці – і готове пристосування для посіву моркви. У підготовлені борозни виливають тонкою цівкою крохмаль з насінням через отвір у кришечці. Насіння рівномірно розташовується у в’язкій рідині та не змішується між собою. Сходи будуть дружніми і рівними.
Коментарі