Підзимовий посів буряків: терміни, підготовка і догляд

Публікації

Підзимовий посів буряків: терміни, підготовка і догляд
Підзимовий посів буряків: терміни, підготовка і догляд

Посів буряків під зиму – не найпоширеніша практика для багатьох городників, адже при такому способі перший урожай коренеплодів у наступному сезоні ви гарантовано отримаєте на кілька тижнів раніше, причому сходи будуть хорошими, запевняє Валентина Сидорук, жителька Володимир-Волинського району.
- Цей спосіб більшою мірою підходить, коли мало часу на повноцінну вегетацію, а також у холодну і дощову весну, коли земля довго прогрівається і повільно підсихає, відтерміновуючи заплановані строки посіву, - розповідає господиня. – Посів буряків в осінній період має ряд незаперечних переваг. Це можливість отримання врожаю на 2-3 тижні раніше, ніж при звичному травневому посіві буряків, економія часу в період весняного посіву, отримання щедрого і здорового врожаю, можливість використання насіння, термін придатності якого закінчується цього року.
Як каже пані Валентина, варто врахувати кілька нюансів, які хтось може вважати недоліками. Необхідно ретельно вибирати місця і ґрунт для посіву, підібрати особливі сорти буряків, врахувати ймовірність загибелі ранніх сходів при дуже холодній весні або затопленні ділянки.
Зазвичай переваги методу перекривають можливі його недоліки, але вибирати, звичайно, вам.
- Крім буряків, восени я також сміливо сію й інші культури: моркву, редиску, пастернак, капусту, салат, селеру. Вибираю відповідні сорти, - каже Валентина Степанівна.
Що стосується термінів висівання насіння буряків у відкритий ґрунт восени, то господиня каже, що є правило «чим пізніше – тим краще», однак тягнути до останнього не радить. 
- Підзимовий посів буряків проводять при температурі повітря не нижче -5 градусів C, а це середина жовтня, листопад або навіть і грудень, - розповідає пані Валентина. – Якщо ж висіяти насіння надто рано, є ймовірність потрапити на раптові осінні відлиги, коли насіння почне проростати, а морози, які настали після відлиги, його просто знищать.
За словами господині, при висіванні будь-яких овочів під зиму потрібно пам’ятати, що в цьому місці восени і навесні не повинна застоюватися вода, а за зиму – накопичуватися надмірний сніговий покрив. Вибираючи місце для посіву, слід також враховувати особливості буряків. Ця культура любить світло і повітря, тому місце потрібно вибирати високе, добре освітлене й таке, що продувається, із легким родючим ґрунтом.
- Готую грядки для осіннього посіву буряків заздалегідь за гарної погоди. Для початку ретельно позбуваюся від бур’янів на ділянці, а потім перекопую ґрунт на глибину не менше 25 см і при цьому обов’язково вношу добрива, -  розповідає Валентина Степанівна. – Після перекопування і загортання добрив поверхню грядок вирівнюю і роблю поперечні борозни глибиною не більше 3-4 см. Потім підготовлену ділянку накриваю товстою плівкою або іншим щільним матеріалом і залишаю так до посіву.
Пані Валентина каже, що заздалегідь готує також суху мульчу (торф, перегній або компост) і городню землю для засипання насіння.
Підготовка насіння буряків до осіннього посіву не передбачає його вологе знезараження і пророщування. Як розповідає господиня, посівний матеріал у цьому випадку обов’язково має бути сухим, тому достатньо лише перебрати підготовлене насіння буряків і вибрати найбільше.
Далі з грядок прибирають укриття і висівають насіння в сухий ґрунт, розкладаючи його в підготовлені борозни на відстані близько 7-8 см одне від одного. Зверху насіння засипають землею, злегка трамбують і обов’язково мульчують шаром не менше 2 см, що має захистити ґрунт від утворення поверхневої кірки. Також пані Валентина рекомендує поверх мульчі розкласти додатковий шар захисту з гілля, соломи, тирси або опалого листя.
- Як тільки ґрунт навесні відтане, укриття з грядок з буряками потрібно зняти. При бажанні можна на початку травня натягнути над посівами плівку на дугах, це дозволить отримати ще більш ранній урожай. Загартовані й  набряклі за зиму насінини повинні зійти активно та дружно, - каже Валентина Степанівна. – Сходи буряків цілком здатні витримувати короткочасне похолодання до -2 градусів C. Однак тривале зниження температури може призвести до припинення росту і стрілкування рослин. Коренеплоди в такому випадку, швидше за все, будуть дрібними, жорсткими і позбавленими смаку.
Як розповідає господиня, перший догляд за сходами складатиметься з поливу підігрітою водою і акуратного розпушування ґрунту. Надалі догляд за буряками не відрізняється від такого, як при весняному посіві.
За дотримання всіх вищеописаних умов підзимового посіву буряків і подальшого правильного догляду за рослинами кожен без особливих зусиль зможе отримати ранній і багатий урожай коренеплодів.
 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: