Конференція до ювілею Лесі Українки відбулася в Колодяжному

Публікації

Конференція до ювілею Лесі Українки відбулася в Колодяжному
Конференція до ювілею Лесі Українки відбулася в Колодяжному

25 лютого з нагоди 150-річчя від дня народження видатної поетеси Лесі Українки (1871-1913) у селі Колодяжне Ковельського району в літературно-меморіальному музеї відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Леся Українка та родина Косачів в історії української та світової культури». Її учасниками стали науковці з Колодяжного, Луцька, Києва, Володимира-Волинського, Новограда-Волинського, Канева, Львова. Кожен виступ був надзвичайно цікавим і змістовним, відкривав присутнім нові грані таланту нашої геніальної землячки та її родини. Зокрема докторка філологічних наук, професорка кафедри теорії літератури та зарубіжної літератури Волинського національного університету імені Лесі Українки Марія Моклиця слушно зауважила, що нині настав час по-новому подивитися на нашу славну поетесу, адже вона – не пам'ятник у бронзі, а була насамперед жінкою, творчою особистістю, людиною з надзвичайно багатим духовним та емоційним внутрішнім світом. Кандидатка історичних наук, доцентка кафедри музеєзнавства та пам'яткознавства ВНУ Алла Дмитренко розповіла про світлої пам'яті колегу – колишнього головного хранителя Волинського краєзнавчого музею Наталію Пушкар, яка багато десятиліть вивчала творчу спадщину Лесі Українки.
Зворушливим був виступ заслуженої працівниці культури України, кавалера ордена Княгині Ольги Віри Комзюк, яка 37 років свого життя була завідувачкою Колодяжненського літературного музею і зробила надзвичайно багато для його розвитку та вивчення спадку Лесі Українки і родини Косачів. Віра Михайлівна подарувала музею путівник «Літературно-меморіальний музей Лесі Українки в селі Колодяжне», який вона видала у співавторстві з Наталією Пушкар. Змістовними були виступи кандидатки історичних наук Олени Огнєвої та кандидатки філологічних наук Терези Левчук (ВНУ), яка зокрема розповіла про моду і вроду в уявленні Олени Пчілки.
Журналіст і перекладач з Лівану Раеф Імадеддін переклав на арабську та прочитав цією мовою Лесин вірш «Давня весна». 
Надзвичайно цікавою була презентація виставки «Я стільки світів з'їздила…» (про географію подорожей Лесі Українки), яку провела нинішня завідуюча музеєм Ольга Бойко. 
Від колективу Володимир-Волинського історичного музею удостоївся честі виступити на конференції і автор цих рядків.
Керівник Волинської дирекції «Укрпошти» здійснив у стінах музею погашення марки на ювілейному конверті до 150-річчя Лесі Українки. Усі виступаючі, зокрема і директор Волинського краєзнавчого музею Оксана Вожатко, її заступник з наукової роботи Євгенія Ковальчук наголошували на величезному внеску, який зробила поетеса в історію української та світової культури. Цьогоріч очікується реставрація Лесиного будиночка в Колодяжному. При нагоді висловлю щиру вдячність організаторам конференції.
…Уже вечоріло, як я повертався додому. У блакитному волинському небі над Колодяжним зійшов місяць, який так гарно освітлював садибу Косачів. Я  згадав далекий уже 1993 рік, коли 13-річним хлопчиком уперше побував у цьому музеї разом з мамою Марією Іванівною і вже тоді назавжди полюбив це святе для кожного українця місце. 
Я від’їжджав з надією, що обов'язково повернуся до Колодяжного, щоб привезти туди своїх сина і доньку. 
Талант невмирущої Лесі Українки не залишає байдужим нікого.
Богдан Янович, науковий співробітник історичного музею

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: