Остаточно завершилася реставрація ікон «Пресвята Богородиця» та «Спаситель», які вдалося віднайти у вівтарній частині Хресто-Воздвиженської релігійної громади ПЦУ села Заболотці.
Ці ікони, пише краєзнавець Юрій Велінець, намальовані на дошках, на які своєю чергою в 1971 році було натягнуто полотна із образами модерного стилю.
Робота над ними, зазначає він у дописі, тривала з червня 2023 р. Тоді ж під час огляду ікон храму дослідники виявили потертість у полотні, у якій виблискувала позолота. Стало очевидним, що полотна приховують старі ікони із позолоченим фоном.
23 червня дослідники частково зняли полотна та відкрили ікони ХVІІІ – початку ХІХ ст. Після обговорень із церковним старостою, узгодили, що полотна будуть перетягнуті на нові ідентичні дошки, а старі ікони будуть передані на реставрацію та наукові дослідження. 25 серпня цю дію виконали.
Упродовж вересня художник-реставратор Артем Погрібний провів реставраційні роботи, а 19 вересня здійснено рентген-аналіз образів.
У процесі вивчення ікон з’ясували, що в кінці ХІХ – початку ХХ ст. фон обидвох ікон було покрито позолотою, що є свідченням пошанування місцевою громадою цих образів. На жаль, не збереглися оклади, на наявність яких вказували характерні сліди на образах. Враховуючи сюжет й розміри ікон, стало очевидним, що вони розміщувалися в іконостасі поруч із царськими воротами.
Найімовірнішою причиною закриття ікон полотнами вважається поява втрат живопису й, можливо, руйнації окладів, якщо не їхнє викрадення у радянські часи.1
13 жовтня ікони «Пресвята Богородиця» та «Спаситель» були повернуті до церкви села Заболотці та вмонтовані в іконостас, тобто на своє місце.
Коментарі