Підготовка молодих саджанців до зимового періоду

Підготовка молодих саджанців до зимового періоду
Підготовка молодих саджанців до зимового періоду

Плодові дерева в перші роки свого життя дуже вразливі. Напасті підстерігають молоді рослини будь-якої пори року. Однак найбільш складний період у житті саджанців – це зима. Не всім деревцям вдається благополучно перезимувати.
Які небезпеки підстерігають молоді дерева взимку
Як розповідає досвідчений садівник  Володимир-Волинського району Валерій Павлович Тихонюк, зима – період підвищеного ризику для будь-якого плодового дерева, а для молодих саджанців – особливо. За словами чоловіка, для посаджених нещодавно дерев становлять серйозну небезпеку різкі перепади температур. Бруньки, які прокинулися після морозів, що повернулися, відразу гинуть; сонце призводить до опіків кори і може стати причиною появи морозобоїн; сильний мороз, особливо безсніжної зими, може призвести до вимерзання кореневої системи молодого саджанця, а значить, до його загибелі; крижані зимові вітри висушують ніжну кору; сніг, під вагою якого слабкі гілки можуть зламатися: гризуни, що можуть погризти кору дерева.
Загальні правила підготовки молодих саджанців до зими
Валерій Павлович готує до зими навіть дорослі дерева, проте для саджанців, які не досягли 5-річного віку, підготовку до складного періоду року проводить особливо ретельно. 
- Після листопада потрібно прибрати усе сміття, зламані гілки й опале листя з пристовбурного кола. Листя часто буває уражене хворобами, а під ним знаходять собі притулок комахи-шкідники, які приготувалися до зимівлі, і їхні личинки, – розповідає пан Валерій. – Ґрунт біля дерев необхідно зрихлити. Це також допомагає знищити комах: вони виявляються на поверхні і гинуть від морозів або навпаки, потрапляють занадто глибоко в землю і гинуть там. Окрім того, ця процедура сприяє проникненню повітря до коріння дерев. Якщо у саджанця є гілки, обережно стягніть їх і зв’яжіть шпагатом. Проводити подібні дії потрібно до настання морозів, тому що підмерзлі гілки стають крихкими і можуть обламатися. Стягування гілок захистить їх і від обламування під вагою снігу. Якщо гілки не пов’язані, то взимку після кожного снігопаду струшуйте з них сніг, обережно постукуючи палицею, обмотаною мішковиною або старим одягом.
За словами Валерія Тихонюка, коли температура стабільно перебуватиме на мінусовій позначці, потрібно замульчувати пристовбурні кола. Це захистить від вимерзання коріння саджанців, які сильніше страждають від морозів, ніж стовбур і гілки. Як мульчу можна використовувати будь-який матеріал, що не злежується і не призводить до випрівання кореневої шийки, наприклад, лапник, компост або торф. За відсутності такої мульчі можна взяти тирсу, сухе листя, траву, ґрунт, навіть картон, проте укладати цей захист необхідно таким чином, щоб він не торкався стовбура дерева. Товщина шару – 10-20 см. Для додаткового утеплення, якщо сніжна зима, можна накидати на мульчу сніг. Під таким багатошаровим покривалом саджанці успішно перенесуть навіть найлютіші морози.
Чим укрити молоді дерева на зиму
- Не всі дерева, навіть молоді, потребують укриття на зиму. Наприклад, районовані сорти яблунь, слив і так прекрасно зимують. Однак однорічні саджанці, які зовсім недавно висаджені у вас на ділянці, першої зими краще укрити, - запевняє пан Валерій. – Укриття допоможе захистити сад від безлічі проблем: гризунів, висушування кори, яскравого сонця.
Як зазначає садівник, до укриття приступають тільки після того, як температура повітря буде стабільно триматися нижче позначки -5 градусів С. Занадто раннє укриття може призвести до випрівання кори і пробудження бруньок.
Одним із найкращих матеріалів, які використовують для укриття молодих дерев на зиму, вважаються гілки ялини або ялівцю. Їх прив’язують навколо стовбура голками вниз, злегка заглиблюючи в землю. Таке укриття – найкращий захист стовбура від гризунів.
Окрім цього, для укриття підходить практично будь-який матеріал: мішковина, мішки та сітки для зберігання овочів, м’яка будівельна сітка, старий одяг і взагалі будь-яка непотрібна тканина, колготки, марля, бинт, толь, руберойд, лінолеум, поролон, підкладка під ламінат і т. д.
Під час використання недихаючих матеріалів, наприклад, руберойду або лінолеуму, спочатку обгорніть стовбур якоюсь тканиною.

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: