Чергову юридичну консультацію налає начальник відділу безоплатної правової допомоги Володимир-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олексій Кірносов.
Як вирішити питання щодо оформлення права власності в порядку спадкування на земельну ділянку, до якої розпочато та не завершено процедуру безоплатної передачі її у власність?
Наприклад, за життя спадкодавець не завершив процедуру безоплатної передачі: отримав дозвіл відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування на розробку проєкту відведення земельної ділянки із цільовим призначенням «для ведення особистого селянського господарства», виготовлено проєкт землеустрою щодо її відведення у власність, земельна ділянка сформована і їй присвоєний кадастровий номер, однак він не встиг зареєструвати право власності на зазначену земельну ділянку.
Дане питання регулюється, насамперед, нормами Цивільного кодексу України та Земельного кодексу України.
Відповідно до положень ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Окрім цього, ст. 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Першим кроком прийняття спадщини буде: звернутись до державної нотаріальної контори або до приватного нотаріуса за останнім місцем проживання спадкодавця.
Цивільний кодекс України встановлює шестимісячний строк для прийняття заяви про прийняття спадщини (перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці). Такий строк обраховується з дня смерті спадкодавця або з дня, з якого вона оголошується померлою. Якщо спадкоємці пропускають зазначений строк, у таких випадках цей строк може бути поновлений судом, але пропущений строк має бути лише з поважних причин.
В данній ситуації спадкова справа буде відкрита, але нотаріус відмовить у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв’язку із неможливістю оформлення спадкових прав на земельну ділянку, оскільки відсутні правовстановлюючі документи та порадить звернутися до суду із позовною заявою про визнання права власності на спадкове майно.
У зв`язку з тим, що за життя спадкодавець, не набув права власності на земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини.
Відповідно до правової позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування – права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Куди людині необхідно звернутись для вирішення питання успадкування такої земельної ділянки?
Для вирішення даного питання рекомендую звернутись до відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування із заявою про надання дозволу на завершення приватизації та одержання державного акта на право власності на ім’я спадкоємця.
У випадку, якщо людині буде відмовлено, то вона маєте право звертатися до суду з позовною заявою про визнання відповідного права в порядку спадкування – права на завершення процедури безоплатної передачі земельних ділянки, але не права власності на земельну ділянку.
Отже, спадкоємцю необхідно здійснити всі описані вище дії з метою завершення оформлення права власності на земельну ділянку.
Додатково: згідно Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подачу до суду позовної заяви майнового характеру встановлюється у розмірі - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Після розгляду справи судом та набрання рішенням суду законної сили необхідно звернутися до державного реєстратора та зареєструвати право власності на земельну ділянку.
Що робити у разі спадкування земельної ділянки декількома спадкоємцями?
Якщо земельну ділянку успадковують одночасно декілька осіб, зазначена земельні ділянка успадковується у спільну власність. У майбутньому земельна ділянка може бути поділена між ними за відповідним цивільно-правовим договором. Але необхідно зазначити, що поділ успадкованої земельної ділянки між спадкоємцями можна здійснювати лише після оформлення спадщини і державної реєстрації права спільної власності спадкоємців на земельну ділянку. До видачі свідоцтва про право на спадщину, спадкоємці можуть домовитись, що успадкована земельна ділянка має у повному обсязі належати одному з них.
У разі виникнення спірних питань або ж отримання відмови від будь-якої з вищевказаних установ Ви можете звернутись до Володимирського бюро правової допомоги для отримання безоплатної правової допомоги за адресою: м. Володимир, вул. Генерала Шухевича, 78 або за тел. 03342-3-80-11
Коментарі