Здорові нігті без лаку та інших косметичних хитрощів мають рівний світло-рожевий відтінок, оскільки самі нігтьові пластини – білі, а через них трохи просвічує рожеве нігтьове ложе. Будь-які зміни кольору нігтів – це патологія. Причиною цього може бути хвороба, і це не обов’язково захворювання нігтів. Нерідко незвичайний колір нігтя виявляється симптомом серйозних проблем зі здоров’ям.
Сьогодні нашим читачам пропонуємо прочитати інформацію лікаря-дерматовенеролога вищої кваліфікаційної категорії Лесі Василівни Карпюк про хвороби, які часто виявляються за допомогою кольору ньогтів.
Сині нігті
Так кажуть, коли лунули (білі півмісяці між нігтьовою пластиною і живою шкірою в її основі) набувають синього кольору («блакитні лунули», або просто ціаноз нігтів). У перелік основних причин появи блакитних лунул входять:
- Ціаноз, викликаний нестачею кисню у крові. Причиною можуть бути захворювання легень (астма, емфізема, ХОЗЛ, хронічний бронхіт, легенева емболія), дефіцит кисню в навколишньому повітрі, а також порушення його перенесення гемоглобіном, що міститься в еритроцитах.
- Хвороба Рейно. Під впливом холоду пальці кінцівок (частіше рук) біліють, та буває, синіють. Людина при цьому відчуває оніміння і навіть біль у них.
- Аргірія (хвороба багаторічного отруєння сріблом). У крові присутні солі срібла, це надає лунулам і всій пластині блакитно-сірого відтінку. Аргірією можуть хворіти робітники, які займаються обробкою срібла. Відомий також випадок аргірії, що розвинулася на тлі багаторічного споживання саморобного срібла колоїдного.
- Хвороба Вільсона. При цій хворобі у людини порушений метаболізм міді, яка у вільній формі осідає по різних органах тіла.
- Сепсис. Зараження крові, що розвивається, коли бактеріальна інфекція потрапляє у кровообіг. Якщо спроби зігрітися та активне розтирання кінцівок не призвели до нормалізації кольору нігтів, значить проблема не в холоді або звуженні кровоносних судин, як при хворобі Рейно.
Чорні нігті
Йдеться як про окремі чорні цятки на або під прозорою нігтьовою пластиною, так і про чорноту, що майже повністю заливає ніготь. Серед найпоширеніших причин:
- Гематома під нігтем. Якщо прищемити двері пальцем або вдарити молотком по нігтеві, у місці забоїв накопичуватиметься кров. І ця гематома з часом надаватиме нігтю синюшний, фіолетовий і нарешті чорний колір. Якщо гематома велика, то ніготь може навіть випасти, а потім вирости наново. Коли ж вона невелика, то в міру зістригання нігтя буде видно порожнину, де накопичувалася кров між нігтьовою пластиною і нігтьовим ложем.
- Грибок нігтів (оніхомікоз). При грибковому захворюванні в товщі нігтя може накопичуватися меланін, який надає йому чорноти (меланоніхія). Відразу нігті зазвичай не чорніють, на них у міру поширення ураження проявляються чорні смужки. Серед грибків, які дають такий ефект, – дріжджоподібні, дерматофити та ін. Через те, що грибок охоче вражає людей з підвищеним рівнем цукру в крові та з порушеннями циркуляції крові в кінцівках, чорні нігті можуть свідчити про діабет.
- Хвороби печінки. Чорні плями на нігтях можуть виявитися симптомом порушення роботи печінки, яка в нормі фільтрує та виводить усі шкідливі речовини.
- Меланома (рак шкіри). Меланоніхія у вигляді поздовжніх стрічок, особливо якщо пацієнт світлошкірий та світловолосий, може сигналізувати про меланому. Але при цьому вражений зазвичай лише один палець.
Зелені нігті
Бактеріальна інфекція, викликана синьогнійною паличкою (Pseudomonas aeruginosa). Ця бактерія виробляє феназиновий пігмент піоціаніну, який і надає ураженій нігтьовій пластині синювато-зелений колір. До речі, якщо ураження м’яких тканин не відбулося, то впоратися з інфекцією можна і препаратами місцевої дії – антисептиками та дезінфікуючими засобами.
Грибкова інфекція, спричинена грибками роду Aspergillus. Головки грибів мають голубувато-зелений або зелений колір, що і надає такого відтінку ураженої нігтьової пластини.
Жовті нігті
Грибкова інфекція нігтів (рубромікоз та фавус) – це найпоширеніша причина пожовтіння нігтьових пластин. При занедбаних формах захворювання нігті починають наростати, шаруватися і кришитися.
Жовтяниця. Ураження печінки, жовчного міхура або жовчовивідних шляхів призводить до накопичення жовчного пігменту білірубіну, пігменту меланіну та гемосидерину, пігменту, що утворюється при розпаді гемоглобіну, у піднігтьовому просторі. В результаті нігті набувають жовтого кольору. А також порушення лімфовідтоку, аж до розвитку лімфостазу та погіршення периферичного кровообігу. Захворювання лімфатичної системи нерідко супроводжується лімфатичними набряками, плевральними випотами, інфекціями синусів та хронічним бронхітом. Отже, при вираженій жовтизні нігтів слід звернути увагу і на стан дихальної системи людини.
Еритродермія. Так називається велике запалення епідермісу, яке нерідко супроводжує дерматози різного походження.
Діабет. У 40% людей, які страждають на цукровий діабет, жовтіють нігті. Це результат так званого неензимного глікування. Жовтіти можуть як нігті, так і шкіра. Ну, і як було сказано вище, у діабетиків нігті часто уражені грибком, який теж може надавати їм жовтизну.
Червоні нігті
Як пояснюють у своїй статті 2019 року дерматологи з «Rutgers New Jersey Medical School», червоний колір шкіри та нігтів виникає при розширенні артеріол та капілярів, розташованих прямо під шкірою. Світло, що падає, доходить до гемоглобіну, який поглинає світло з короткими довжинами хвиль (наприклад, синє) і відображає більш теплі відтінки. Виражене почервоніння під нігтями може бути результатом осколкових крововиливів. Якщо ці локальні пошкодження капілярів сталися внаслідок травми, нічого страшного. Але якщо вони розвиваються на всіх пальцях, це може бути симптомом наступних патологій:
- Ендокардит (запалення внутрішньої оболонки серця), спричинений бактеріальною інфекцією.
- Васкуліт. Пошкодження дрібних кровоносних судин, спровоковане запаленням.
- Оніхомікоз, який призвів до такого сильного витончення нігтьового ложа, що почали руйнуватися дрібні кровоносні судини.
- Діабет. Пошкодження капілярів при гіперглікемії (підвищений рівень глюкози у крові).
- Хвороба Рейно. Та її стадія, коли капіляри ушкоджуються через надмірний холод.
Системні захворювання, що спричиняють запалення дрібних кровоносних судин. До довгого переліку таких хвороб входять системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, склеродермія, псоріатичне ураження нігтів та інше.
Бліді нігті
Бліді, практично білі нігті є однією з ознак такого захворювання, як анемія (або недокрів’я), яка потребує лікування. Крім того, відсутність лунули – напівкруглого утворення в основі нігтьової пластини, що нагадує півмісяць, також може бути симптомом анемії. Захворювання характеризується зниженим рівнем гемоглобіну, що відповідає за колір крові. У цьому випадку виробляється дуже мала кількість еритроцитів – червоних клітин крові, тому нігті й починають бліднути. Для самодіагностики можна натиснути вказівним пальцем на верхню частину подушечки великого пальця. У нормі у здорової людини поверхня під нігтьовою пластиною стане червоною. При цьому у хворих на анемію, які мають недостатньо гемоглобіну в крові, особливо видимих змін не відбудеться. Ніготь так і залишиться блідим.
Якщо є підозра на анемію, потрібно здати загальний чи біохімічний аналіз крові для визначення рівня феритину – депо заліза. В наш час хвороба чудово лікується. На основі отриманих аналізів лікар-терапевт може призначити препарати заліза для прийому на тривалій основі (мінімум три місяці). Дотримання дієти, всупереч поширеній думці, не дасть результату. Потрібно пам’ятати, що анемія протікає без симптомів.
До речі, в арсеналі реаніматологів та бригад швидкої медичної допомоги завжди є рідина для зняття лаку. За допомогою цього засобу лікарі видаляють жовтизну з нігтьової пластини, яка часто буває у курців, або жіночий манікюр. У результаті стає видно природний колір нігтів. Це може допомогти в критичній для хворого ситуації, коли симптомів для встановлення діагнозу мало, а прийняти рішення потрібно негайно.
Дерматологи з Touro University California College of Osteopathic Medicine у своїй статті 2019 року про посинілі шкіру, нігті та слизові оболонки пишуть, що такі сині нігті бувають у новонароджених навіть при найвищих балах за шкалою Апгар, але зазвичай до 2-го тижня життя колір нігтів повертається до нормального. Або у трупів, тому що дезоксигемоглобін, відновлена форма гемоглобіну, має пурпурово-синій колір, що і надає нігтям померлої людини синій відтінок. Коли нігті змінюють колір, це не на добро. Якщо до цього моменту не було травм пальців, слід звернутися до лікаря, щоб з’ясувати причини таких змін.
За професійною консультацією і допомогою звертайтеся:
Дерматокосметологічний центр лікаря Карпюк Л.В.,
м. Луцьк, пр. Відродження, 28 «А». Попередній запис за тел. 066-340-60-33.
Довіртеся професіоналам! Поверніть шкірі здоров’я та красу!
Коментарі