В історії України відомі випадки, коли важливу роль у державних справах відігравали жінки. Згадати хоча б сильну і вольову княгиню Ольгу, яка правила Київською Руссю замість чоловіка, або ж доньку Ярослава Мудрого – Анну, яка стала дружиною французького короля і фактично керувала Францією, заслуживши повагу у цій країні. До цього переліку видатних українок можна долучити і княгиню Анну, котра була дружиною князя Романа.
Анна була донькою імператора Візантії Ісаака ІІ Ангела і його дружини Ірини, при народженні дівчинку назвали Єфросинія. Тож вона походила зі знаного корлівського роду.
В дитинстві була віддана до домашнього монастиря, який було облаштовано для неї особисто в імператорському палаці.
Будучи дружиною князя Романа народила йому двоє синів – Данила і Василька.
Роман загинув у битві з поляками у 1205 році під містом Завихост поблизу річки Вісли. Тож Анна залишилася вдовою з двома малолітніми синами, у Галицько-Волинському літописі розповідається, що Данило мав 4 роки, а Василько – всього 2 роки. Бояри хотіли вбити малолітніх княжичів, щоб захопити владу і поставити свою людину. Вона була регентшою, тобто керувала Волинсько-Галицьким князівством від імені своїх малолітніх синів. Для жінки це було дуже важко і небезпечно, тому рятуючись від вбивства, вона з дітьми втекла до Польщі, згодом до Угорщини, де проживали їх родичі. Тож Данило і Василько виховувалися при дворах європейських правителів. Коли хлопці виросли і змужніли, то вони повернулися на Волинь і відвоювали у бояр батьківську землю. Данило став князювати у Галичі, у Києві посадив свого намісника, згодом збудував місто Холм, а Василько князював у Володимирі.
Яка ж подальша доля самої Анни ? У літописі про це розповідається дуже мало.
Останній запис зроблено під 1253 роком – у той час Анна вмовляла свого сина Данила Галицького прийняти корону з рук посланця Папи Римського. Данило надіявся, що Папа допоможе йому боротися з татарами, але понтифік не поміг.
Далі літописець вже нічого не розповідає про Анну. Відомо, що вона пішла у монастир, коли її сини стали дорослими, але допомагала їм своїми порадами.
У наш час у Володимирі є пам’ятник княгині Анні ( на фото). Він знаходиться на подвір’ї Успенського собору. Його автор – скульптор Теодозія Бриж.
Дуже дискусійним і до кінця не виясненим є питання про місце поховання княгині.
У Галицько-Волинському літописі сказано, що її внук, Мстислав Данилович, спорудив над могилою бабусі церкву. Перекладач Галицько-Волинського літопису Леонід Махновець висував гіпотезу, що ця церква-ротонда є і досі у Володимирі, тобто йдеться про Василівську церкву. Проте, вона була збудована пізніше. Церква святих Якима і Анни була колись за валами князівського замку. Про це писав історик Микола Теодорович. Можливо, за валами і була похована славна княгиня Анна.
Проте , ця історична загадка ще не розгадана до кінця…
Богдан Янович, науковий співробітник історичного музею.
Коментарі