Чим займаються сільські діти у воєнний час? Звичайно, допомагають дорослим, наприклад, доглядають за тваринами, які є в домашньому господарстві.
Час невблаганно диктує свої закони. Ще недавно на зелених лугах сільської місцевості цілими чередами випасалися корівки. Сьогодні рябух і краснух можна на пальцях перерахувати. Головна причина в тому, що утримувати велику рогату худобу стало матеріально невигідно, бо затрати перевищують дохід. Та деякі господарі перейшли на меншу рогату худобу. Йдеться про кіз. У деяких родинах утримують по три-чотири цих тварини. Переваги утримування кози значні. Ця тварина менше потребує кормів, та й не така вибаглива, як корова. Вона може пастися де завгодно, кізоньці смакує будь-яка трава, тоді як корова у цьому плані є «гурманом». По-друге, молоко кози має більшу цінність, бо воно не тільки поживніше, а й лікувальне.
У родині Климюків, яка проживає у селі Селець, кіз тримають давно. Та останнім часом турботу про тварин взяли на себе сини, і в першу чергу Славко. В той час, як батьки займаються іншими справами, а старші брати навчаються, хлопчик годує козу і навіть сам її доїть. У Славка дві улюблениці, а ще підростає їхнє потомство – два козлики і дві молоденькі кізоньки.
-Я періодично виводжу кізочок на прогулянку. Оскільки весна цього року досить прохолодна, не допускаю, щоб тварини довго перебували надворі, оскільки можуть застудитися і захворіти маститом. Тому більшість часу вони поки що проводять у хліві. Я приношу їм свіжу травичку, у підвалі є ще бурячки, - розповідає Славко.
Звичайно, підліток схвально відгукується про козяче молоко, яке є дуже ситним, поживним, а головне корисним. Проте розповісти конкретно про цінність козячого молока йому ще важко. А тому вдаюся до спогадів, які повертають мене у минуле майже 6-літньої давності, коли почула про козяче молоко від бабусі, яка мешкала в сусідній Хмелівці, на жаль, нині вже покійної.
Багато людей не можуть вживати коров’ячого молока, бо їхній організм цей продукт не переносить. Козяче молоко не викликає непереносимості, а якщо його вживати постійно, зникне непереносимість і до коров’ячого. Разом із молоком кізоньки людина отримує велику кількість вітамінів та мінералів, зміцнює свій імунітет. Переборюється авітаміноз і анемія. Дуже добре впливає молоко на травлення, а також на нирки і печінку. Нормалізується вироблення гормонів. А ще секрет козячого молока в тому, що воно підтримує гарну зовнішність, повертає обличчю рум’янець і свіжість, розгладжує зморшки, покращує стан волосся. Також козяче молоко корисно вживати для профілактики артрозу та артриту.
У наш час козяче молоко найбільш корисне для мешканців мегаполісів, де є токсичні відходи, радіонукліди, вихлопні гази. Молоко, багате йодом, кальцієм, фосфором, калієм, магнієм, натрієм, хлором, марганцем, молібденом, вітамінами, особливо корисне дітям, і в першу чергу – малюкам дошкільного віку.
Жінки можуть легко привести в норму гормональну систему, уповільнити старіння, поліпшити колір шкіри і волосся, зміцнити захисні властивості організму. У нелегкі часи, які переживає країна, дуже важливо зняти симптоми тривожності, що постійно переслідують жінок, і тут також допоможе молочко кізоньки.
Не повинні ігнорувати цей напій і чоловіки, адже козяче молоко – джерело сили і витривалості. Високий вміст білка в молоці покращує працездатність, енергійність, результативність силових занять, а ще відновлює сили як після напруженої роботи, так і після бою.
Бабуся Марія, про яку розповідалося вище, завжди вечеряла склянкою козячого молока і шматком хліба, який пекла сама. Вона вважала, що так повинні харчуватися всі літні люди, адже козяче молоко бореться з віковими хворобами, такими, як артрит, артроз. Молоко також помічне при безсонні, ревматизмі, ослабленні зору, погіршенні пам’яті.
Звичайно, козяче молоко – не панацея і має свої протипоказання. З ним потрібно бути обережним, якщо дуже підвищений гемоглобін, якщо людину турбує метеоризм, часті запори, відчувається тяжкість у шлунку. Не варто молоком кози захоплюватися при ожирінні, хворобах підшлункової залози, підвищеній густоті крові.
Ну а Славко розповідає ще про те, що кізонька рятує їх при застудах, особливо при кашлі. Тоді приходить на допомогу козячий жир у вигляді компресів. Якщо немає відрази (бо жир має специфічний запах), можна його розтопити і приймати внутрішньо. Отож хлопчина недарма каже, що кізонька – не тільки годувальниця, а й лікарка.
Антоніна Булавіна, с. Селець, Зимнівська ОТГ
Реклама
«Кізоньки – не тільки годівниці, а й лікарки»
Розділ новин:
Коментарі