Хто заплатить за екологічну реформу – бізнес чи, як завжди, споживачі?

Хто заплатить за екологічну реформу – бізнес чи, як завжди, споживачі?
Хто заплатить за екологічну реформу – бізнес чи, як завжди, споживачі?

Із 10 грудня почав діяти  Закон України «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Для виконання цього Закону Уряд зобов’язаний дати роз’яснення, встановити мінімальну ціну на пластикові пакети, щоб стимулювати відмову від їх купівлі. Проте Кабмін на сьогодні  цього не зробив, ще не затвердив потрібні підзаконні акти, а тому  бізнес на свій розсуд виконує закон. 
Якщо пояснювати просто, то спочатку починає діяти заборона безоплатного поширення пакетів, майже всіх. Виняток – лише пакети для риби, м’яса, молочної продукції чи крупи, де це первинна упаковка, а також біорозкладні пакети.
На першому етапі з 10 грудня заборона зокрема стосуватиметься безоплатного поширення в закладах торгівлі великих пластикових пакетів, які зараз і так платні. Це пакети зі стінками завтовшки понад 50 мікрометрів, що витримують вагу понад 7 кілограмів. У них зазвичай українці складають товари після покупки. Цього не можна буде робити у супермаркетах, аптеках, ресторанах, закладах надання послуг тощо. Багато супермаркетів уже давно почали заміняти їх на багаторазові торби.
Заборона на безоплатне поширення стосуватиметься і тонких пакетів із товщиною стінки від 15 до 50 мікрометрів. У них можна було покласти кілька кілограмів продукції.
Якщо з 10 грудня Держпродспоживслужба зафіксує в закладах торгівлі безоплатне розповсюдження пластикових пакетів, то бізнес заплатить штраф від 1,7 до 3,4 тисячі гривень. За повторне порушення (якщо спіймають протягом трьох років після першого) – до 8,5 тисяч гривень. А з 10 березня 2022 року штрафи суттєво зростуть. Якщо заклади поширюватимуть платно чи безплатно тонкі, надтонкі та оксорозкладні пакети, то будуть оштрафовані на суму від 8,5 до 17 тисяч гривень. А при повторному порушенні (теж протягом трьох років) – від 17 до 34 тисяч гривень.
Держпродспоживслужба слідкуватиме за дотриманням «антипластикового закону», влаштовуючи планові чи позапланові перевірки магазинів, кафе, ресторанів та ринків.
Як реагують на нововведення покупці у Володимирі-Волинському, що на це каже адміністрація магазинів, дізнавалися журналісти  «Міста вечірнього».
12 грудня журналісти відвідали найбільші супермаркети Володимира: «Салют», «SPAR», «Наш край», «АТБ», «Рукавичка» та «Сім23», щоб дослідити, яка вартість пакетів, чи підтримують ініціативу покупці, що на це кажуть продавці та який вихід шукатимуть.
Чи взагалі готові володимирчани  платити за таку зручність на користь екології? Ось їхні думки:
Олександр: «Ставлюсь до змін позитивно».
– Скільки готові платити за один кульок?
– Не знаю… Гривню?
– Не більше?
– Так.
Марія: «Моє ставлення негативне, якщо буде платно. Нехай ставлять тоді екокульки – ті, які розкладаються, і можна їх із харчовими відходами викидати. А так 10 копійок, а більше б не дала. Я буду носити свої пакети і свою сумку». 
 Ірина: «Дуже погано ставлюся, бо вони ніяких заводів не запустили, щоб були екологічні пакети, якась заміна. А тільки заборона – це неправильно».
– Будуть платні.
– Я знаю, три гривні оцей пакет. У нас удома їх повно, будемо з дому приносити, це на перший час. А далі подивимося, може, будуть якісь екологічні пакети.
– Тобто, платити не готові за них?
– Не готові.
Василь: «Мені буде незручно, усе, що можу сказати. А як воно буде… Для екології, може, і краще, але ж треба заміну якусь нам дати. Тому я однозначно за те, щоб було менше пластику. Бачите, я – за те, щоб було менше, але, не подумавши, взяв. Я б, наприклад, оцей кульочок узагалі не брав, він мені без потреби».
Деякі покупці взагалі не чули  про додаткову плату за пластикові «безкоштовні» кульки і дізналися про нововведення на касі під час розрахунку чи від журналістів.  
 Турбує, як завжди, самоусунення влади від проблеми, великої кількості контролюючих органів, які після чергового «скорочення» плодяться, як гриби після дощу. Чому не провести роз’яснювальну роботу? Чому жоден магазин не зміг пояснити, як формувалася вартість «безкоштовного» пакета?
За скільки продають пакети у Володимирі-Волинському? Єдиної ціни немає. Відповідно до розміщених у магазинах різних власників роз’яснювальних табличок, вартість пакетів залежала  від їхньої форми, зокрема вони коштують від 8 до 50 копійок. Переважна більшість магазинів самостійно визначила ціну 10 копійок на всі «безкоштовні» пакети.
     За кілька днів дії закону українці пристосовуються та вигадують креативні способи для заміни «безкоштовного» пластику. Зокрема використовують одноразові пластикові рукавички для пакування дрібних овочів, помідорів та перцю…
Цікаво, що обмеження використання пластикових пакетів поширюватиметься тільки на магазини та супермаркети й не стосуватиметься ринків. Постає питання: пластикові пакети, придбані на ринку, не загрожують екології?
12 грудня у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України виконувач обов’язків міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець прокоментував: «Давайте чесно, не існує нічого безкоштовного. Вартість так званих «безоплатних» пакетів завжди закладалася у ціну товару. Не залежно від того, брали ми ці пакети чи ні та в якій кількості, ми платили за них вартість середнього чека. Відтепер будемо платити лише за те, що використовуємо…»
Дивний коментар, і не лише для пересічних українців.
За роз’ясненнями до Кабміну звернулася навіть Європейська бізнесасоціація (ЄБА). Там прямо заявили про нерозуміння ситуації, що виникла. «Під час обговорення законопроєкту йшлося про платну основу поширення тільки щодо пластикових пакетів з товщиною стінки понад 50 мкм...  Бізнес не розуміє, яким чином здійснювати їх продаж, за якою вартістю і як здійснювати облік та звітність (адже, очевидно, це  вимагатимуть і органи, що перевіряють). Іншими словами, якщо запровадити такі зміни щодо тонких і надтонких пластикових пакетів уже з 10 грудня, імовірно, відбудеться серія труднощів», – ідеться в заяві ЄБА.
Нагадаємо, 1 червня 2021 року Верховна Рада заборонила використання пластикових пакетів на території України. Варто також зазначити, що наразі уряди 33 країн запровадили повну заборону, а ще 53 країни – часткову заборону або ж значний податок на використання пластикових пакетів. 
Сергій Радкевич

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: