Дешева іпотека в Україні: міф чи реальність?

Дешева іпотека в Україні: міф чи реальність?
Дешева іпотека в Україні: міф чи реальність?

У березні Президент Володимир Зеленський презентував нову кредитну програму для купівлі квартир «Доступна іпотека 7%». В уряді обіцяють низькі кредитні відсотки для 5 тисяч покупців.

Хто може взяти кредит?

Міністр фінансів Сергій Марченко анонсував, що кредитною програмою у 2021 році зможуть скористатися 5 тисяч українських родин. 
Відповідно до умов, позичальником може бути лише громадянин України віком до 50 років. Ні він, ні члени його родини не повинні мати нерухомість чи права на незавершене будівництво площею понад 50 м кв. Щоправда, це не стосується випадків, коли житло розміщене на окупованих Росією територіях Донецької та Луганської областей або в анексованому Криму.
Доходи позичальника повинні бути достатніми для погашення кредиту. Наприклад, для іпотеки в 1 млн грн банки вимагають зарплату 23000 грн. При цьому максимальний дохід позичальника програма обмежує десятикратним розміром середньої зарплати в регіоні.  
Разом із заявою на іпотеку потрібно надати копію паспорта, ідентифікаційного коду, довідку про реєстрацію місця проживання, а також доходи позичальника та членів його сім’ї за останні пів року та інші документи за потреби. 
Експерти звертають увагу, що для багатьох українців вимоги щодо доходів є зависокими. Молодь і малозабезпечені сім’ї на пільгову іпотеку претендувати не зможуть. Крім того, велика частина українців працює неофіційно. Тож не зможе надати довідку про свої реальні доходи.

Яке житло можна придбати?

Іпотечна програма розрахована на купівлю квартир і будинків із земельною ділянкою. Це житло, введене в експлуатацію з 2018 року, або ж об’єкти, які зараз будуються. Максимальна вартість нерухомості не повинна перевищувати 2,5 млн грн. При цьому іпотека видається лише на суму до 2 млн грн.  
Згідно з умовами, одна особа чи сім’я з двох людей може придбати житло в іпотеку площею не більше 50 м кв. Якщо у позичальника є інші члени сім’ї, то на кожного з них додається ще по 20 м кв. Це нормативна площа для кредиту. Її можна збільшити на 20%, однак пільгова іпотека на надлишкову площу не поширюється.
Аналітики ринку нерухомості стверджують, що вільного житла з такими умовами не так уже й багато. Особливо у столиці. Тож вибір для тих, хто захоче взяти участь у державній програмі, досить обмежений.

Скільки доведеться заплатити?

Наразі кредити видають 8 державних і комерційних банків, які є партнерами Фонду розвитку підприємництва: «Укргазбанк», «Ощадбанк», «Глобус», «ПриватБанк», «Мегабанк», «Кредобанк», «ОТП Банк», «Банк Альянс». Вони надають громадянам іпотеку під 7% річних, а решту ставки їм компенсує держава. Утім, кожен кредит приховує для позичальника ще низку додаткових витрат. І вони відрізняються залежно від установи.
Для прикладу, програма гарантує, що мінімальний перший внесок становить 15% від вартості нерухомості. Але насправді банки вимагають більше. Наприклад, у «ПриватБанку» необхідно сплатити одразу 25% від вартості нерухомості. Крім того, позичальнику доведеться оплатити страхування іпотеки 0,5% від вартості нерухомості, особисте страхування 0,5% від суми кредиту, разову комісію 0,5%, а також нотаріальні послуги та оцінювання нерухомості. У «ПриватБанку» це ще приблизно 12 000 грн і 3 500 грн відповідно. Не варто також забувати про обов’язковий пенсійний збір під час купівлі нерухомості. Це ще 1% від вартості житла. 
У разі прострочення платежу за кредитом на 30 днів позичальник втрачає пільгову ставку за іпотекою, доки не погасить борг. Якщо ж позичальник прострочить кредит на 90 днів, то перестає бути учасником програми. У такому разі до кінця іпотеки йому нараховуватимуть відсотки за стандартними умовами банку. 
За умовами програми іпотеку можна взяти на 20 років. Однак експерти сумніваються, що держава зможе підтримувати її стільки часу, адже гроші на компенсацію є на 2021 рік, але немає жодних гарантій, що їх закладуть у держбюджеті на наступні роки. Водночас фахівці не заперечують, що дешеві іпотеки українцям дуже потрібні.


 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: