ДЕ НАРОДИВСЯ КНЯЗЬ ВОЛОДИМИР? До 1035 річниці заснування міста Володимра

ДЕ НАРОДИВСЯ КНЯЗЬ ВОЛОДИМИР ?До 1035 річниці заснування міста Володимра
ДЕ НАРОДИВСЯ КНЯЗЬ ВОЛОДИМИР ?До 1035 річниці заснування міста Володимра

Загальновідомо, що роль особистості у творенні історії – величезна. В історії України було чимало людей, які багато зробили для позитивного іміджу нашої Вітчизни. Один з них –Великий Київський князь Володимир Святославович.
Цю людину знають як Хрестителя Київської Русі. У релігійній літературі зазначається, що він, будучи язичником, прозрів і прийняв християнство. Через це Православна церква залучила його до лику рівноапостольних діячів – тобто він вважається рівним апостолам, бо за його правління християнство офіційно стало державною релігією на теренах Русі-України. Звісно, що таке рішення має і інше пояснення: у язичництві кожне плем'я мало свого бога і свого князя, а це не сприяло об'єднавчим процесам в державі. За правління Володимира Великого відбулося об'єднання східнослов'янських племен в могутню державу – Київську Русь, яка займала територію від Карпат до Волги, від верхів'я Дніпра і до Чорного моря, а столицею став Київ. Згідно християнського вчення є один Бог на небі і один правитель на землі, тому для князя така віра була вигідною. Зрештою, щоб мати культурні, торговельні, династичні контакти з сусідніми європейськими державами, які вже були християнами, то і князь мусив прийняти цю релігію.
Володимир Святославович об'єднав племена дулібів, волинян, тиверців, уличів та інших в єдину державу. Він запровадив адміністративну реформу- Київська Русь була поділена на окремі уділи довкола великих міст , на чолі яких стояли сини князя (у нього їх було 12), або його довірені особи, які отримували землі в обмін на військову службу (забезпечували оборону держави). Володимир збудував потужні фортеці у Чернігові, Новгороді, Переяславі, Полоцьку. Він взяв під свою владу плем'я волинян і їх місто Волинь (тепер село Городок у Польщі) і на противагу йому збудував місто-фортецю Володимир над річкою Лугою, тим самим зміцнив західні рубежі Київської Русі. Князь карбував власну монету- так звані срібляники, на її реверсі (зворотна сторона) зображено тризуб, який нині є державним символом України, а первісно – то родовий знак князів Рюриковичів, з яких походив і сам Володимир Святославович.
Запровадження християнства у Київській Русі, здійснене Володимиром Великим, мало величезне культурне значення, адже разом з цією релігією на наші землі прийшла оригінальна архітектура, сакральний живопис (іконопис), освіта, філософія, монастирі як центри освіти, благодійності. Проте, серед істориків є різні думки щодо одного питання: де народився князь Володимир? У радянській літературі писали однозначно: відомий історичний діяч, хреститель Київської Русі народився у селі Будник неподалік Пскова у Росії.

Кілька років тому знаний український історик, професор університету Львівська політехніка Юрій Диба запропонував цікаву гіпотезу про місце народження Володимира Великого. У літописі сказано, що князь народився у селі Будутино і цим селом володів монастир Пресвятої Богородиці. Як відомо, батьком Володимира був син княгині Ольги, князь Святослав. Він закохався у Малушу (вона була служницею княгині Ольги, хоча й сама походила з княжого роду), від цього зв'язку народився хлопчик Володимир, якому судилося стати відомою історичною особистістю. Ольга була невдоволена, що її невістка –служниця і відправила вагітну жінку у родовий маєток її батька – князя Мала, який знаходився у селі Будятичі (Іваничівського району). Тут і народився майбутній хреститель Київської Русі. Відомо, що село Будятичі в той час належало Зимненському монастирю Успіння Пресвятої Богородиці, було його власністю (згадаймо літописну згадку подану вище). Таким чином, вважає Юрій Диба, його гіпотеза має логічне пояснення: і село Будутино (Будятичі) і монастирю воно в той час належало.
Оскільки князь народився на Волині, то зрозумілою є його прихильність до цього краю: тут він бував на полюванні, відвідував Зимненський монастир, а найголовніше – зміцнив місто–фортецю, яку назвав своїм іменем – Володимир.
З літописів відомо, що князь Володимир був благодійником: автор згадує «Володимирові пири» (бенкети) які він влаштовував, щоб нагодувати бідних людей. А для будівництва Десятинної церкви у Києві правитель давав десяту частину від своїх прибутків. У згаданому храмі він був похований (помер у 1015 році).
Народ любив свого князя, у піснях того часу його лагідно називали «Володимир Красне Сонечко».
Минуло понад тисячу років від тих подій – князь увіковічнений на багатьох пам'ятниках і українських гривнях, але найголовніше – він живе у пам'яті народу.
На мою думку, гіпотеза Юрія Диби про народження князя Володимира на Волині цілком правдоподібна. Князь Володимир любив Волинь, а пам'ять про нього залишилася і у назві нашого княжого міста.
Богдан Янович.

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: