А в умілих руках володимирчанина Андрія Лиходія звичні вироби перетворюються на шедеври.
Уже в V ст. до. н. е. люди володіли технікою обробки шкіри. Саме з того часу шкіру використовували для виготовлення одягу та взуття, торбин, футлярів і навіть посуду. Шкіра, натягнута на каркас, слугувала човном або тимчасовим помешканням. Воїни ж використовували її як щити, які неодноразово захищали їх та продовжували життя.
У всі часи знаходилися люди з неординарним творчим підходом до будь-яких речей. На сьогодні вироби зі шкіри вважаються неперевершеними витворами мистецтва, вони зберігаються в багатьох музеях планети.
Вироби зі шкіри на території сучасної України також є стародавнім ремеслом. Найпоширеніші з них взуття, рукавички, обкладинки. Із давніх часів і до сьогодення можна прослідкувати активний розвиток ремесла, який набував великих обертів і випередив майстерність європейців. Шкіра і досі не втрачає своєї популярності: різноманітно оздоблені жіночі сумки з аплікаціями, ремені, рукавички. У моду знову входять елегантні, а іноді екзотичні нашийні прикраси зі шкіри, прикраси для голови чи навіть сережки. І нині серед нас є майстри, які захоплюються виробами зі шкіри. Серед таких володимирчанин Андрій Лиходій.
Пан Андрій є уродженцем Полтавщини, де він з’явився на світ 1989 року. Затим родина переїхала на Волинь, і в селі Зоря Андрій осягав неповторний світ західноукраїнського побуту й культури. Освіту електромонтера здобував у ВПУ №23 міста Володимира-Волинського, працював у ТОВ «Гербор-Холдинг», а нині є продавцем-консультантом у будівельному торговому центрі «Пан-Буд». Та є у Андрія захоплення, яке переросло в маленький особистий бізнес. Він виготовляє вироби зі шкіри. Поштовхом до цього ремесла стало перебування в Польщі, де у молодого чоловіка викликали захоплення дивовижні вироби зі шкіри польських майстрів.
- Я вже там знайшов шматок шкіри та зробив браслет. І відчув великий поштовх натхнення. Почав самостійно виготовляти гаманці, браслети на годинники, жіночі сумки, пояси. Робота так захопила мене, що хобі переросло в ремесло. Тим більше, що цим старовинним ремеслом займається багато людей в Україні, які вже заслужили визнання. Дуже гарні речі виготовляє майстер під іменем Козак. Я ще не знаходив виробів, подібних до тих, які виготовляє цей майстер. Захоплюються шкіряними витворами майстри українського походження, які проживають у Канаді. Але я намагаюся вивчати чиюсь майстерність і робити все по-своєму, включати власну фантазію. Словом, мрію створювати щось більше.
Свої роботи молодий майстер виставляє на власних сторінках у соцмережах, а тому його вироби знають уже і за кордоном. Звичайно, на теренах Волині поки що немає майстрів, які працюють зі шкірою і мають гучні імена. А між тим у нашому регіоні шкіра цінувалася завжди. Це, як стверджує пан Андрій, дуже міцний і якісний матеріал. Він мав широке застосування у виготовленні одягу, взуття, а також зброї, оскільки шкіряне покриття ефесів мечів та шабель було дуже зручним і запобігало травмуванню рук.
На думку Андрія, шкіряне мистецтво в Україні лише набирає обертів відродження. Любителі шкіряних справ шукають один одного, об’єднуються, діляться планами. У Андрія дуже багато задумів. Підтримують друзі, а також місцевий блогер Святослав Вульф. Прагнення Андрія поділяє і дружина. До речі, молода сім’я очікує на поповнення. Лелека пообіцяв донечку. Нехай щастить.
Із 2017 року Андрій Лиходій представляє свої вироби на фестивалі «Княжий».
- Там узагалі оживає історія, а тому мої вироби завжди викликають цікавість. Отож прагну нових успіхів і радості від власної справи. Дуже хочу мати своїх учнів і послідовників. Повірте, що виготовлення шкіряних виробів – це справа, варта того, щоб її розвивати, - посміхається Андрій.
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський
Коментарі