Знання про військову форму ЗСУ може вберегти життя

Знання про військову форму ЗСУ може вберегти життя
Знання про військову форму ЗСУ може вберегти життя

Ще два роки тому у Збройних силах України змінили правила носіння військової форми одягу та знаків розрізнення.
Наказом Міністерства оборони України №238 від 30 червня 2020 року внесено зміни до «Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних сил України та ліцеїстами військових ліцеїв». Відтоді правила носіння військової форми одягу та знаків розрізнення поширюються і на Державну спеціальну службу транспорту.
Зазнали змін знаки розрізнення вищого офіцерського, сержантського та старшинського складу, нарукавні знаки приналежності до виду чи роду військ, нарукавний знак військової частини. Також зазнали змін і емблеми на комірі парадної та повсякденної форми одягу.
Нові емблеми отримали офіцери вищого офіцерського складу, десантно-штурмові війська, війська зв’язку, спеціалісти автоматизованих систем управління, захисту інформації та кібербезпеки, медична та ветеринарна служби, частини радіоелектронної боротьби та радіоелектронної розвідки, підрозділи морської піхоти, армійської авіації, військової служби правопорядку, військово-топографічної служби та Державної спеціальної служби транспорту.
Також затверджено нові беретні знаки радіотехнічних військ та військ зв’язку, морської піхоти та Державної спеціальної служби транспорту, нові нарукавні знаки визначено для Апарату Головнокомандувача Збройних сил України, військової служби правопорядку, медичної служби, Державної спеціальної служби транспорту, морської авіації і морської піхоти.
Зазначені зміни усунули ряд прогалин у порядку носіння військової форми одягу і зробили її більш привабливою та практичною.
Правила носіння форми
Правилами впроваджено нові знаки розрізнення військових звань до парадної та парадно-вихідної форми одягу. Зазнали змін і самі знаки розрізнення вищого офіцерського та сержантського і старшинського складу.
Як повідомила пресслужба Міністерства оборони, тепер знаки розрізнення військових звань на польовій формі одягу, як і надписи на нагрудних знаках, повинні бути виконані чорною ниткою.
Крім того, нові правила впорядкували розміщення нарукавних знаків. Як на парадній (парадно-вихідній), так і на польовій формі одягу нарукавні знаки, що вказують на приналежність до виду чи роду військ, розміщуються на правому рукаві. Нарукавний знак військової частини – на лівому. Знак «Державний Прапор України» також розміщується на обох рукавах.
Затверджено нові беретні знаки радіотехнічних військ та військ зв’язку, морської піхоти та Державної спеціальної служби транспорту.
Нові нарукавні знаки визначено для Апарату Головнокомандувача Збройних сил України, військової служби правопорядку, медичної служби, Державної спеціальної служби транспорту, морської авіації і морської піхоти.
Правилами передбачається носіння нових елементів однострою, а саме демісезонної куртки, жіночого кашкета та спортивної форми. Впорядковується форма одягу військовослужбовців-жінок Військово-Морських сил. Врегульовано порядок носіння сорочки-поло.
Пілотки залишено лише для авіаційних частин, а кант на них приведено до єдиного білого кольору.
Уточнено порядок носіння нагород та відомчих відзнак.
Як відрізнити українських військових від окупантів
В умовах війни цивільному населенню важливо знати про основні відмінності у формі українських та російських військових.
Українські мають так звану піксельну форму брудно-жовтого кольору. Нацгвардія вдягнена в кольори олива. ФОТО 1
Військові ж Російської федерації носять камуфляж болотного кольору.
Є інформація, що окупанти та диверсанти отримали доступ до військової форми українців, тому вони можуть вдавати наших. Один важливий орієнтир: українські військові мають ще стрічку на правій руці (саме на ній, а не на нозі тощо).
Знаки розрізнення
Протягом 25 років незалежності України її Збройні сили користувалися системою знаків розрізнення звань, успадкованою від СРСР. Спроби змінити такий стан речей із різних причин зазнавали невдачі. Вдалося лише запровадити у 2009 р. нові знаки розрізнення для професійних сержантів та старшин, натомість в офіцерів вони залишилися радянсько-російського зразка.
Вийшло так, що на момент анексії Криму та початку бойових дій на сході нашої країни українські офіцери мали такі самі знаки розрізнення, як в агресора. Тож саме життя вимагало якнайшвидших змін.
Робоча група дійшла згоди, що при повсякденній та парадній формах знаки розрізнення звань будуть розміщуватися на муфтах, які вдягатимуться на погони-хлястики. Ці знаки повинні виготовлятися з металу, зірки мають бути одного розміру для військовиків усіх категорій. Нова система знаків розрізнення єдина для Сухопутних військ, Повітряних сил та наземного компоненту Військово-Морських сил. Військовики корабельного складу ВМС мають знаки розрізнення окремого зразка.
Знаками розрізнення для сержантів запропоновано широкий та вузький шеврони. Шеврони використовувалися в системах знаків розрізнення Збройних сил УНР у 1917 та 1919 рр. Орнамент на шевронах взято з нарукавних нашивок військовиків Галицької армії, упроваджених у 1919 р.
Ще одним елементом сержантських відзнак є дуга. Комбінування цих елементів дозволяє легко створити знаки розрізнення для додаткових сержантських звань, які планується запровадити у майбутньому.
Звання молодших офіцерів позначають зірки. Старших офіцерів відрізняє знак у вигляді «плетінки». Три сплетені шнури утворювали нарукавні знаки звань полкових старшин Галицької армії. Погон штаб-старшин Української армії 1918 р. також утворювала коса з трьох шнурів, яку огинав ще один шнур. Згадані категорії військовиків якраз відповідають категорії старших офіцерів сучасних ЗС України.
Знак категорії вищих офіцерів являє собою так звану «зубчатку» на основі орнаменту з петлиць генеральних старшин Галицької армії. Цей орнамент було створено за мотивами народної вишивки. Конкретні звання позначає відповідна кількість зірок.
У цілому нова система базується на 6-7 елементах. У ній вдалося поєднати досвід збройних сил усіх українських державних утворень 1917-1920 рр.
Штраф за незаконне носіння форми
Від двох із половиною до майже семи тисяч гривень – таке стягнення передбачено за незаконне носіння військової форми, орденів чи медалей. Справа в тім, що в Україні є безліч шахраїв, які використовують образ військового заради власної вигоди. А втім, не весь камуфляжний одяг підпадає під заборону. Лише той, який є статутною формою ЗСУ.
Військовий одяг – це спецформа. Є патерн – ММ14, так званий український піксель. Маємо камуфльовані штани, кітель, який на рукаві позначений державним прапором. Це наша військова форма. Будь-який інший камуфляж не є нею.
Довіра суспільства до військовиків підштовхує до використовування такого іміджу геть іншими колами.
Немає нічого дивного в тому, що кримінальна спільнота чи жебрацька мафія використовують образ військових, аби «косити бабло». Наші рибалки, мисливці перевдяглися із радянського “дубка” в піксель.
Магазини військового спорядження від статутного одягу відмовилися давно. Кажуть, українським пікселем цікавилися переважно студенти військових кафедр. А от рибалки чи мисливці обирають звичайнісінький камуфляж чи так званий «дубок», на який заборона не поширюється.
На порушників адмінпротоколи складатимуть поліціянти. А рішення виноситиме суд.
Закон встановлює адміністративну відповідальність за незаконну купівлю медалей чи інших державних нагород. Також у документі йдеться про заборону носіння військової форми особам, які не мають на це права.
До того ж закон передбачає кримінальну відповідальність за наругу над могилами бійців, учасників Революції Гідності та борців за незалежність.
 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: