Зміни у виплаті аліментів змусять батьків бути більш відповідальними

У Законодавство України внесені зміни щодо покращення захисту та утримання дитини.
Життя є життя, і не завжди люди, які кохають одне одного і вирішують стати сім’єю, зберігають свої почуття. Причини розлучень різні, але якщо подружжя, що розірвало шлюбні стосунки, влаштовує своє особисте життя, створюючи іншу сім’ю, то діти потерпають через відсутність одного з батьків. Нерідко батьки, які розлучилися, не лише не дозволяють колишньому супутнику життя бачитися з дітьми або самі цього не хочуть, а й уникають сплати аліментів. А відсутність аліментів – це погане харчування дитини, зношений одяг, проблеми зі здоров’ям, невдачі в навчанні тощо. Виходячи з цього, держава вирішила переглянути процедуру нарахування та сплати аліментів. Нещодавно парламент ухвалив Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо покращення захисту права дитини на належне утримання». Про зміни в законодавстві ми попросили розповісти адвоката Богдана Пилипюка.
-Насамперед хочу наголосити, що даний Закон у першу чергу захищає права дитини. Змінено правовий режим, - коментує правознавець. – Відтепер аліменти є власністю дитини і дитина має право їх отримувати та розпоряджатися ними. А це означає, що мати чи батько, які опікуються дитиною, вже не можуть витрачати аліменти на свій розсуд. Звичайно, не слід думати, що отримані аліменти будуть використані на забаганки дитини. Передусім ці кошти мають забезпечити першочергові потреби дитини. Зріс і розмір аліментів – від 30 до 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Діти до 6-ти років – це одна вікова категорія, а від 6-ти до повноліття – інша. Стягувачі аліментів отримали виняткове право вибирати та ініціювати зміни в судовому порядку стягнення аліментів. Це може бути частка від доходу платника або тверда грошова сума. Зі свого боку платник аліментів позбавлений можливості впливати на обрання способу отримання аліментів, але має право звернутися до суду для зменшення розміру аліментів. Запроваджено і нові правила визначення заборгованості за аліменти, якщо вони призначені у частці від заробітку. За загальним правилом заборгованість визначається з фактичного заробітку, який платник аліментів одержував за період стягнення, працюючи як в Україні, так і за кордоном. Якщо ж на час виникнення заборгованості платник не працював, є фізичною особою – підприємцем на спрощеній системі оподаткування чи працює в державі, з якою Україна не має домовленості про правову допомогу, то заборгованість нараховується, виходячи із середньої заробітної плати працівника даної місцевості. Віднині платник аліментів нестиме відповідальність за прострочення сплати. Одержувач має право стягнути пеню у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день, а також три відсотки річних із простроченої суми.
Звичайно, що питання про стягування аліментів найчастіше вирішується в судовому порядку. Але і тут є певні нюанси, які також висвітлені в Законі. Пояснення з деяких питань ми отримали від судді Володимир-Волинського міського суду Андрія Каліщука.
-Андрію Аркадійовичу, чи для нарахування аліментів обов’язковим є звернення до суду?
-Згідно із Сімейним кодексом України, батьки утримують неповнолітніх дітей і несуть відповідальність за їхнє матеріальне та моральне благополуччя. Подружжя, яке розлучилось, може досягти між собою домовленості про сплату аліментів у натуральній формі чи твердій грошовій сумі. Якщо такої згоди не досягнуто, необхідне рішення суду.
-У змінах до Закону доповнено перелік обставин, що впливають на визначення розмірів аліментів. Що це за обставини?
-Стаття 182 Сімейного кодексу України визначає ці обставини: доходи платника аліментів і стан його здоров’я, стан здоров’я самої дитини, кількість дітей у новому шлюбі, наявність непрацездатних членів сім’ї тощо. Всі ці обставини суд з’ясовує і бере до уваги при винесенні рішення. Також суд бере до уваги наявність у платника аліментів рухомого і нерухомого майна та коштів. Це теж береться до уваги. У межах наказного провадження суд може присудити на одну дитину 25% відсотків заробітної плати платника аліментів, на двох – третину, на трьох і більше – половину. Звичайно, це залежить від віку дитини. Новим у законодавстві є те, що стягувач аліментів має право отримати судовий наказ. Раніше цього не було. Також законодавством передбачено, що з боку стягувачів аліментів можуть бути зловживання. А тому введено обмеження: стягнення не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.
-Поясніть, будь ласка, як слід розуміти термін «скорочене наказне провадження».
-Суд передбачає видачу наказу без виклику сторін на підставі поданих документів. Сторонам навіть не потрібно бути присутніми на судових засіданнях. Судовий наказ надсилається платнику аліментів. Судовий наказ про призначення аліментів не піддається оскарженню. Платник може лише подати заяву про зменшення розміру аліментів, але за умови, що для цього є поважні підстави.
-Досить часто у платників аліментів виникає заборгованість, і в такому випадку стягувачі мають право вимагати пеню. Чи може суд відмовити у призначенні пені?
-Лише в тому випадку, якщо для цього є підстави. Розмір пені – 1% від суми несплачених коштів за кожен день, але не більше 100% заборгованості.
-Отже, нововведення в Законодавстві спонукають батьків бути більш відповідальними щодо утримання дітей і їхнього належного розвитку.
-Така відповідальність була завжди. Але не секрет, що батьки, які стягували аліменти, досить часто розпоряджалися коштами на свій розсуд. Тепер же Закон оголосив аліменти власністю дитини. За батьками, які сплачують аліменти, залишається право в разі недовіри до стягувача переводити кошти на рахунок дитини в «Ощадбанку».
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі