«Життя в умовах пандемії - це новий досвід для нас усіх»

Публікації

Ярослав Матвійчук, перший заступник міського голови
Ярослав Матвійчук, перший заступник міського голови

Що можна сказати про впровадження медичної та освітньої реформ та як розвивається інфраструктура Володимира, якими є плани на майбутнє - на ці та інші теми нам вдалося поспілкуватися з першим заступником міського голови Ярославом Матвійчуком.

- На сьогодні боротьба з пандемією COVID-19 є темою №1 в країні. Як оцінюєте готовність міста у боротьбі з епідемією, наскільки забезпечені медичні заклади Володимира? Які заходи вживаються, щоб убезпечити роботу місцевих медиків, котрим доводиться в цій ситуації найважче?

- Життя в умовах епідемії – це новий досвід для нас усіх. Для боротьби із коронавірусом з місцевого бюджету було мобілізовано близько 6,5 мільйонів гривень. Крім того, за період карантину ТМО отримало спонсорську допомогу на понад 1,9 мільйона від багатьох благодійників - це і Фонду Ігоря Палиці, місцевих підприємців та небайдужих мешканців міста. Від початку пандемії за кошти з резервного фонду ми закупили апарати штучної вентиляції легень, із загального фонду міської казни – медичний генератор кисню, що допоможе людям з важкими патологіями уникнути небезпечних ускладнень. Також за кошти міського бюджету, спрямовані на заходи з боротьби із COVID-19, купувались медикаменти, експрес-тести, антисептики та засоби індивідуального захисту. На ці потреби ми зарезервували понад 20 мільйонів гривень. Об’єднавши зусилля міської влади, меценатів та громад, вдалося оперативно отримати потрібні вироби медичного призначення. На сьогодні працівники медустанов проходять ІФА-тестування на антитіла, щоб не пропустити хворобу. Чіткий план дій закладів охорони здоров’я та раціональне використання ЗІЗ дозволяє мінімізувати ризики інфікування медичних працівників. Як і в інших містах, ще у березні ми дали доплату медикам, залученим до боротьби з COVID-19. Від початку епідемії з міського бюджету фінансувались дезінфекція приміщень, довіз медичного персоналу та інші необхідні заходи. Медзаклади у Володимирі-Волинському забезпечені усім необхідним і до викликів готові.

- Карантин заблокував роботу практично всієї сфери послуг і торгівлі. Що у Володимирі роблять для того, щоб допомогти бізнесу?

- Ще в березні ми прийняли рішення щодо надання пільг бізнесу нашого міста - звільнити від орендної плати та плати за комунальні послуги всіх суб’єктів господарської діяльності, які орендують приміщення комунального майна, також вдвічі знизили орендну плату для підприємців речового ринку. Нами неодноразово проводились зустрічі із представниками малого бізнесу, а з метою їх підтримки міським головою Петром Саганюком було надіслане не одне звернення, у тому числі і до Прем’єр-міністра України. Володимир-Волинський одним із перших в області відкрив ринки, також ми пішли назустріч перевізникам і завдяки розумінню збоку Волинської ОДА відновили транспортні перевезення в місті. - Запрацювала “первинка” - як ця реформа відбулася у княжому місті?

- У рамках реформи змінено статус бюджетних установ у комунальні некомерційні підприємства. Центр первинної медичної допомоги уклав договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій та отримує фінансування з Національної служби здоров’я України. На прийом до лікарів комунального підприємства було запроваджено електронний запис. Оновлено застарілу матеріально-технічну базу медичних закладів. Тобто по “первинці” в нас є результати – це, передусім, достойна заробітна плата лікарів, адже сімейний лікар тепер отримує близько 15 тисяч гривень. А от реформи “вторинки”, на жаль, ми не побачили. На сьогодні зарплата профільного лікаря становить близько 4,5-5 тисяч гривень. Сподіваємося, що на державному рівні приймуть відповідні зміни і належним чином буде профінансована медицина. Що стосується міста, то в бюджеті 2020 року закладено в межах 12 мільйонів гривень на капітальні видатки, в тому числі і на закупівлю обладнання, щоб в медустановах могли надавати необхідний спектр послуг. Але ми не бачимо тих ресурсів, які обіцяли від НСЗУ.

- А які є здобутки в галузі освіти міста Володимира-Волинського? Чи стали відчутними позитивні зміни після впровадження освітньої реформи?

- НУШ продовжує невпинно розвиватися. Важливо, що реформа підкріплена фінансово. У державному бюджеті на новий освітній простір для НУШ передбачені кошти на закупівлю дидактичних матеріалів, сучасних меблів для початкових класів, комп’ютерного обладнання. Цьогоріч також є субвенція, хоча трохи в менших розмірах, але коштом міського бюджету ми готові дофінансувати видатки. Уже проводяться відповідні закупівлі і у вересні школи Володимира будуть готові прийняти своїх учнів. Час змінюється, світ стає динамічнішим, технології змінюють ринок праці та спосіб навчання і виникає необхідність йти в ногу з сьогоденням. На відміну від школи минулого, НУШ - це максимально оснащені кабінети, в яких діти активно і з користю проводять час. «Нова українська школа» пропонує великий вибір комплектів і девайсів, які в багато разів якісніші і корисніші. Позитивним моментом є і підвищення зарплат вчителям. У Володимирі-Волинському традиційно високий рівень видатків на освіту. Ставимо ставку на розвиток спортивної інфраструктури міста, продовжуємо роботи з будівництва спортмайданчиків. Серед нових об’єктів - майданчик з поліуретановим покриттям в першій школі. Проєкт реалізувався спільними зусиллями Володимир-Волинської міської ради та народного депутата України Ігоря Гузя, який сприяв виділенню коштів з держбюджету. Також в місті встановлено нові дитячі та спортивні майданчики у дворах будинків. В 2020 році у Володимирі продовжують інвестувати у сферу фізичної культури і спорту - замінили вікна у плавальному басейні, провели ремонт у роздягальнях та коридорі гімназії, виготовили ПКД на утеплення фасаду та ремонт бігових доріжок у МЦФЗН «Спорт для всіх», а також на капітальний ремонт спортивного майданчика в ЗОШ №2. Діти отримують умови для того, аби корисно та цікаво проводити вільний час. Як і раніше, забороняємо збирати батьківські кошти і левову частку фінансування виділяємо на ремонти, закупівлю обладнання для навчальних закладів. Торік, наприклад, був повністю утеплений ДНЗ №2 «Казка» , зараз завершуємо термомодернізацію закладу дошкільної освіти №8 «Вишиванка». Маємо великі сподівання, що й надалі у місті реалізовуватимуться проєкти, спрямовані на збереження енергоефективності. А також щиро надіємося, що з першого вересня заклади освіти чітко запрацюють. На сьогодні виділені кошти з резервного фонду для того, щоб дотриматися карантинних заходів і у ДНЗ. Усі п’ять садочків, які є у місті, готові приймати діток, але при послабленні карантину.

- Державна політика в Україні спрямована на формування доступної освіти для дітей з обмеженими фізичними можливостями. Як зараз у Володимирі-Волинському працюють з дітьми, яким необхідна додаткова увага?

- У Володимирі вже не перший рік знайомі з інклюзією. Тут є простір для батьків, що виховують особливих діток, які потребують уваги і допомоги - інклюзивно-ресурсний центр «Жовта парасоля». Завдання центру – максимально охоплювати реабілітаційними, дефектологічними, психологічними та соціальними послугами дітей з інвалідністю й одночасно виконувати роль міської психолого-медико-педагогічної комісії та консультації. На сьогодні центр відвідують більше 60-ти дітей. В закладі облаштовано ресурсну, ігрову, розвиваючу кімнату, кімнату очікування для батьків та інші приміщення, пристосовані для дітей з порушенням опорно-рухового апарату. У 2019-му році на умовах співфінансування державного і міського бюджетів для центру було закуплено автомобіль, що відповідає усім вимогам щодо перевезення діток з особливими потребами. У планах – облаштування у Володимирі спортивного майданчика для особливих дітей та продовження роботи з покращення доступності в місті.

- Безпека – одна з найважливіших цінностей для людини. Які заходи здійснювались у Володимирі задля підвищення безпеки його мешканців?

- Інноваційною складовою розвитку та безпеки міста є сучасна система відеоспостереження, відеокамери якої встановлюють у загальнодоступних громадських місцях, а також забезпечення якісного освітлення, що гарантує безпечне пересування людей і рух транспортних засобів на дорогах. Задля підвищення рівня безпеки у місті і в рамках Програми безпеки дорожнього руху та безпеки громадян на основних в’їздах в місто, ключових перехрестях та в парку Слов’янськи встановлено 39 камер відеонагляду. Це дозволить знизити рівень злочинності і, відповідно, підвищити розкриваність злочинів й ДТП, збільшити ефективність виявлення позаштатних ситуацій, забезпечити дотримання порядку на вулицях та місцях масових скупчень людей. Досвід реалізації таких проєктів дозволяє з упевненістю стверджувати, що питання забезпечення якісного освітлення не може бути вирішене простою заміною застарілих неефективних світильників на нові. У місті замінено більше тисячі ламп на світлодіодні. Роботи проводилися на вулицях Шухевича, Сагайдачного, Драгоманова, Івана Франка, Князя Олега, Привокзальній, Старицького, Козацькій, Цинкаловського, Грушевського, Івана Багряного, Шахтарській, Соломії Крушельницької. У багатьох містах України практикують перехід на LED-освітлення, оскільки це економія витрат електроенергії та змога зменшити викиди СО2. На обслуговуванні світильників теж можна заощадити. Нові лампи якісно освітлюють дороги, тож сприятимуть зменшенню ДТП через недостатню видимість проїжджої частини у темну пору доби. Також у Володимирі частково оновлено знаки “Пішохідний перехід” з LED-підсвіткою.

- За останній час дуже багато зроблено у відновленні інфраструктури міста. Поза роботами із облагородження та озеленення у пріоритеті все ж лишається будівництво доріг. Які кошти використовували на ці цілі?

- Якщо проаналізувати попередні 5 років, побудовано 28 кілометрів доріг місцевого значення, на зазначені цілі виділено майже 60 мільйонів гривень – 52 мільйони це кошти міського бюджету, а ще 8 – кошти Державного дорожнього фонду. Цього року на ці цілі є закладені кошти в міському бюджеті (в межах 18 мільйонів гривень), є в Державному фонді доріг (в межах 15 мільйонів). Окрім того, починаємо ремонти прибудинкових територій і надіємося, що вдасться їх реалізувати цьогоріч. Є також амбітні плани щодо будівництва доріг державного значення. Це і ремонт вулиці Устилузької, роботи на якій виконуватиме одна із будівельних фірм Польщі у межах реалізації українсько-польського проєкту. Також у перелік шляхів, де буде відремонтовано дорожнє покриття, внесено окремі ділянки автодороги Р-15. Поточний середній ремонт проведуть на відрізку протяжністю 1,2 км від переїзду на вулиці Ковельській у Володимирі-Волинському до кільця об’їзної. Тут варто сказати дякую керівнику Служби доріг Волині Анатолію Посполітаку та народному депутату Ігорю Гузю, який всіляко сприяв, щоб питання ремонтування доріг зрушило з місця.

- Щодо співпраці з нардепом, які ще питання об’єднують?

- Ігор Гузь вдруге обирається депутатом 19 округу, в який входить наше місто, і постійно відстоює Володимир-Волинський на державному рівні. Питання є різні - це не тільки дороги, а й облаштування рекреаційної зони на річці Риловиця, виділення державного фінансування на реставрацію та музеєфікацію пам’ятки археології «Городище – Вали IX-XIII ст». Нещодавно нардеп мав зустріч з міністром культури Олександром Ткаченком, якому доніс усю важливість цього проєкту для регіону і країни в цілому. Окрім того, й у спортивному напрямку реалізовано багато планів. Ігор Гузь уміє бачити проблеми мешканців, чути їх пропозиції і робить все можливе, щоб допомогти.

- Відбулося реформування форм управління багатоквартирних будинків в Управляючу житлову компанію. Що дали ці зміни? Як продовжується співпраця з Фондом енергоефективності і чи можна вже зараз говорити про перші її результати?

- У 2019-му році міський ЖЕК остаточно припинив свою діяльність як юридична особа та запрацював у статусі управляючої компанії. Створення ОСББ дає можливість поліпшити комфорт проживання мешканців, при цьому дозволяє працювати без сплати податків, обов’язкових для підприємств – юридичних осіб. З прийняттям Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» у 2002 році в місті створено перше ОСББ «Наш дім». На сьогодні у Володимирі-Волинському є 49 ОСББ, які обслуговують 51 житлових будинків. Державну реєстрацію проходять 3 нових об’єднання. Для голів ОСББ та ініціативних груп проводяться семінари та навчання щодо нововведень в законодавстві, кредитуванні, процедурі створення ОСББ та інших проблемних питань, які стосуються функціонування об’єднань на даний час. Була прийнята Програма сприяння діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельних кооперативів та органів самоорганізації населення у місті Володимирі-Волинському, створена Рада голів ОСББ, ЖБК та ОСН. Під час карантинних обмежень ми продовжуємо розвиток партнерства з Фондом енергоефективності. Програма дозволяє ОСББ комплексно модернізувати свої будинки і отримати відшкодування за здійснення енергоефективних заходів. Фонд надає компенсацію за матеріали, обладнання, а також за роботи і послуги, які становлять значну частину витрат під час проведення робіт із утеплення будинків. На даний час у мешканців п’яти багатоквартирних будинків Володимира-Волинського уже фактично погоджені Фондом енергоефективності заявки з реалізації проєктів із енергозбереження: чотири будинки обрали для реалізації пакет «Б», вартість робіт якого становить близько 12 мільйонів гривень, один – пакет «А». Співпраця з Фондом в цьому напрямку дозволить економити на комунальних послугах та підвищити рівень енергоефективності житла. Програма «Енергодім» є більш комплексною, ніж програма «теплих» кредитів, адже перед отриманням кредиту визначається проблема, яку потрібно вирішити, напрацьовується комплекс заходів, після реалізації яких проводиться перевірка досягнутого ефекту. Також у Володимирі діє програма «Тепла оселя», що гарантує відшкодування з міського бюджету відсотків за кредитами, залученими ОСББ, які беруть участь у Програмі підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім».

- На минулому тижні у Володимир-Волинський з робочою поїздкою прибув Міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов. Що можете розповісти про цю зустріч?

- Спільно з очільником міста Петром Саганюком, головою Волинської облдержадміністрації Юрієм Погуляйком міністр відвідав низку об’єктів у Володимирі та оцінив досягнення міста у реалізації всесвітньої ініціативи Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) «Громада, дружня до дітей та молоді». Під час зустрічі ми обговорили можливості для поглиблення співпраці, а також провели презентацію міста в рамках взаємодії з ЮНІСЕФ. Володимир-Волинська міська рада підписала Меморандум про взаємодію із ЮНІСЕФ у 2018 році, згодом місто отримало міжнародний статус громади-кандидата світової ініціативи. Основними досягненнями за час її реалізації стало створення та облаштування рекреаційної зони відпочинку для дітей та молоді біля річки Риловиця, відкриття закладу дошкільної освіти №3 «Сонечко» для дітей віком 2-6 років, покращення доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення в місті. Нам також вдалося покращити житлові умови для різних категорій молоді, надати молодіжний пільговий кредит двом молодим сім’ям, провести безліч спортивних та розважальних заходів, забезпечити відпочинком 27 % дітей міста 7-17 років тощо. У планах - будівництво дитячих, спортивних майданчиків (облаштування спортивного майданчика для дітей з особливими потребами та дитячих майданчиків в місцях масового проживання дітей), електронізація послуг для дітей та молоді. Приємно, що Олексій Чернишов відзначив наше місто в контексті взаємодії із ЮНІСЕФ та запевнив, що готовий співпрацювати з нами. За результатами зустрічі було досягнуто домовленостей про взаємодію і ми поступово починаємо втілювати наші плани.

Олексій Біянов, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі