Житлові субсидії: правда, вимисел і законодавство

Роз’яснення щодо призначення та перерахунку державних допомог на оплату комунальних послуг надали в міському управлінні соцзахисту.
Містом поповзли чутки, що багатьох споживачів комунальних послуг після травневого перерахунку нібито позбавили субсидій, причому без попередження. Принаймні у платіжках за травень-червень у графі «Субсидії» значиться цифра «0», отже, за комуналку довелося платити більше. Поспішаємо повідомити, що хвилювання даремні. Всі, хто має право на державні допомоги, отримують їх. Просто відповідно до доходів, що зросли, частина домогосподарств у змозі самостійно оплачувати комунальні послуги у міжопалювальний період. Після перерахунку у жовтні ситуація суттєво зміниться.
Докладніше розібратися у ситуації допомогла заступник начальника управління соціального захисту Володимир-Волинського міськвиконкому – начальник відділу соціальних допомог та компенсацій Лідія Росоловська, яка відповіла на запитання, що цікавлять наших читачів.
-Лідіє Миколаївно, чи правда, що управління соцзахисту із травня позбавило деяких громадян житлових субсидій?
-Субсидій нікого не позбавляли. Поясню, чому у деяких одержувачів склалася така думка. Субсидії призначаються з моменту подачі заяви по термін завершення опалювального періоду. Наприклад, якщо заяву подали у січні, субсидія призначається по квітень того ж року. Якщо ж заява надійшла у липні, то субсидія призначається по квітень наступного року. Водночас проводяться окремі розрахунки на опалювальний та неопалювальний періоди. Споживачам комунальних послуг, які вже користувалися субсидіями, у травні поточного року проводилося перепризначення субсидій на новий термін – по квітень 2018 року, але розрахунки робилися по вересень цього року (на неопалювальний період). При цьому, згідно із законодавством, враховувалися доходи за чотири повні квартали перед місяцем призначення. Оскільки у першому кварталі 2017 року були збільшені зарплати, деяким одержувачам на неопалювальний період призначені нульові субсидії. Наступний перерахунок робитиметься у жовтні вже на опалювальний період, тож у залежності від сукупного доходу сім’ї, всі, хто матиме право на одержання субсидій, отримають їх.
-Чи призначаються субсидії непрацюючим особам?
-Так, призначаються. Але з минулого року, відповідно до внесених у законодавство змін, для розрахунку субсидії середньомісячний дохід такої особи визначається на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії. На момент перепризначення житлової субсидії на новий термін з 1 травня прожитковий мінімум на кінець періоду врахування доходів становив 1600 гривень. Отже, у дохід непрацюючим враховувалося (1600х2) 3200 гривень.
-Нещодавно на каналі ICTV прозвучала інформація, що кияни, які мають заборгованість з оплати комунальних послуг, отримують повідомлення з органів соцзахисту про те, що їм припинили нарахування субсидій. Якщо вони протягом двох місяців заборгованості погасять або зроблять реструктуризацію боргів, виплати субсидій поновлять. А як у нас?
-У нас аналогічна ситуація. У відповідь на запити, які подавало управління соцзахисту до підприємств – надавачів комунальних послуг, була отримана інформація, що у місті налічується до тисячі сімей – одержувачів житлових субсидій, які понад два місяці мають заборгованості з оплати комунальних послуг. Боржникам роздані письмові попередження про те, що з 1 травня їм призупинено призначення субсидій. Нарахування будуть поновлені з моменту ліквідації заборгованостей або оформлення реструктуризації боргу.
-Також наших читачів цікавить питання, коли розпочнеться виплата коштів у рамках монетизації субсидій?
-До 1 вересня поточного року управління соціального захисту приймає заяви на монетизацію субсидій. Пізніше зазначеного терміну заяви прийматися не будуть. Тож, користуючись нагодою, закликаю усіх: не зволікайте, приходьте зараз. І вже з вересня обіцяють перераховувати кошти на банківські рахунки, вказані у поданих заявах.
Згідно з постановою Кабміну України від 26.04.2017 №300 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», яка набула чинності 01.05.2017 року, передбачено врахування доходів для призначення субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за 4 квартали, що передують місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається субсидія. Таким чином, враховуватимуться більш актуальні доходи, а не за попередній календарний рік.
При призначенні субсидії для відшкодування витрат на придбання твердого палива і скрапленого газу та субсидії для відшкодування витрат на придбання твердого палива, скрапленого газу і оплату житлово-комунальних послуг враховуються доходи за попередній календарний рік.
Після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються по субсидію на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо).
Невикористані суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення в обсягах, що не перевищують вартості 100 куб. метрів природного газу або вартості 150 кВт/год. електричної енергії, не залишатимуть на рахунках отримувачів в організаціях, а перераховуватимуться на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі. Особи, зазначені у списках підприємств – надавачів послуг, де зазначаються суми невикористаної субсидії, подають до 1 вересня заяви в органи соцзахисту, в яких вказується спосіб виплати та реквізити.
При призначенні субсидії на наступний термін враховуватиметься наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати послуг. За наявності такої заборгованості субсидія на наступний термін не призначається, про що орган соцзахисту інформує громадянина. Якщо протягом двох місяців після інформування особа підтвердила документально сплату заборгованості або уклала договір реструктуризації, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку – з місяця, в якому документально підтверджено сплату заборгованості.
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі