З нового року підписання декларації з сімейним лікарем стане обов’язковим

Медична реформа продовжує цікавити наших громадян. Значний резонанс викликало інтерв’ю з головним лікарем Володимир-Волинського ТМО Олександром Клачуком, опубліковане в газеті «Місто вечірнє» №41 за 2017 рік. До редакції почастішали звернення із запитаннями, які грунтуються на недостатній поінформованості та певних домислах. Для того щоб висвітлити деякі питання, кореспондент видання знову звернулася до головного лікаря ТМО.
-Передусім хочу сказати, - почав розмову Олександр Георгійович, - що нормативна база знаходиться в періоді розробки. Закон про реформування медицини прийнятий, але ще не підписаний Президентом України. На даний час ніякими нормативними актами ми не володіємо. Дія реформи передбачається із січня наступного року і, очевидно, займе певний відрізок часу. Те, що вже укладаються декларації з сімейними лікарями, не відповідає дійсності, оскільки такі декларації тільки у проекті, хоч люди мають право вже домовлятися з лікарями. Декларації, які укладатимуться в електронній формі, будуть передані у Київ, де і буде формуватися фінансування медзакладу.
-Чи реформа передбачає страхову медицину?
-Про страхову медицину не йдеться. У депутатському корпусі, зокрема голова комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець, наполягають на страховій медицині, але далеко не всі це підтримують. При підписанні декларації держава виділятиме 370 гривень на одного пацієнта. Це вже озвучено. Таким чином лікар, який укладе багато декларацій, принесе солідні кошти у медичний заклад. Звичайно, якщо лікар є підприємцем, то це будуть його особисті кошти. Кошти, зароблені лікарем, розподілятимуться між усіма працівниками закладу, а також використовуватимуться на інші потреби. Надалі діятиме програма «Доступні ліки».
-Читачів хвилює, скільки коштуватиме лікування у сімейного лікаря та вузьких спеціалістів.
-Лікування у сімейного лікаря безкоштовне, і у вузького спеціаліста – теж, а оплата їхньої праці проводитиметься з інших джерел.
-Чи обов’язково підписувати декларацію, і що чекає тих осіб, які відмовляться від її підписання?
-Декларації будуть обов’язкові, тому що медичні заклади вже не фінансуватимуться із деякий час через субвенцій. Виділятимуться кошти згідно з підписаними деклараціями. Пацієнти матимуть змогу змінити лікаря і укласти нову декларацію. Дещо специфічно складається ситуація зі стоматологами та гінекологами. Поки що ці лікарі відносяться до категорії тих, хто надає первинну допомогу. Передбачається, що стоматологи працюватимуть на платній основі, а відвідати гінеколога можна буде без посередництва сімейного лікаря. Що стосується стаціонарного лікування, то тут особливі зміни не передбачаються. Направлення виписуватиме сімейний лікар. Якщо людина не укладе декларації, то, звичайно, сама платитиме за лікування.
-Отож слід чекати, що зникнуть талони і черги до кабінету лікаря?
-Потрібно врахувати, що у поліклініці прийом ведуть вузькі спеціалісти. Сімейні лікарі відокремлені у дві амбулаторії загальної практики сімейної медицини, які входять у структуру первинної допомоги. Отож в кабінетах поліклініки вони не прийматимуть. А тому при укладенні декларації слід буде обумовити, чи лікар відвідуватиме хворого вдома, чи хворий сам прибуде до лікаря. Особливо це слід обміркувати жителям віддалених сіл.
-Чи зміниться щось у проходженні медоглядів?
-Поки що нічого не змінюється. Є деякі пропозиції, але лише у формі дискусії.
-Стосовно ФАПів, то, як відомо, вони діятимуть за умови, що в населеному пункті проживає понад 300 осіб?
-Це так, і у нашому районі діють усі ФАПи, не забезпечений медпрацівником один. Якщо виходити з числа, необхідного для діяльності ФАПу, то у нас їх надлишок. Відомо, що зареєстрований проект, ініційований Президентом, щодо реформи сільської медицини. Очевидно, буде якась реорганізація.
-У Міністерство охорони здоров’я надходять пропозиції щодо заміни ФАПів центрами надання первинної медичної допомоги.
-Це питання непросте. Ці центри повинні бути дієздатними. Я думаю, що з нового року ми матимемо точну інформацію щодо подальшого реформування медицини, володітимемо певними нормативними актами і тоді за допомогою ЗМІ надамо інформацію нашим громадянам.
Проте, поки наші медики очікують нормативних документів, МОЗ України вже підготувало рекомендації щодо вибору сімейного лікаря і підписання декларацій. Кожен українець може вибрати терапевта, педіатра або сімейного лікаря у будь-якому медичному закладі, а гроші за ваше медичне обслуговування заплатить держава. Поки приписна кампанія (процес вибору лікаря і укладення договорів) триває у пілотному режимі. А дата початку всеукраїнської кампанії буде визначена після того, як закон №6327 підпише Президент.
Найпростіший варіант: ви знаєте хорошого лікаря, обслуговувались у нього і залишились задоволені результатами. Якщо ж такого лікаря ви поки не знайшли, поцікавтеся у родичів, сусідів, друзів, колег: можливо, у них був позитивний досвід в амбулаторії сімейної медицини або поліклініці, яка підходить вам географічно. Ви також можете звернутись у місцевий відділ охорони здоров’я. Там вам розкажуть, які лікарі працюють у вашому населеному пункті чи районі. Інший варіант – просто зверніться у будь-який медичний заклад і познайомтеся з лікарями. Пам’ятайте, що зараз ви не мусите звертатися до лікаря «строго за пропискою», а можете обрати лікаря, який працює біля вашого дому, роботи тощо.
Заклади первинної медичної допомоги, в яких працюють сімейні лікарі, підписують контракт з Національною службою здоров’я, а пацієнти – декларацію з тими лікарями, яких самі собі обрали. Декларація підписується безстроково. Якщо вирішите підписати угоду з іншим лікарем, ви зможете зробити це у будь-який час. Документи, які знадобляться для підписання угоди з лікарем: ваш паспорт та ідентифікаційний номер. Основний спосіб заповнення декларації — електронний. Ви можете зареєструватися на проектному офісі МОЗ, де запрацювала реєстрація первинної ланки лікарів та пацієнтів.
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі