Як здійснити реабілітацію душі військовослужбовця?

Сьогоднішні події в Україні приковують до себе увагу всього світу. Вони мають свій вплив як на розвиток усього людства, так і на долі окремих сімей та тих, хто зі зброєю в руках відстоює право на свободу нашої країни. Напевно, всі стали інакшими на рівні свідомості, все таємне стало явним і дає поле для роздумів: «А як же жити далі, якщо на рівні керівників держав суцільна брехня та агресія, якщо захисту чекати немає звідки?» І саме у таких умовах народжуються герої, котрі свідомо йдуть спиняти ціною свого життя агресора. Багато вже не повернулися, їхній подвиг назавжди у наших серцях. Та є й ті, що зараз одужують в госпіталях. Окрім лікування тіла не менш важливою є реабілітація душі. Насправді інколи легше впоратися з фізичним болем, а душевні рани можуть кровоточити роками, приносячи невимовні страждання.
Пригадаємо тих, хто повернувся після бойових дій в Афганістані. Багато хто з рідних розповідає про не зрозумілі нікому приступи агресії чи затяжний депресивний стан, про те, що вояки ніяк не можуть адаптуватись до мирного життя, що їх переслідують нічні жахіття. Під таким натиском ламались і ті, хто мужньо вистояв обстріли, катування, полон. Їхні психологічні атаки зруйнували і багато сімей. Тому зараз не менш актуальною для бійців та їхніх сімей є моральна реабілітація.
Традиційна медицина використовує заспокійливі засоби, що на перших порах допомагають прийти до тями, та довший час вживання їх може загнати проблему вглиб, а не вирішити її. Тому зараз працюють цілі групи психологів, що спеціалізуються на реабілітації людей після перенесених сильних потрясінь. Дехто не сприймає серйозно таку допомогу. Та хочу наголосити, що душевні травми лікувати легше, коли часу пройшло ще небагато від настання випадку. Процес можна порівняти з ґрунтом (мозкові структури) та сівачем, що кидає зерна (думки та емоції, пов’язані між собою). Ми знаємо: якщо посадили багаторічну рослину, її ще навіть через декілька років легко викорчувати. Та якщо цьому отруйному дереву 15-20 років і воно вже плодоносить, то справа ускладнюється. Отже, не давайте бур’янам укорінюватись та засмічувати отрутою свідомість.
Небезпека полягає у тому, що спочатку можна думати, проблема несерйозна: справжній чоловік впорається з такою дурницею сам. Повірте, це не дурниці й не можна легковажити з психологічними травмами. Тому має бути розроблена ціла низка заходів як на рівні держави, так і на рівні окремих сімей. Зараз більше потрібно звертати увагу на допомогу рідних та близьких, доки система допомоги буде чітко відлагоджена на всеукраїнському та міжнародному рівні. Реабілітаційні заходи бійців удома потрібно організувати на фізичному, душевному та духовному рівнях. До речі, цими порадами можуть скористатись усі, хто пережив сильний стрес, не пов’язаний з бойовими діями. Отже, почнемо з фізичного рівня:
-Питтєвий режим (до 2,5-3 літрів води на добу), збалансоване харчування невеликими порціями кожні 3-4 години, прості вуглеводи тільки після фізичних навантажень.
-Рух – ходьба, відповідно призначені фізичні вправи, як універсальний засіб - «Спіральна гімнастика» - дуже проста для виконання, виконується 5-7хв., а позитивний вплив має на увесь організм (можна докладну інструкцію щодо виконання знайти в «Ютубі»).
-Вживання вітамінів, макро- та мікромінералів.
-Масаж.
-Лікувальні ванни, аромотерапія – перед сном (такі ефірні олії, як мелісова, бергамоту, м’ятна, лимонна, іланг-іланга. Можна створити атмосферу Різдва та безтурботного дитинства, додавши в аромолампу по декілька краплин олії ялиці, мандарина та кориці).
-Увечері перед сном корисні прогулянки парком (можна завести чотирилапого друга й вигулювати його). Провітрити кімнату. Прийшовши, випити чашечку заспокійливого чаю з медом і одразу ж лягти спати. Перегляд новин, телепередач, комп’ютерні ігри дають сильне підсвідоме навантаження, тому бажано відмовитись, особливо у вечірній час. У спальні має бути мінімальна кількість електроприладів.
Душевний рівень: Рідні та близькі мають подбати про теплу атмосферу турботи і любові. Тільки ні в якому разі не жалість і не співчуття, сльози! Ваш син, чоловік, батько – справжній чоловік та герой. Саме так і потрібно себе відчувати повноцінним мужчинам. Допомога потрібна у створенні радісної атмосфери та дружньої сім’ї, у спільному відпочинку та перегляді родинних кінофільмів, інтелектуальних іграх, відвідуванні концертів класичної музики. Щодо вміння керувати своїм емоційним станом, можна скористатися «Седонським методом» – проста у вивченні та застосуванні на кожен день методика, книга з однойменною назвою є в Інтернеті. Про важливість позитивного мислення написано багато книг, та одна з класичних «До зустрічі на вершині» Зіга Зіглера.
Духовний рівень: У 2012 році вчені оголосили про унікальне відкриття. «Бозон Хігса», або іншими словами матеріальна часточка Бога, лежить в основі всього. Тому навіть скептики вже отримали наукове підтвердження існування першопричини нашого буття. Ті, хто ще сумнівається, можуть почати з вивчення книги Джозефа Мерфі «Цілюща сила молитви» або Тихоплава «Фізика віри». Тому молитва, роздумування над текстами священних писань, відвідування храму, відкриття та пізнання духовної своєї основи позитивно змінює усе наше життя. Дуже добре знайти духовного наставника і просто розмовляти з ним про вічні цінності.
Під час цієї війни багато хто з людей відкрив для себе милість, захист та любов Бога до людства. Бажаю швидкого одужання та щасливого життя українським родинам в оновленій мирній європейській Україні. Ми пишаємось нашим народом!
З любов’ю Наталія Рахель
Запис до психолога зі Львова Наталії Рахель на індивідуальний прийом проводиться у редакції газети «Місто вечірнє». Довідки за телефоном 3-86-41, 093-816-30-80. Конфіденційність гарантуємо.

Розділ новин: 

Коментарі