Як у районі забезпечуються ліками та санаторно-курортним лікуванням пільгові категорії населення

21 червня на черговому засіданні громадської ради при Володимир-Волинській РДА, згідно плану роботи, розглядалося питання «Стан забезпечення ліками і санаторно-курортним лікуванням ліквідаторів та потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС, ветеранів та учасників військових дій, інвалідів, що проживають на території району». У засіданні взяли участь головні спеціалісти районного управління соціального захисту населення Наталія Антонюк та Тетяна Гетьман, головний лікар центру первинної медико-санітарної допомоги Володимир-Волинського ТМО Катерина Чубок, лікар-гастроентеролог Ніна Петренко та лікар-терапевт Людмила Кіптик.
З їхніх виступів стало відомо, що із забезпеченням ліками та путівками на санаторно-курортне лікування чорнобильців проблем фактично немає. Витрати на лікування та зубопротезування ліквідаторам та потерпілим І-ІІ категорії відшкодовується, згідно з пред’явленими чеками.
За новим законом, чорнобильці І категорії самі можуть вибирати санаторії, в яких хотіли б лікуватися. Путівки управлінню соцхахисту надає міністерство, далі вони розподіляються між тими, хто стоїть на обліку та має відповідні довідки від лікаря. Держава виділяє на лікування цій категорії населення по 5тис. 250 гривень. Якщо путівка коштує дорожче, доплачує сам пільговик по прибуттю у санаторій.
Але, на жаль, не всі чорнобильці користуються своїм законним правом. Жителі сіл, як правило, відмовляються їхати на курорт, особливо у весняні та літні місяці, бо «не пускають» господарські проблеми. А якщо погоджуються, то вибирають санаторії ближче до дому, переважно на території області. Однак таких лікувальних закладів обмаль, а деякі із них відмовляються співпрацювати із державними структурами і путівок не надають.
Особи, які з тих чи інших причин не пройшли санаторно-курортне лікування, отримують компенсації, що складають лише 10% від 5250 гривень. Тож значно вигідніше все ж віднайти можливості та поїхати оздоровитися.
Щодо учасників АТО, афганців, ветеранів війни і праці, то з 28 лютого 2017 року закупівля путівок для них здійснюється управлінням соцзахисту. Путівки надаються по мірі їх надходження та черговості. Для інвалідів загального захворювання та учасників АТО держава дає на санаторно-курортне лікування по 6 тис. 300 гривень.
Складніша ситуація із забезпеченням пільговиків рецептами на безкоштовні ліки. За законом, вони надаються на амбулаторне лікування, причому кількість строго лімітована, бо катастрофічно не вистачає фінансування. Пільгові рецепти виписуються за умови передоплати, що для хворих не завжди вигідно. Якщо рецепт людина отримала до 15 числа, то до кінця місяця гроші їй повернуть. Якщо ж після 15-го, то відшкодування доводиться чекати до півтора місяця.
У цьому сенсі «паличкою-виручалочкою» стала Державна програма «Доступні ліки». Вона дає можливість людям, які цього потребують, безкоштовно отримувати в аптеках препарати, навіть досить хорошої якості. Однак для мешканців сільської місцевості тут додається ще одна проблема: через відсутність аптек у селах, доводиться їздити до міста. Але не кожен хворий має таку можливість за станом здоров’я. В Україні аптечна мережа майже стовідсотково зосереджена в руках приватного бізнесу. Підприємцям не вигідно відкривати аптечні пункти у малонаселених місцях і примусити їх до цього ніхто не має права.
За таких умов деякі місцеві фельдшери беруть на себе відповідальність і продають населенню ліки, закуплені на кошти сільських громад, заключивши договори із постачальниками. ФАПи ж та карети швидкої допомоги забезпечуються необхідним набором препаратів для надання лише первинної медичної допомоги.
Для стаціонарного лікування ветеранів та учасників АТО у Володимир-Волинському ТМО не вистачає умов. У лікарні є лише 5 спеціальних ліжок для таких хворих, причому знаходяться вони у різних відділеннях у тих же палатах, де лікуються «звичайні» хворі. Це створює морально-психлогічний дискомфорт для обділених належними умовами пацієнтів.
Звичайно, розв’язання зазначених проблем не в компетенції громадської ради. Покращити ситуацію може лише реформування медицини на державному рівні, яке поки що гальмує. Тож виходячи із реалій, дорадчий орган прийняв рішення написати звернення на адресу голови РДА та голови районної ради із проханням дофінансувати кількість місць для пільгових категорій населення із районного бюджету. Головному лікарю Володимир-Волинського ТМО рекомендувати віднайти можливість і відділити в окремі палати спеціальні ліжка для пільговиків. Членів громадської ради, які є представниками різних громадських організацій, зобов’язати інформувати своїх товаришів щодо змін у законодавстві, пов’язаних з безкоштовними ліками та путівками на курорти. Це ж стосується і управління соціального захисту, яке б мало розміщати таку інформацію хоча б двічі на рік в усіх місцевих ЗМІ, а не лише в одній районній газеті. Адже практика свідчить, що далеко не всі пільговики знають свої права, тому й не користуються ними.
Міла Сергєєва, Володимир-Волинський район

Розділ новин: 

Коментарі