Як святкували день святого Василя у давнину

14 січня прийнято готувати щедру кутю, посівати, гадати, а в помешканні потрібно обов’язково мати грошовий запас.
14 січня відзначається відразу два свята: день святого Василя Великого і Новий рік за старим стилем.
Історія життя святого Василя
Святий Василій народився близько 330 року в місті Кесарії Каппадокійській у благочестивій християнській родині. Батько святителя був адвокатом і вчителем риторики. Початкову освіту Василь отримав під керівництвом своїх батьків і бабусі. Після смерті батька та бабусі Василь вирушив для подальшої освіти в Константинополь, а потім в Афіни, де досконало вивчив риторику, філософію, астрономію, математику, фізику і медицину.
Приблизно в 357 році Василь повернувся до Кесарії, де викладав риторику. В Антіохії у 362 році він був висвячений у сан диякона єпископом Мелетієм, а в 364 році - у сан пресвітера єпископом Кесарійським Євсевієм. Виконуючи своє служіння, святитель Василь ревно проповідував і невпинно дбав про потреби своєї пастви, завдяки чому здобув високу повагу і велику любов. За своє коротке життя святитель Василь залишив нащадкам безліч богословських праць. Помер він в перший день нового 379 року. Незабаром церква зарахувала його до лику святих і встановила пам’ятний день на честь святителя Василя 14 січня.
Традиції до дня святого Василя
Якщо ввечері 13 січня щедрують, то в день святого Василя прийнято посівати: співати спеціальні обрядові пісні – посівалки і бажати господарям щастя й достатку. У переддень святого Василя, згідно з народною традицією, прийнято готувати другу кутю – щедру. Ця кутя, на відміну від тієї, яка подається до столу на святий вечір, не пісна. Варити щедру кутю слід рано-вранці. І з’їдати її потрібно було, як кажуть, до останньої крихти. Також слід приготувати вареники з сиром та млинці. Саме цими стравами прийнято частувати гостей, які прийдуть щедрувати і засівати. Вважається, що засівати повинні хлопчики, оскільки саме чоловік має першим увійти в оселю 14 січня. Тоді на господарів чекає щастя і достаток. Посівати прийнято зерном. Причому спочатку йдуть сіяти близьким і родичам, а потім вже до друзів. Усі посівальники отримують грошову винагороду, частину якої віддають на церкву. Важливо, щоб посіяне зерно не викидали. Його слід збирати і зберігати. В селі, наприклад, зерно зберігають до весни і змішують з іншими зернами для посіву.
Народні прикмети
Користувалися популярністю такі прикмети:
Якщо перший день у році веселий, то і рік буде такий.
Сніг або туман на Новий рік віщує врожай.
Повна ополонка води і туман на Новий рік віщують великий розлив.
Якщо в Новий рік вітряно – до врожаю горіхів.
Новий рік – на весну повертає.
Підготував Олексій Біянов

Розділ новин: 

Коментарі