Як отримати гроші за «пакунок малюка», що мав видаватися родинам для новонароджених дітей

Неповні два роки прожила урядова ініціатива із забезпечення сімей, у яких народжується дитина, набором найнеобхідніших речей, що були складені у спеціальну коробку. В липні цей пакунок для малюка  «монетизували», тобто замінили його на гроші у розмірі 5000 гривень. Щоб дізнатися, як насправді виглядатиме тепер ця соціальна допомога українцям, ми звернулися до заступника начальника управління  соціального захисту  населення Володимир-Волинської міської ради Володимира Коломия.

- Володимире Івановичу, що змінилося в наданні цієї важливої соціальної  допомоги сім`ям, у яких народилися дітки?

- Із 1 вересня запрацював новий механізм отримання грошової компенсації  одноразової допомоги «пакунок малюка». Тепер таку допомогу можуть отримати всі громадяни України, іноземці й особи без громадянства, у яких народилася дитина, вони є справжніми її батьками і проживають на території України. Також ця допомога може виплачуватися і патронатним вихователям, прийомним батькам, батькам-вихователям, опікунам (за умови, що батьки відмовилися від новонародженої дитини у пологовому будинку, перинатальному чи неонатальному центрах). Отримані кошти батьки, чи особи, що їх заміняють, можуть на власний розсуд, залежно від потреб дитини, витрачати на  речі  чи предмети гігієни. Маючи право вибору, можна купити справді необхідні речі для маляти, при придбанні можливе максимальне врахування індивідуальних особливостей дитини (зріст, вага, алергенність та ін.).

- Як відбуватиметься видача коштів цієї компенсації батькам новонароджених?

- Для того щоб отримати ці кошти на придбання дитячих речей, слід дотриматися певного порядку оформлення. Батьки, або хтось один із батьків, чи інша особа відповідно до списку потенційних отримувачів компенсації, повинні звернутися до управління соціального захисту в кабінет прийому відвідувачів із заявою (зразок можна отримати безпосередньо в управлінні) і  мінімальним пакетом документів. Тобто, до заяви слід додати 1) копію свідоцтва про народження дитини; 2) медичний документ з пологового будинку встановленого зразка про народження дитини; 3) паспорт і довідку про присвоєння ідентифікаційного коду отримувача коштів. Після  прийняття рішення управлінням соціального захисту про видачу цієї компенсації заявнику видається неактивована платіжна картка «ПриватБанку». Цю картку для повноцінного її функціонування слід активувати одному з батьків на своє прізвище у будь-якому відділенні «ПриватБанку». Саме на цю картку має бути перерахована сума допомоги у розмірі 5000 гривень.

- Зрозуміло, яку процедуру слід витримати батькам для отримання  грошей. А як у часі це відбуватиметься – довго чи швидко?

- Переконаний, що в часі все відбуватиметься оперативно. Управлінню соцзахисту для прийняття рішення, тобто на перевірку документів, з’ясування обставин проживання, прав на отримання коштів, відводиться всього 5 робочих днів. Після цього будь-яким доступним способом заявнику (отримувачу коштів) повідомляється про рішення. При позитивному рішенні він повторно приходить в управління і отримує картку «ПриватБанку». Зарахування коштів на цю картку здійснюється з 10 числа кожного місяця за реєстрами, які складає управління соціального захисту за отриманими заявами на виплату таких компенсацій.

- Чи отримають компенсацію батьки, опікуни дітей, які народилися раніше і не отримали взагалі нічого – ні коштів, ні «пакунків малюка»?

- Так. На отримання компенсації за «пакунок малюка» мають право всі родини, в яких народилися діти цього року, і ці родини не отримали ні грошей, ні цього пакунка. Для отримання компенсації слід звернутися до управління із заявою та з вище перерахованими документами, що підтверджують факт народження дитини. Крім того, отримувачам коштів (батькам, опікунам) слід ще додати довідку з пологового будинку про НЕОТРИМАННЯ  «пакунка малюка». Для звернення держава відводить для батьків термін дванадцять місяців від народження дитини.

- Уявімо, що батьки вже отримали позитивне рішення й активували картку, і їм зараховано гроші на неї. Як вони можуть скористатися цими коштами? Чи можуть зняти готівкою? Чи є якісь обмеження щодо використання цих коштів?

- Кошти, які держава зараховує на картки як компенсацію за «пакунок малюка», можуть бути використані тільки за призначенням – для придбання одягу, взуття, предметів гігієни для новонародженого. Отримувачі  коштів, які по суті вже є розпорядниками цих коштів, не можуть їх зняти з картки, тобто перевести в готівку. Цими картками можна розраховуватися тільки за засоби догляду за дітьми та за дитячі засоби гігієни: підгузки, серветки; дитячий одяг та взуття; дитяче харчування; дитячий посуд; дитячі іграшки; текстиль для дітей, у тому числі рушники, ковдри, і товари для породіллі (прокладки для лактації; прокладки післяпологові). З метою контролю за використанням цих коштів держава надала можливість розраховуватися цими картками тільки у тих магазинах чи інтернет-магазинах, які спеціалізуються на продажу таких товарів. Обов’язковою умовою для таких закладів торгівлі є укладення угоди з Міністерством соціальної політики в рамках пілотного проєкту з монетизації допомоги на придбання «пакунка малюка». Вказане Міністерство, щоб зорієнтувати  населення у можливостях використання коштів з цих карток, зініціювало створення загальноукраїнської платформи, на якій можна не тільки ознайомитися зі списком спеціалізованих торгових закладів, але і придбати дитячі товари та «пакунок малюка» у натуральній формі від українських виробників.

- Із наведеної інформації очевидно, що всі володимир-волинські  підприємці чи їхні магазини, які спеціалізуються на продажу товарів для новонароджених і породіль, не можуть обслуговувати власників цих карток, тобто отоварювати батьків новонароджених?

- Так, правильно. Не можуть. Поки не можуть. Для того щоб продавати ці товари для вказаної категорії населення, їм слід укласти угоду з Міністерством соціальної політики. Міністерство запрошує заклади торгівлі та інтернет-магазини долучитися до реалізації проєкту. Ось посилання в мережі «Інтернет»: msp.gov.ua/content/pakunok-malyuka.html, яке допоможе підприємцям  налагодити  обслуговування  родин, в яких народилися  діти.
Олексій Біянов, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: