Як і де безкоштовно проконсультуватися в юриста

Про деталі отримання юридичного захисту і представництва адвоката у суді розповіла директор Володимир-Волинського центру з надання безоплатної правової допомоги Наталія Смолярчук.
В Україні крок за кроком запроваджуються європейські стандарти у сфері надання правової допомоги громадянам та забезпечення доступу до правосуддя. Із 1 січня 2013 року здійснюють свою діяльність центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а з 1 липня 2015 року їхні функції значно розширено. Хто може скористатися послугами таких центрів? Який механізм вирішення звернень громадян, як забезпечується якість роботи адвокатів, що надають безоплатну правову допомогу? Про це і не тільки ми запитали директора центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Володимирі-Волинському Наталію Смолярчук.
-Яку правову допомогу людям можуть надати в центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги?
-У центрі людям надається правова інформація та правові консультації. Тобто, людина може прийти з будь-яким питанням, задати його нашим юристам і отримати усну відповідь, якщо це не потребує додаткового вивчення, або письмове роз’яснення з питань законодавства відносно своєї проблеми. Крім цього, відвідувачі центру можуть отримати доступ до вторинної правової допомоги, підтвердивши свою приналежність до певної категорії осіб. Тоді ми призначаємо або адвоката, або нашого фахівця з надання вторинної правової допомоги. Вони можуть скласти процесуальні документи чи будуть представляти інтереси в суді тієї особи, що звернулася. Також є можливість отримати доступ до електронних сервісів Мін’юсту
-Згідно зі змінами до Конституції України щодо правосуддя, передбачається виключне право адвокатів на представництво у суді. Зокрема з 1 січня 2018 року – обов’язкове представлення в апеляційному суді, а з початку 2019 року – в суді першої інстанції. Як це вплине на роботу центру?
-У нас є юристи – фахівці, які здійснюють представництво у суді. А також у нас укладено контракти з адвокатами, які забезпечують надання вторинної правової допомоги. Що стосується цих змін до Конституції, то ми виходимо з того, що на сьогодні як ми, так і адвокати мають можливість надавати правову допомогу. З наступного року в апеляції будуть тільки адвокати. Це означає, що ми будемо орієнтуватися на те, щоб для апеляцій залучати адвокатів. З часом побачимо, наскільки система працює. А можливо, ще будуть якісь зміни. Щодо фахівців безпосередньо в центрі, то у нашому відділі представництва працює три фахівці. З них два – адвокати, які мають свідоцтво на заняття адвокатською діяльністю. Тому на сьогодні ми забезпечені адвокатами як у штаті, так і за умовами контракту.
-Які категорії людей можуть отримати правову допомогу в центрі?
-По правову консультацію може звернутися будь-хто, не залежно від майнового стану, приналежності до певної категорії чи громадянства. Всі люди, які законно перебувають на території України, можуть безкоштовно отримати певну інформацію, консультацію і допомогу в написанні заяв, звернень до певних органів. Що стосується доступу до вторинної правової допомоги, то в першу чергу законом «Про безоплатну правову допомогу» визначено перелік категорій осіб, які мають право на таку допомогу. Це особи, чий дохід не перевищує подвійного прожиткового мінімуму (1600грн.). Так само особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу. У цьому випадку враховується прожитковий мінімум для непрацездатних осіб. Також на безоплатну вторинну правову допомогу мають право діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, і діти, що постраждали внаслідок військових дій і збройних конфліктів, не залежно від їхніх доходів. Від імені дітей можуть звернутися до нас як їхні батьки, так і призначені опікуни. Так само по безоплатну вторинну правову допомогу мають право звертатися внутрішньо переміщені особи, учасники бойових дій, не залежно від їхніх доходів. Також з новими змінами було включено до переліку дві категорії осіб: це особи, які претендують на статус ВПО і учасника бойових дій. Крім того, таке право мають особи, на яких поширюється законодавство щодо біженців, реабілітованих осіб, особи, відносно яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності, справу про надання психіатричної допомоги у примусовому порядку. На момент розгляду цих справ у суді, не залежно від їхніх доходів, вони мають право на представництво від центру правової допомоги.
Окрім цього, в Україні створені регіональні центри, які надають безоплатну вторинну правову допомогу у кримінальних провадженнях. Під захист потрапляють особи, які затримані, особи, щодо яких застосовано адміністративне затримання, та які перебувають під вартою. Слід зазначити, що у цих випадках відбувається співпраця між правоохоронними органами і регіональним центром. Вони зобов’язані протягом години повідомити у регіональний центр про затримання особи. Одразу ж призначається адвокат, який повинен прибути на місце затримання впродовж двох годин.
-Яким чином люди можуть отримати правову допомогу? Яка процедура її отримання?
-Для того щоб заявити, що людині потрібна вторинна правова допомога, необхідно подати підтверджуючі документи, які дійсно свідчать про необхідність такої допомоги. Крім того, ми просимо зібрати документи, які підтверджують приналежність до вищеназваних категорій осіб. Якщо це пенсіонер, то він повинен принести довідку з пенсійного фонду про свої доходи за попередні шість місяців, а також довідку з податкової інспекції. Якщо приходить людина з інвалідністю, то враховується лише її пенсія. Тобто, людина з інвалідністю може працювати, але при зверненні до нас її доходи не враховуються. Для осіб, чий дохід не перевищує подвійного прожиткового мінімуму, бувають різні ситуації. Якщо людина працює, то вона приносить довідку про доходи з місця роботи. А також враховуються доходи, які засвідчить податкова інспекція. Якщо ж особа не працює, але перебуває на обліку як безробітна, вона повинна взяти довідку про те, що дійсно перебуває на обліку. Якщо ж людина взагалі не працює, то потрібно взяти довідку в податковій, яка засвідчить відсутність заробітку. Так само усі доходи добре показує пенсійний фонд у довідці 5О.
-У нас в місті є категорія людей, які офіційно не працюють, а їздять на заробітки у Польщу. Чи надаватиметься правова вторинна допомога таким людям?
-Дійсно, дуже багато таких людей. Офіційно ми не можемо підтвердити такі доходи. Але завжди попереджаємо особу, що вона несе персональну відповідальність за достовірність поданої інформації про свої доходи. Якщо в ході надання правової допомоги буде з’ясовано, що особа отримує інші доходи, ми маємо підстави припинити надання допомоги і зобов’язати повернути кошти, які були витрачені.
-Чи надає центр платні послуги?
-Ми не надаємо платних послуг. Уся правова допомога, що надається громадянам, є безоплатною і фінансується з державного бюджету. Хоча окремі клієнти, які не підпадають під безоплатну правову допомогу, інколи зазначають, що було б дуже добре, якби вони могли заплатити, а фахівці з центру їм допомогли. Проте наше законодавство цього не передбачає.
Олексій Біянов, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі