Висаджуємо озимий часник

Висаджуємо озимий часник
Висаджуємо озимий часник

Садіння часнику під зиму – справа відповідальна, тут потрібно вибрати правильний посадковий матеріал, визначити терміни, знати тонкощі та правила, нюанси й особливості. Ось про такі нюанси розповіла для наших читачів володимирчанка Олена Коновал.
Бульбочки чи зубчики
Мало хто знає, що у часнику як культури є дві різні форми: нестрілкуюча і стрілкуюча. Що таке стрілка? Найпростіше, це звичайний квітконіс. Стрілку формує лише озимий часник, тобто той, який ми висаджуємо в осінній час.
- В озимого часнику, який дає стрілки, у кінці спекотного літа на квітконосі починають дозрівати бульбочки (це такі повітряні цибулинки), причому в кожному суцвітті їх може налічуватися сто штук і навіть більше, - розповідає пані Олена. – Використовувати ці бульбочки можна також для висаджування восени, проте наступного сезону ви не отримаєте повноцінної головки із зубчиками часнику. Із бульбочки виросте тільки маленька, вагою всього 4-7 г, цибулька, яку в нас називають однозубкою і продають на ринку для висаджування восени. Із однозубок наступного літа й вийде повноцінна головка часнику.
Як зазначає господиня, бульбочки теж бувають різних розмірів, і коли висадити зовсім дрібні, то й наступного сезону цибулинки будуть не дуже великими. Якісний урожай солідних за розмірами цибулин часнику, забитих зубчиками і готових до тривалого зберігання, можна отримати тільки ще через сезон, тобто на третій рік. Садіння бульбочками практикується на домашніх ділянках лише іноді як експеримент або для збереження всіх культурних ознак певного сорту часнику.
Висаджування повноцінних зубчиків часнику під зиму практикується значно частіше. 
- Чим більший сам посадковий матеріал, тим і врожай буде більшим, - запевняє пані Олена. – Тобто, якщо ми висаджуємо здоровенний зубок часнику у ґрунт, то навесні маємо отримати велику цибулину з максимальною кількістю великих зубців. Якщо ж посадити дрібний зубець, то й цибулина часнику буде середнього розміру, у кращому випадку – із дрібними зубцями або тільки одним усередині.
Коли садити часник під зиму
Як розповідає господиня, зубчики часнику повинні опинитися в ґрунті за півтора місяця, максимум – за 50 днів до початку справжніх морозів, коли температура ґрунту опуститься нижче дев’яти градусів тепла. Це оптимальний термін для того, щоб часник сформував досить пристойний пучок корінців, іноді навіть 15 см, але зазвичай – близько десяти.
Місце для садіння часнику
- Правильно обране місце дуже важливе і впливає на кінцевий результат, тому нехтувати цим не можна. Потрібно пам’ятати, що часник є культурою, яка любить світло, отже, вибираємо для нього найбільш відкрите і добре освітлене місце на ділянці. Постарайтеся вибрати таке, щоб навіть упродовж дня короткочасна тінь не закривала цю культуру. Що стосується попередників, то хорошими вважаються сидерати, гарбузи, помідори, будь-яка капуста, бобові і листова зелень, а от погані попередники для часнику – це цибуля, сам часник, морква, огірки та картопля, - каже пані Олена. – Намагайтеся не висаджувати часник восени на заболочених ділянках, на тих, де довго накопичується тала або дощова вода, де ґрунт щільний, глинистий, і звичайно, на будь-яких ґрунтах, у складі яких є багато торфу.
Висаджування зубчиків часнику
Коли грядка готова, вирівняна, розпушена, необхідно зробити на ній рядки, відступивши один від одного 18-20 см, а при дуже широких грядках і 25 см, але не більше. Господиня каже, що між зубчиками часнику відстань залежить від їхнього розміру: дрібні можна садити, залишивши між ними 14-16 см, великі – 19 і навіть 22 см, економити місце в цьому випадку безглуздо. Зазвичай зубчики загортають на рихлому ґрунті на глибину 4 см, а на щільному – на глибину 5-6 см.
 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: