Володимир має позбутися імперської приставки «Волинський»

Знову у нашому славному місті точаться дискусії щодо повернення йому історичної назви, даної засновником князем Володимиром. Хтось каже: «Не на часі», але багато тих, хто хоче відновити історичну справедливість.
Росія завжди переписувала українську історію, підганяючи її під власні шаблони великої імперії. У 1795 році, коли Волинь та Україна, не з власної волі, стали частиною цієї імперії, місто з назвою Володимир аж ніяк не вписувалося в цю імперію. Сама лише його назва чітко вказувала, і літописи це підтверджують, що місто заснував хреститель Русі князь Володимир. Більше того, місто Володимир довгий час було столицею великої держави, набагато могутнішої за ті каганати, які з волі монгольських ханів існували на території Московії. Та й самої Москви у 988 році ще не існувало.
Напевно, неабиякий шок отримали росіяни, коли побачили герб Володимира, на якому Юрій Змієборець на коні долає дракона. Такий самий герб має і Москва. Тільки проблема в тому, що і місто Володимир, і його герб ідентифікуються старшими. У Москві подумали і вирішили, що краще уникнути питання: хто в кого поцупив герб.
Тож чи могла імперія змиритися з такою значимістю Володимира? Історія нам каже, що ні.
Визначну роль Володимира потрібно було відібрати і скинути місто до рівня провінції. Нав’язавши у 1795 році приставку «Волинський», Росія не без успіху прирекла столицю Галицько-Волинського князівства на провінційність. Чи це їй вдалося? На жаль, так.
Згадайте, в яких руїнах до 1900 року був Успенський собор, а в яких руїнах згодом був собор Різдва Христового? Чи дбала імперія, яка у ХХ столітті трансформувалася у комуністичний режим, про місто, назву якого змінила? Ніколи! Натомість сюди було принесено усі атрибути «тюрми народів» – терор і смерть. У валах древнього давньоруського городища було збудовано в’язницю, якою користувалися як царський, так і комуністичний режим. Лік безневинним жертвам пішов на тисячі. Археологічні розкопки, що проводяться на валах, ілюструють ту високу ціну, відміряну людськими життями, яку Україна заплатила за примусове входження в імперію.
Час прокинутися від імперського сну, скинути із себе оту провінційну сонливість і відкинути те, що було нав’язане. Час довести, що ми знаємо власну історію, а тому варті майбутнього!
Ірина Мельник, депутат Володимир-Волинської міської ради від партії «Свобода»

Розділ новин: 

Коментарі