«Головне – на день дотримуватися міри»
Радить головний позаштатний дієтолог МОЗ України Олег Швець.
-Навіть у часи середньовіччя кращою можливістю втамувати спрагу з користю для організму знаменитий лікар та мудрець Авіценна вважав природні джерела, «де чиста, як сльоза, вода спрямовується назовні, приваблена силою, закладеною в ній самій». Трішки гіршою є вода з колодязів та підземних каналів, а найменш придатною для споживання вважається та, яка надходить до нас по залізних трубах, - відповів на запитання щодо якості води Олег Віталійович. – Щоб останню можна було споживати без шкоди для здоров’я, її треба обов’язково фільтрувати. А от кип’ятіння я б не назвав найкращим методом очистки водопровідної води. Рідина, очищена таким способом, абсолютно не придатна для пиття, адже разом з мікроорганізмами і бактеріями в ній втрачаються всі корисні мінерали та солі. А якщо кип’ятити ще й хлоровану воду, то при кип’ятінні хлор вступає в реакцію з органічними сполуками, утворюючи речовини, здатні викликати в людини злоякісні пухлини. Слід також пам’ятати, що той же гепатит А гине тільки при безперервному півгодинному кип’ятінні, а солі важких металів від цього нікуди не діваються. Більше того, будь-яка «жива» вода – мінеральна, бутильована, відфільтрована, з колодязя або з кювета – після 3-х діб стає «мертвою» і вимагає обов’язкового кип’ятіння. При використанні вона надає неприємного присмаку завареній каві або чаю, утворюючи на поверхні напою підозрілу жирну плівку. При повторному кип’ятінні в ній збільшується частка важкої води. Така рідина абсолютно не придатна не те що для приготування їжі і пиття, а й навіть для поливу кімнатних рослин, так як веде до накопичення в землі вапна і сольових відкладень, які заважають розвитку домашньої флори. Не рекомендується наповнювати нею акваріуми, домашні фонтани і навіть відсіки для відпарювання в побутових прасках. Багато хто рекомендує очищати водопровідну воду заморожуванням. І нібито найбільш прийнятна для вживання перша тала вода. Чекати повного танення льоду, а тоді пити її не рекомендується. Пояснюю чому. Кристалики льоду завдяки своїй особливій структурі витісняють як шкідливі, так і корисні речовини. В результаті після розморожування ми отримуємо абсолютно не корисний для організму продукт. Щодо користі чи шкоди від бутильованої води, то це залежить від того, звідки її привозять. Якщо з хороших і чистих високогірних або мінеральних джерел, то це дуже добре. Якщо ж звичайну водопровідну воду методом осмосу перетворюють у дистилят, для пиття вона придатна мало через відсутність потрібних солей та мінералів.
-Олеже Віталійовичу, а як щодо газованих мінеральних і солодких напоїв? Тепер же багато говорять про те, що солодка вода – це суцільні «Ешки» та ГМО, а мінеральна шкодить шлунку, бо містить вуглекислий газ і вимиває з організму кальцій…
-Що стосується солодких напоїв, то, за винятком десятків нових різновидів, їхній склад залишився таким же незмінним, як незмінні жорсткі вимоги ГОСТу до їх якості. Я, звичайно, маю на увазі відомі й популярні бренди, які працюють з натуральними складовими. Змінилося саме ставлення до них. Причина в тому, що останніми роками у ЗМІ з’явилося дуже багато інформації про шкідливість того чи іншого продукту, зокрема, й солодких та мінеральних вод. І споживач мимоволі починає цьому вірити, побоюючись наслідків. Така вже властивість людської психіки. Мало хто замислюється над тим, що будь-який, навіть високоякісний та екологічно чистий, продукт може принести одночасно і користь, і шкоду. Питання міри. Наприклад, мед лікує і заспокоює нервову систему, але переїдання його загрожує нам алергією. Аналогічна ситуація і з газованими напоями. Тепер стосовно ГМО. Я вважаю, що подібні закиди позбавлені всякої логіки, оскільки ГМО – це генно-модифікований організм. А основа будь-якого організму – білкові сполуки. Вода та інші інгредієнти солодких напоїв не відносяться до органічних сполук, отже, про білок не може бути й мови. Модифікувати там нічого. Зрозуміло, що давати таку воду малюкам упродовж першого року життя не бажано. Я не рекомендував би пити солодку газовану воду і людям з порушеною функцією обміну, зайвою вагою, хворим на діабет тощо. А щоб говорити про шкоду для шлунка мінералки і солодких напоїв, треба спиратися на результати конкретних наукових досліджень. В Україні такі не проводилися. Зате на Заході їх було безліч. Але жодне з них так і не змогло довести, що вуглекислий газ якимось чином призводить до захворювань шлунка і кишечника. Аналогічна ситуація і з кальцієм. Ніякого причинно-наслідкового зв’язку між газованою водою і остеопарозом, що розвивається при втраті організмом кальцію, західні дослідники не виявили. Ідеальною для виробництва напоїв вважається артезіанська вода, яка гарантує їхню високу якість. Водопровідна ж, нехай і багаторазово очищена, цього забезпечити не може. На жаль, ряд виробників з метою економії воліє обходитися без артезіанської води, чого не скажеш про продукцію відомих брендів. У випадку з ними інформацію про склад продукту ви без зусиль знайдете на етикетці. І повторюю ще раз: популярні нині напої нітрохи не шкідливіші за будь-які інші продукти.
-Дехто з Ваших колег радить споживати не менше 2-3 літрів води на добу, інші – 8 склянок. А що порадите Ви? Яка кількість рідини потрібна організмові для нормального функціонування? Коли найкраще пити воду, в якому об’ємі?
-Це непросте питання. Всі ми знаємо, що вода дуже корисна, але часто не зовсім розуміємо чому. І навіть якщо знаємо, навіщо необхідно пити воду, це ще не звичка. Справа в тому, що часто ми не звертаємо на це уваги. Все закінчується тим, що п’ємо каву, чай, газовану воду, алкоголь, не кажучи вже про фруктові соки, молоко і т.д. Або взагалі вживаємо недостатньо рідини, і наш організм зневоднюється, що погано позначається на здоров’ї. Кількість води, яка потрібна людському організмові, залежить насамперед від маси тіла, рівня фізичної активності, температури навколишнього середовища та інших умов. Наприклад, у літню спеку варто пити удвічі більше води, але не мінеральної чи солодкої. Перевагу слід надавати більш здоровим напоям, таким як звичайна вода, кава, чай, сік. У кожної людини – своя потреба в рідині, тому підходити до цього треба індивідуально. Правильніше буде орієнтуватися на спрагу і колір сечі. Якщо цей колір світлий, ви п’єте достатньо. Темне забарвлення вказує на недостатній питний режим. Моя рекомендація – 1,5-2 літра на добу, хоча, з іншого боку, 8 склянок столової води теж ніякої загрози нікому не несе. Є дослідження, які підтверджують доцільність саме такого її споживання. Тому варто вибрати між цими двома підходами або об’єднати їх, - зазначив дієтолог на закінчення нашої розмови. – Головне – дотримуватися міри і вести здоровий спосіб життя.
«У деяких ситуаціях водний баланс взагалі повинен бути від’ємним»
Як стверджують лікарі, у людей, які зловживають водою, особливо у спеку, розвивається подагра, артрози, артрити, дисбактеріоз або тепловий удар. Ризикують і ті, хто сидить на «сухих пайках», тобто п’є мало води. У них збільшується потовиділення і волога виходить через легені. Від нестачі рідини в організмі починає гуснути кров, від чого може розвинутися гостра серцева недостатність. Рідина потрапляє через кров до потових залоз. Немає води в залозах – немає її у крові. А в’язка кров створює навантаження на серце. Тож виникає запитання, скільки води треба пити людині, щоб уберегти один із найважливіших для неїорганів? Відповісти на нього прошу лікаря-кардіолога Нововолинської ЦМЛ Романа Ягодського.
l. Тому в таких випадках водний баланс взагалі повинен бути від’ємним. У важких ситуаціях, коли розвиваються набряки легень або серцева астма, кількість споживання води слід взагалі обмежити до того, щоб тільки прополоскати нею рот. Здорова ж людина мусить поповнювати запаси рідини в залежності від маси тіла, тобто не менше 5 відсотків від своєї ваги. Хоча, гадаю, склянка води вранці відразу ж після пробудження чи під час обіду нікому не зашкодить. Має право на існування й гіпотеза, згідно з якою після ранкової склянки води через якийсь час можна випити каву, яка, до речі, має сечогінну дію і виводить кальцій, в обід – чай, а ввечері – настій із трав, але тільки для тих людей, у кого немає проблем із серцем чи нирками. Вода з організму виводиться досить швидко. Що стосується газованої води, то вона для людей, схильних до сердечних захворювань, небезпечна тим, що газ може викликати пошкодження кардіального сфінктера стравоходу (розділяє стравохід зі шлунком, забезпечуючи, з одного боку, пропуск їжі зі стравоходу у шлунок, а з іншого – виконує функцію перекриття стосовно потрапляння агресивного вмісту шлунка у стравохід). В результаті цього він під час ковтання не розслабляється і тим самим перешкоджає переходу їжі із стравохода в шлунок. Виникає печія. Солодка вода підступна тим, що люди, які полюбляють її, рано чи пізно мають проблеми з вагою, а іноді захворюють на цукровий діабет. Так що краще пити натуральні соки, особливо молоді. Але все повинно бути збалансовано.
Якість питної води на Волині мовою цифр
Найголовнішим проблемним питанням у забезпеченні населених пунктів Волині якісною питною водою є незадовільний стан водопровідних мереж. Із загальної їх протяжності 1089,7км повністю замортизовано та знаходиться в аварійному стані 404,3км, що становить 37,1 відсотка.
За результатами соціально-гігієнічного моніторингу, проведеного минулого року ДУ «Волинський обласний лабораторний центр ДСЕСУ» та його структурними підрозділами, питома вага невідповідних проб водопровідної води за бактеріологічними показниками становила 1 відсоток і виявлена у комунальних водопроводах Нововолинська, Ратного, сільських водомережах Володимир-Волинського, Іваничівського, Старовижівського районів. За санітарно-хімічними показниками питома вага невідповідних проб зменшилась до 4,2 % проти 7,8% у 2012 році. Невідповідні проби виявлені у водомережах Нововолинська та смт Ратне.
За результатами лабораторних досліджень, проведених відомчими лабораторіями Ковельського і Володимир-Волинського управлінь водоканалізаційних господарств, усі проби води за бактеріологічними та санітарно-хімічними показниками відповідають вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10. А от на водомережах КП «Нововолинськводоканал» із досліджених понад 1800 проб вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 за санітарно-хімічними показниками не відповідали 3%, в т. ч. 2 проби з артсвердловин.
Згідно з даними, наданими головним управлінням держсанепідслужби Волині, питома вага невідповідності проб води з шахтних колодязів за бактеріологічними показниками залишилась майже на рівні 2012 року і становить 11,3 %, за санітарно-хімічними показниками – збільшилась майже вдвічі і становить 30%, в т.ч. по нітратах (22%). Залишається високою питома вага невідповідних проб води локальних артсвердловин: за бактеріологічними показниками – 10%, за санітарно-хімічними показниками – 23%, в т.ч. по нітратах – 6,7%, залізу – 17%. Це обумовлюється високим природним вмістом заліза, нітратів у підземних водоносних горизонтах, які є джерелами централізованого водопостачання, відсутністю станцій підготовки води або їх неефективною роботою. Високий показник питомої ваги невідповідних проб за нітратами свідчить про значний ризик виникнення захворювання метгемоглобінемією, особливо у дітей віком до трьох років.
Чи знаєте ви, що…
-Мозок людини містить 78% води, кров – 92 %, скелет – 22%, а м’язи – 75%.
-Доросла людина щодня втрачає в середньому близько 10 склянок води – з диханням, потом та відходами життєдіяльності організму.
-Кожен мешканець міста витрачає в середньому 200-300 літрів води на добу: близько100 літрів під час 5-хвилинного прийому душу; 30 літрів під час чищення зубів, якщо відкритий кран, 8-10 літрів, змиваючи унітаз, 150 літрів забирає наполовину заповнена ванна, ще 100 літрів використовує за один цикл пральна машина.
-У склянці газованої води міститься 35г цукру, що дорівнює 140 калоріям, тоді як склянка звичайної води не містить ні цукру, ні жодної калорії.
-Вода може бути безкоштовною, а може бути і дуже дорогою. Найдорожча у світі вода продається в Лос-Анджелесі. Виробники упаковують дорогоцінну рідину зі збалансованим смаком і значенням ph у пляшки зі стразами «Swarovski». Коштує така вода 90 доларів за літр.
Коментарі