Вклонімося трьом святителям, нашим вчителям і заступникам

12 лютого Православна Церква святкує пам’ять трьох великих і дуже визначних ієрархів, учителів, проповідників: св. Василія Великого, св. Григорія Богослова і св. Івана Золотоустого. В нашому народі цей день знають як свято трьох святителів. Три отці – ієрархи-святителі – це провідні вчителі віри, святості й науки Христової Церкви. Вони передали нам чисту віру Нікейського Собору, вони пояснили нам догмати про Святу Трійцю, Христове Божество та Пресвяту Євхаристію. За їхні заслуги наша Східна Церква називає їх у своїх Богослужіннях рівноапостольними, органами Святого Духа, колонами Церкви та вчителями християн. Усі вони жили в четвертому столітті — золотому віці християнської віри. Св. Василій і св. Григорій – це сини славної Каппадокії, що в Малій Азії, друзі і майже однолітки. Св. Іван Золотоустий родом з Антіохії і був молодший за них на 20 років. Їх єднала апостольська ревність за святу віру і спасіння душ.
Св. Василій від дитинства аскет і великий богослов. Будучи архієпископом Кесарії у Каппадокії, він проявив себе як геройський оборонець святої віри, добрий організатор, знаменитий оратор-проповідник, визначний письменник, реформатор Богослужіння і Святої Літургії, ревний опікун сиріт та убогих, законодавець чернечого життя в монастирях. За його заслуги свята Церква дала йому титул Великого. Його пам’ять відзначає наша Церква в день смерті святого 14 січня.
Св. Григорій — від народження тихий, ніжний, співчутливий. Завжди мріяв про життя в молитвах на самоті. Він залишив після себе духовну спадщину – це проповіді, поезії і листи. Написав прегарне Надмогильне Слово на честь свого друга св. Василія Великого та на честь свого батька – єпископа Григорія. Пам’ять його смерті відзначаємо 7 лютого.
Св. Іван Золотоустий – це побожний і сповнений жертви пастир, незрівнянний проповідник, учитель віри й моралі. До нас дійшло понад 800 його проповідей, зокрема книга про священство та багато листів. На наших рідних землях ще в княжі часи його проповіді знали всі. Збірник князя Святослава з 1033 року містить у собі вибір з творів Івана Золотоустого, Василія Великого, Григорія Богослова, Афанасія Великого, Григорія Міського та інших. Пам’ять Івана Золотоустого відзначаємо два рази на рік: день його смерті – 13 листопада, і перенесення його мощів – 27 січня.
Підготувала Антоніна Булавіна

Розділ новин: 

Коментарі