ВЕСНА – ЦЕ СОНЦЯ ПЕРЕМОГА

Учасники родинного свята великодньої писанки «Весна – це сонця перемога», присвячене пам’яті Єлизавети Богуславської
Учасники родинного свята великодньої писанки «Весна – це сонця перемога», присвячене пам’яті Єлизавети Богуславської

5 квітня у Володимирському історичному музеї імені Омеляна Дверницького відбулося родинне свято великодньої писанки «Весна – це сонця перемога», присвячене пам’яті Єлизавети Богуславської.

         Єлизавета Григорівна Богуславська жила у Володимирі (Володимирі-Волинському) у першій половині ХХ століття. Вона була знаною місцевою майстринею: на замовлення шила, в’язала одяг, малювала, розписувала писанки і вчила цьому молодь. Її роботи були окрасою багатьох осель місцевих жителів.

         У 2003 році колектив Володимирського історичного музею започаткував до Великодня конкурс писанок пам’яті Єлизавети Богуславської. З того часу для місцевих учнів та студентів було проведено багато заходів, спрямованих на популяризацію українських традицій писанкарства.

         І цього разу родинне свято відбулося з метою відродити давні призабуті традиційні техніки українського писанкарства, згуртувати родини через українські традиції найбільшого християнського свята – Великодня.

         На початку заходу його модератор, наукова співробітниця музею Ганна Доскоч розповіла про біблійні витоки свята Христового Воскресіння, прочитала пасхальну поезію.

         Захід відбувся у великій просторій кімнаті, в якій науковими працівницями музею Оленою Черенюк та Ганною Доскоч було оформлено виставку великодніх композицій та писанок з фондів Володимирського історичного музею. Їх доповнили авторські роботи та писанки майстринь Оксани Білик, Валентини Залуніної, Тетяни Токаревої та Лесі Мартинюк.

         У родинному святі великодньої писанки взяли участь талановиті діти Володимирської громади, які разом зі своїми батьками презентували свої родини та навчальні заклади.

         Володимирський ліцей № 1 представляла Валентина Адамчук з сином Дмитром. Вона показала пляшки, які оздоблює у техніці декупаж, згодом прочитала патріотичну поезію про Україну. Дмитро також має різні творчі захоплення, про які розповів.

         Учениця ліцею № 2 Ірина Просова завітала на захід разом з мамою Іриною. Дівчина розповіла про свої захоплення малюванням, навчання у художній школі, про зайняте 1 місце на Всеукраїнському художньому конкурсі, а також про своє захоплення писанкарством з використанням ружі - символу сонця і освідчення в коханні.

         Учень ліцею № 5 Павло Горюнов прийшов на родинне свято разом з мамою Іриною, яка у вільний час пише вірші. Хлопець розповів про родинні традиції які він переймає від мами і бабусі. Свою розповідь хлопець подав у віршованій формі, а з презентацією допомогла мама.

 

         Учень Суходільського ліцею Богдан Перстенюк приїхав на захід разом з бабусею Галиною Аверкієвою, котра працює вчителькою. Галина Ярославівна розповіла, що усі її троє доньок – дуже творчі особистості: пишуть картини, вишивають, розписують сорочки та сумки. Донька Наталія розмалювала коридор і кабінет географії у Суходільському ліцеї. А ще творча родина творить картини - сипанки з крупи, обереги, навіть виготовили карту України з насіння. Захоплюються й написанням писанок. Ці традиції переймають семеро онуків. Зокрема й онук Богдан захоплюється розписом писанок.

         Орися Власюк – Шарапова, яка навчається у гімназії села Ласків, завітала на родинне свято великодньої писанки разом з мамою Марією. Дівчина перейняла від мами захоплення поезією. Обоє пишуть чудові вірші на патріотичну та ліричну теми. Окремими з них пані Марія поділилася з учасниками заходу, побажавши світла й добра.

         На продовження родинного свята майстрині – писанкарки, викладачі педколеджу імені А. Кримського Леся Мартинюк, Тетяна Токарева, Оксана Білик і Валентина Залуніна розповіли свої таємниці написання писанок, поділилися досвідом та спостереженнями.

         Пані Леся наголосила, що до написання писанки слід приступати із хорошими думками і словами. Пані Тетяна зауважила, що добре, коли родинні традиції передаються з покоління до покоління. Пані Оксана сказала, що дуже важливо починати писати писанки з хорошим настроєм. А пані Валентина зауважила, що яйце повинне «переночувати» у теплій хаті, а перед самим написанням писанки його потрібно потримати у руці, тоді воно перейме енергію людського тепла.

         Згодом майстрині запалили свічечки і розпочалося справжнє священне для кожного українця передвеликоднє диво: у руках майстринь, дітей та їхніх батьків почали народжувалися справжні витвори мистецтва – писанки з давніми символами сонця, добра та процвітання.

         На завершення заходу родини продемонстрували свої писанки. Директор Володимирського історичного музею Володимир Стемковський вручив дітям та майстриням подарунки.

 

                                              Богдан Янович, Ганна Доскоч,

                                              наукові співробітники Володимирського

                                              історичного музею імені Омеляна Дверницького

  

 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: