В Овадному допомагатимуть ромам стати повноправними членами громади

Останньою краплею для скликання зборів циган стали безчинства заїжджих ромів.
Якось у неділю я зустрілася з незвичним для села «прихожанином» православного храму. Він стояв при дверях церкви на милицях і просив милостиню, буцімто, як переселенець із Луганська. Я, ні на мить не підозрюючи його у брехні, подумки поспівчувала і опустила декілька гривень у торбинку цього чоловіка, бо ж «як просять – треба подати». Виявилося, що і так званий переселенець, і милиці – це не що інше, як вигадка заїжджого громадянина ромської національності.
За багато років сусідства з ромами жителі сіл Оваднівщини звикли до стилю їхнього життя. Звикли, але не змирилися. Тому місцеві органи влади вирішили скликати збори циган, які проживають на території Овадного, адже, щоб вони почувалися повноправними і законослухняними громадянами краю, потрібно було вирішити низку злободенних питань. А приводом до цього, як кажуть, останньою краплею, стала саме поява ромів, які, не соромлячись, жебракували, ображали місцевих, осілих в Овадному циган, погрожували селянам і навіть робили спроби пограбування обійсть.
На території сільської ради – Овадне, Верба, Сераківка, Сусваль – проживає близько 150 ромів. З них зареєстровані лише 65. Але навіть ті, які не прописані, приходять до голови по довідку, характеристику тощо. Не скажу, що на зборах циган, які проводилися у приміщенні будинку культури села Овадне 18 липня, було людно і по-циганськи гамірно, тому що не залишилися байдужими до життя в селі лише 15 ромів. Вони порівняно стримано дискутували і погоджувалися з пропозиціями керівників району та села. На збори були запрошені представники райдержадміністрації, санепідемстанції, служби у справах дітей, соціального захисту населення, поліція, лікарі, депутати Оваднівської сільської ради, керівники установ. Порушувалися питання придбання будинків, прописки, умов проживання, благоустрою, надання адміністративних послуг, медичної допомоги, підключення до електромережі тощо.
-Говорили багато. Але в жодному випадку ніхто не принижував і не утискав у правах наших циган, - розповідає секретар зборів підприємець Леся Приступа. – Просто хочеться, щоб вони не лише знали свої права, а й мали обов’язки. Зокрема ромам пропонувалося, щоб своє бажання купити хату на території сільської ради і прописатися за певною адресою вони погоджували з місцевою владою.
Цікавою була пропозиція щодо активної громадської діяльності, а саме – створення циганського вокального ансамблю. Тим більше, що є наявний приклад, адже учні Оваднівського професійного ліцею ромської національності Андрій Котляренко, Сергій Матюшенко, Рустам Ковальчук – одні з найактивніших учасників гуртка художньої самодіяльності свого навчального закладу. Останній був учасником півфіналу районного конкурсу «Битва талантів», неодноразово виступав на гала-концерті в День профтехосвіти, який щороку відбувається в обласному центрі наприкінці травня, виборов друге місце на фестивалі національних меншин області у грудні 2016 року, виконавши народну циганську пісню в дуеті з Андрієм Котляренком.
Начальник служби у справах дітей Олександр Смоляр наголосив про відповідальність батьків за своїх дітей. Батьки повинні забезпечити дітей харчуванням та одягом. Забороняється спонукати до жебракування, вимагається виконувати право на освіту.
На зборах звучали заклики до належної поведінки циган у селі, у громадських місцях та лікувальних закладах. Головний лікар Володимир-Волинського ТМО висловив прохання дотримуватися правил поведінки у приймальному відділенні лікарні та у стаціонарі.
Актуальним стало питання про проживання на території сільської ради циган без реєстрації і присутність заїжджих ромів. Перед ними поставили вимогу: мати при собі документи, що посвідчують особу, документи на транспортний засіб і права. Усі, хто проживає на території сільської ради, повинні сплачувати комунальні послуги, навести порядок біля своїх обійсть, проходити медичне обстеження.
На зборах ухвалили створити спеціальні рейди, які протягом трьох місяців перевірятимуть і допомагатимуть ромам стати повноправними членами громади.
Марія Нагурнік, с. Овадне

Розділ новин: 

Коментарі