Уже п’ять місяців чорнобильці не отримують належні їм виплати на харчування і ліки

За інформацією директора департаменту соціального захисту населення області,
кошти на це у місцеві управління ПСЗН перераховані в повному обсязі.
У редакцію газети звернувся заступник голови ГО «Спілка Чорнобиль» з шахтарського міста – ліквідатор аварії на ЧАЕС першої категорії, інвалід війни другої групи (довічно) Микола Чужиков. Чоловік скаржився на те, що вже п’ять місяців чорнобильці не отримують належні їм, згідно із Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», виплати на харчування і ліки, хоча кошти, за інформацією директора департаменту соціального захисту населення області, у місцеві управління ПСЗН перераховані в повному обсязі.
-10 червня я був у Луцьку, де відбувалася нарада ради обласної ГО «Спілка Чорнобиль». На цій нараді були присутні директор обласного департаменту соцзахисту населення Оксана Гобод, а також представники управління пенсійного забезпечення та управління фінансів ОДА. Почувши під час звіту від пані Гобод про те, що виплати, призначені чорнобильцям, перераховані у всі міські та районні управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) і виплачені повністю, я задав їй запитання: «Куди ж тоді поділися ці гроші, якщо у місті гірників їх не отримують ще з лютого?» Відповідь була: «Такого бути не може». Далі Оксана Михайлівна запитала у присутніх, у кого ще є схожа проблема. З’ясувалося, що компенсацію на харчування та ліки не отримують лише чорнобильці Володимира та Нововолинська. Після того директор департаменту у нашій присутності зателефонувала в управління праці та соцзахисту населення обох міст і дала вказівку: негайно виплатити людям компенсацію і про виконання доповісти їй особисто, - розповідає Микола Володимирович. – Наступного дня, 11 червня, я зайшов у сектор чорнобильських виплат Нововолинського УПСЗН і запитав, чи перерахували нам уже кошти. У відповідь почув, що ні. Оскільки начальник управління була у відпустці, ми разом із спеціалістом відділу пішли до її заступника. А та на запитання, чи виплатять вони нам колись компенсацію на харчування і ліки, відповіла: «Навіть і не думаємо». Мовляв, у зв’язку із внесенням змін до Закону №796-ХІІ і нової редакції статті 60 особи, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС і мають одночасно право на інші пільги та компенсації, передбачені законодавством України, отримують їх відповідно до одного із цих законів. Вони, мовляв, користуються новою нормою статті 60. Мої посилання на роз’яснення Мінсоцполітики від 06.05 2015 р. №527/20/112-15 статті 60 про право вибору пільг, надіслане в усі регіональні управління соцзахисту населення і опубліковане на офіційному сайті міністерства, де чорним по білому написано: «Якщо особі надається певний статус за двома чи більше законами України (наприклад, «Про статус і соцзахист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» або іншими), а деякі пільги є однотипними, то за особою залишається право вибору окремої пільги чи компенсації, а не всього комплексу пільг і компенсацій за окремим законом і відмови від наданих їй прав на пільги і компенсації за іншими законами», не мали успіху у чиновниць, - ділиться наболілим мій співрозмовник. – До речі, направляючи лист про зміни до ст. 60 Закону від 13.03.2015р. за №43/014-15/20 в регіональні управління ПСЗН, міністерство керувалося роз’ясненнями Головного науково-експертного управління апарату Верховної Ради України. І всі посадові особи міських та районних УПСЗН правильно їх зрозуміли та належним чином здійснили виплати, а в Нововолинську чомусь і досі у них сумніваються, - зазначив Микола Володимирович.
Коментарі посадовців
Аби прояснити ситуацію з належними чорнобильцям виплатами, найперше звертаюся за поясненням до директора департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Оксани Гобод.
-Проблемна ситуація з виплатами на харчування і медикаменти ліквідаторам аварії на ЧАЕС і неправильне трактування норм законодавства у Нововолинську і частково у Володимирі дійсно мали місце. Воно і зрозуміло, адже роз’яснення Мінсоцполітики – просто папірець. Тому деякі посадовці на місцях боялася брати на себе відповідальність. От і перестраховувалися. Та коли я дізналася про це, то зателефонувала керівництву УПСЗН обох міст, доручивши розібратися і виправити ситуацію. Гадаю, на даний час проблема знята. Люди отримають свої гроші, - запевнила Оксана Михайлівна.
-На сьогоднішній день у нас немає ні копійки заборгованості перед чорнобильцями. Всі належні їм кошти вони отримали у повному обсязі, в тому числі й компенсацію на харчування та ліки, - поінформувала головний спеціаліст відділу виплат допомог і компенсацій сектору з питань потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС Володимир-Волинського міськвиконкому Ірина Ткачук. - Сумнівалися в роз’ясненнях Мінсоцполітики ми лише місяць, потім виплати поновили.
-Виною всієї цієї плутанини є законодавчий колапс. У нашій державі приймаються настільки суперечливі закони, що їх важко не лише виконати, а й навіть до кінця зрозуміти, - пояснює свою позицію спеціаліст сектору виплат компенсацій ліквідаторам аварії на ЧАЕС Нововолинського управління соцзахисту населення Марина Ласкова. – Зараз ми готуємо відповідні документи у Держказначейство. Тож через день-другий чорнобильці отримають заборговані кошти.
P.S. 23 червня в редакцію знову зайшов Микола Чужиков і повідомив, що чорнобильці побували на прийомі у начальника УПСЗН Наталії Волчанюк. І вона запевнила, що компенсацію їм виплатять за всі місяці, крім червня, бо немає грошей. А заяви про перехід на пільги за одним із законів, які вони написали примусово, будуть відкликані.
Ксеня Лучко, м.Нововолинськ

Розділ новин: 

Коментарі