Устилузькі діти, забуваючи про комп’ютер, біжать в бібліотеку

Клуб «Юні читайлики», цікаві конкурси і квести, альбоми, тематичні бесіди і, головне, – тепла атмосфера живого спілкування й творчості. Це і не тільки створила для юних читачів директор Устилузької міської публічної бібліотеки Мирослава Адамчук.
Мирослава Святославівна – це фонтан невичерпної енергії, оптимізму і любові до справи, якою займається. Впевнена, що це скаже кожен, хто її знає. З 1 вересня минулого року – дати, коли була створена Устилузька міська публічна бібліотека, цю чарівну жінку призначили на посаду директора. І не помилилися, адже важко уявити, скільки їй вдалося зробити за такий короткий термін! Мирослава Святославівна – людина творча і натхненна, за понад два роки (адже працює в цій бібліотеці з 2016-го) зуміла буквально перевернути уявлення устилужан про бібліотечний заклад, створивши такі умови, що в книгозбірню хочеться ходити. Всі вже звикли до того, що пані Мирослава з колегами Тетяною Солодухою та Софією Герасимлюк привітно зустрінуть кожного відвідувача, підкажуть, що вибрати, враховуючи індивідуальні інтереси, «запалять» неймовірними, креативними ідеями, допоможуть та навчать. І взагалі, там просто дуже цікаво, особливо дітям.
Мирослава Святославівна сама устилужанка, хоча й проживає у Володимирі. Хто, як не вона, знає: у житті важливо зробити правильний вибір, коли робота приносить задоволення, а відтак дає чудові результати. Улюблену спеціальність пані Мирослава здобула в 1983 році, закінчивши бібліотечний відділ Луцького культосвітнього училища. Її трудовий шлях розпочався у Хотячівській бібліотечній філії. В різний час працювала у Володимирі, спочатку в районній бібліотеці, потім бібліотекарем ЗОШ №5, і в 2016-му перевелася в Устилуг.
Там, де живуть книжки
Бібліотека прикордонного містечка розташована в просторому і світлому приміщенні місцевого будинку культури. Після створення Устилузької ОМТГ заклад, що перебував на балансі ЦРБ, вже рік належить громаді, відповідно перейменований на Устилузьку міську публічну бібліотеку, яка в свою чергу курує роботу ще семи сільських бібліотек на території ОМТГ: Зорянської, Микититчівської, Стенжаричівської, Хотячівської, Рогожанської, Лудинської та П’ятиднівської. Бібліотека складається з двох відділень: дорослого, де налічується 800 читачів, і дитячого, де на сьогодні обслуговується 327 школярів.
Загальний бібліотечний фонд літератури для дорослих складає понад 20 тисяч примірників і 10 тисяч книжок для дітей. Протягом минулого року за кошти державного бюджету було придбано в середньому по 90 екземплярів нової літератури для кожного бібліотечного закладу ОМТГ. В І півріччі 2018р. Устилузька бібліотека отримала 375 книжок, які також були розподілені по всіх книгозбірнях громади. Але не зважаючи на те, що фонд постійно поповнюється, відчувається дефіцит літератури, яка входить до шкільної програми, тож, аби вийти з положення, діти на певні книжки встановлюють чергу. Щоб частково виправити цю ситуацію і взагалі урізноманітнити наповненість літературою, була започаткована акція «Подаруй бібліотеці книжку», на яку відгукнулося багато читачів.
Пані Мирослава каже, що дорослі надають перевагу літературі про кохання, на історичну тематику, також популярністю користується радянська класика, особливо твори Шолохова та Маяковського. Якщо потрібної книги в Устилузькій бібліотеці немає, то на замовлення читачів Мирослава Святославівна привозить потрібну літературу з районної бібліотеки. А дітлахи найбільше люблять казки-загадки.
Приємною новиною стало те, що останнім часом кількість читачів у книгозбірні збільшилася. Разом з тим, аби довести бібліотеку до сучасного рівня, ще є над чим попрацювати. В приміщенні замінили вікна на енергозберігаючі, на часі проведення внутрішнього ремонту. Не завадило б поміняти меблі. І суттєвим недоліком є те, що свого часу Устилузька бібліотека не була включена до районної програми «Бібліоміст», отже, тут немає жодного комп’ютера. Лише книгозбірня Лудина на території ОМТГ отримала таку перевагу. Проте Мирослава Святославівна не втрачає оптимізму і вірить, що Устилузька міська рада за можливості посприяє покращенню матеріальної бази закладу.
Чому діти стали більше читати?
«Як відірвати дитину від комп’ютера і добитися того, щоб вона полюбила книгу?» Це питання сьогодні актуальне для багатьох батьків і педагогів. Усім зрозуміло, що тут головне – зацікавити. А це найскладніше.
Знаючи ставлення сучасних дітей до книги, пані Мирослава особливу увагу приділяє саме підростаючому поколінню, аби змінити ситуацію на краще, причому діє у тісній співпраці з батьками. У 2016 році в бібліотеці був створений клуб за інтересами «Юні читайлики», який має свій статут і мету. Президент клубу – учениця 9-го класу Устилузької ЗОШ Юлія Кулик. Засідання клубу проводяться за статутом раз на місяць, і юні читачі ходять на них із задоволенням. Вони обмінюються враженнями про прочитані книжки, беруть участь в різноманітних конкурсах, що заохочують до читання. Так в рамках літературного конкурсу «Відкрий світ за межею своєї уяви», що був започаткований минулого року, пишуть оповідання про історію свого роду й сімейні реліквії, естетично їх оформлюють, декоруючи власними малюнками. З таких стандартних листочків у бібліотеці зібраний великий альбом. В іншому, теж яскравому альбомі розміщені письмові враження дітей від прочитаної літератури. Більше того, юні читачі самі складають і записують казки, які зберігаються тут же. Особливо це гарно вдається талановитим дівчаткам Мар’яні Доменті та Даринці Арутюнян, які братимуть участь в обласному конкурсі «Напиши казку». Неперевершені вірші на різноманітну тематику складає учениця 7 класу місцевої школи Вікторія Шарко.
Під рубрикою «Караван історії» юні читачі вивчають історію рідного Устилуга. Тематичні літературні добірки, що постійно готують працівники бібліотеки до державних та релігійних свят, а також постійні полички про видатні постаті в українській історії та літературі допомагають краще вивчати свою країну, її минуле та сучасність.
Усі цікавинки й не перелічити, а результат очевидний. «Останнім часом устилузькі діти стали більше читати!» - із задоволенням констатує Мирослава Святославівна.
Але невтомна жінка ніколи не зупиняється на досягнутому і постійно вигадує щось нове. Ось цього літа під гаслом «Від спеки – до бібліотеки» дітлахи поспішали у книгозбірню, аби розповісти в колі своїх друзів про цікаві поїздки та місця, які вони побачили під час літніх канікул. А ще дуже подобається дітям брати участь в різноманітних заходах, що виходять далеко за межі бібліотечних стін. Наприклад, на День міста з великим успіхом пройшов квест на вулицях Устилуга «Чи знаєш ти своє місто?». Раніше, у День захисту дітей, пані Мирослава організувала великий захід на рівні ОМТГ «Малюнок на асфальті», де кожна дитина, що взяла в ньому участь, отримала приз. А до Дня Державного Прапора та 27-ї річниці Незалежності України у співавторстві з художнім керівником будинку культури Світланою Пустовою Мирослава Святославівна написала сценарій до міського заходу, що проходив біля пам’ятника Т.Г.Шевченку 23 серпня. Попереду ж ще багато-багато цікавих задумів і творчих планів. Тож нехай усе вдається!
Користуючись нагодою, Мирослава Адамчук звертається до батьків юних читачів: «Дякую вам за те, що скрізь мене підтримуєте!», а Устилузькій міській раді висловлює велику вдячність за допомогу в організації заходів.
Міла Сергєєва, м. Устилуг

Розділ новин: 

Коментарі