18 травня – Міжнародний день музеїв. З цієї нагоди у Володимирському історичному музеї імені Омеляна Дверницького відбулася презентація нових експонатів, які поповнили фонди музею .
Про нові надходження розповів директор музею Володимир Стемковський.
Зокрема, це портрет із зображенням Тадеуша Чацького – відомого польського діяча, історика, публіциста, власника великої бібліотеки, засновника Волинського ліцею у місті Кременці. На базі згаданого ліцею був створений Київський університет імені святого Володимира. Тадеуш Чацький був дуже освіченою людиною, хоча не мав університетської освіти, але володів бібліотекою свого батька, яка налічувала понад 20 тисяч рідкісних книг і видань. Цю книгозбірню він поповнював усе життя.
У заснованому ним Волинському ліцеї у Кременці, який ще називали «Волинськими Афінами» була велика бібліотека, де зберігалося понад 15 тисяч томів книг, зокрема і відома Острозька Біблія. Були також хороші колекції нумізматики і мінералогії, обсерваторія.
Чацький був похований у Павлівці – там знаходився його родовий маєток, а серце ученого було поховане у бібліотеці Кременецького ліцею, бо як він заповідав « Де моє серце, там і моє багатство». А багатством для нього були книги і освіта. Він підтримував талановитих дітей і молодь із малозабезпечених сімей, допомагав їм здобути освіту за кордоном. Високо оцінював діяльність Чацького український поет Тарас Шевченко. Згаданий портрет допоміг придбати музею меценат Євген Шеліпіна.
Ще одним важливим експонатом придбаним для музею є карта Волині, яка датується 1914 роком, їй 110 років, на цій старій карті також показана і територія Володимирщини.
Особливо цікавими є старовинні котли, їх вік налічує понад 1000 років, ці котли датуються 10 століттям. Про це сказав відомий польський археолог Анджей Куковський, який раніше відвідував музей.
На презентації були присутні науковці з Луцька Тарас Верба, Генадій Гулько, які високо відгукнулися про цінність згаданих котлів. Зі словами вдячності директор музею звернувся і до Петра Голячука – полковника медичної служби у відставці, уродженця Хобултови, шанувальника історії рідного краю. Петро Прокопович допоміг музею у придбанні унікальних речей, зокрема, котлів.
З цікавістю оглянули унікальні старожитності. студенти професійно-технічного училища.
Тож колекція Володимирського історичного музею збагатилася унікальними експонатами, які розповідатимуть людям про давню історію рідного краю.
Коментарі