Українці можуть мати в будь-якій справі у суді доброго адвоката

Українці можуть мати в будь-якій справі у суді доброго адвоката
Українці можуть мати в будь-якій справі у суді доброго адвоката

І абсолютно безкоштовно, за вас йому заплатить держава. Цікавтеся за телефоном 0 800 213 103.
Конституція України визнана політичними європейськими експертами одним із найефективніших документів, у якому задекларовано максимум прав і свобод своїх громадян. Одним із важливих є право на правову допомогу, яке прописано у статті 59 Конституції України. І хоч Конституція прийнята тридцять років тому, державна програма із забезпечення цієї норми, особливо в частині безкоштовної правової допомоги, почала діяти десять років тому через створення центрів надання такої допомоги. Центральний офіс знаходиться у Києві. Хоча ця програма діє десятий рік, але велика частина населення не обізнана з таким механізмом реалізації цього права. Для поширення інформації серед населення про можливість отримання правової безоплатної допомоги (і особливо актуальної на сьогодні у сфері земельних відносин) в Україні було організовано престури у Полтаві, Кропивницькому, Луцьку для засобів масової інформації з метою інформування про роботу центрів правової допомоги, проблематику звернень громадян і про спектр послуг цих юридичних організацій в Україні.
У рамках такого престуру, забезпечуючи послідовність подачі інформації про діяльність центрів надання безоплатної правової допомоги, ми звернулися з питаннями до в. о. директора  Координаційного центру з надання правової допомоги Олександра Баранова (м.Київ).
- Із якого часу в Україні діє система безоплатної правової допомоги? 
- Система безоплатної правової допомоги (скорочено – БПД) існує вже дев’ять років. За цей час ми надали допомогу українцям у майже 4 млн справ. Це представництво та захист у суді, юридичні консультації, допомога у складанні документів правового характеру.  
Ми надаємо правову допомогу безоплатно. Тобто, людина не платить за юридичну консультацію, допомогу у складанні позовної заяви, послуги юриста, адвоката. Вони оплачуються за рахунок держави. 
- У назвах підрозділів очолюваної вами установи присутнє слово «вторинна». Як розуміти цей термін, і чи не утруднює він сприймання населенням юридичної допомоги в цілому?
- Безоплатна правова допомога поділяється на первинну та вторинну. І це можливо порівняти з медичною допомогою, адже існує декілька її видів, зокрема первинна та вторинна. Так ось, первинну медичну допомогу надає сімейний  лікар: це консультація, діагностика, лікування найбільш поширених хвороб, травм тощо. А вторинна, тобто спеціалізована медична допомога, надається за медичними показаннями лікарями відповідної спеціалізації.
Повертаємося до безоплатної правової допомоги: первинна правова допомога – це консультації і роз’яснення з юридичних питань. Наприклад, фермер заборгував людині орендну плату за землю. Власник паю звертається до нас, і ми консультуємо, допомагаємо йому. 
Тепер переходимо до безоплатної вторинної правової допомоги. І згадуємо аналогію зі спеціалізованою медичною допомогою, яка надається за медичними показаннями. У нашому випадку вторинна правова допомога – це захист у кримінальному процесі, це представлення інтересів клієнта в судах або в інших органах у цивільних, адміністративних справах та складання процесуальних документів. 
Тепер саме про назви наших територіальних відділень. Безоплатну первинну правову допомогу, окрім системи БПД, можуть надавати також органи державної влади, місцевого самоврядування, правозахисні організації та ін. А ось безоплатну вторинну правову допомогу за законом можуть надавати наші територіальні відділення, тому вони і називаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги. 
- Чи є якісь обмеження в отриманні населенням безоплатної правової допомоги?
- Отримати безоплатну первинну правову допомогу можуть абсолютно всі мешканці України. Немає ні вікових, ні соціальних, ні майнових, ні будь-яких інших обмежень. Звертатися за консультаціями, роз’ясненнями можна скільки завгодно разів.  
Скористатися вторинною правовою допомогою можуть певні категорії, які визначені законом «Про безоплатну правову допомогу». Це особи, які мають низький рівень доходу (не більше двох прожиткових мінімумів), учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, постраждалі від домашнього насильства, діти та інші визначені законом соціально вразливі верстви населення. Щодо обмежень, то людина може отримати безоплатну вторинну правову допомогу не більше шести разів протягом року. 
- Як людина може отримати безоплатну правову допомогу? 
- В Україні працюють понад 500 точок доступу, куди людина може звернутися за безоплатною правовою допомогою. Їх адреси та телефони можна знайти на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/  
Безоплатну правову допомогу можна отримати також дистанційно:

  • зателефонувати за безкоштовним номером системи БПД 0 800 213 103
  • у кабінеті клієнта на сайті системи БПД https://cabinet.legalaid.gov.ua/ 
  • скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його через Google Play чи App Store за посиланням https://bit.ly/3hwwgqR 
  • завантажити мобільний застосунок «Твоє право» за посиланням https://bit.ly/3iorbkE 
  • у месенджерах «Телеграм» http://legalaid.gov.ua/telegram.html та «Вайбер» http://legalaid.gov.ua/viber.html 
  • потерпілі від домашнього насильства та свідки можуть отримати онлайн-консультацію юристів щодо захисту своїх прав у телеграм-чаті  «Правова допомога протидії насильству» https://t.me/Non_Violence_Bot 
  • правові консультації також можна переглянути на довідково-інформаційній платформі wiki.legalaid.gov.ua

- Чи можуть людині відмовити в отриманні безоплатної правової допомоги? Із яких підстав? 
- Якщо людина звернеться за первинною правовою допомогою (тобто за консультацією чи роз’ясненням), вона буде надана. В усній або письмовій формі – за бажанням клієнта. 
Щоб отримати такі послуги як представництво інтересів у суді або складання, скажімо, позовної заяви, апеляційної чи касаційної скарги, необхідно надати набір документів. Це документи, які підтверджують, що людина належить до категорії осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. У разі, якщо людина не належить до однієї із соціально вразливих категорій, визначених законом «Про безоплатну правову допомогу», центр відмовить у наданні таких послуг. Проте таких людей ми перенаправляємо до партнерських правозахисних організацій, де можна отримати необхідні правові послуги. Також часто працівники центрів та бюро допомагають у складанні документів процесуального характеру на умовах pro bono, тобто на добровільних засадах і безоплатно у позаробочий час.  
- Яким чином такий вид допомоги може отримати громадянин, що  мешкає у віддалених регіонах країни або не має можливості вийти з дому?
- Якщо говорити про офлайн, то мешканці віддалених населених пунктів можуть отримати правову консультацію під час роботи консультаційних пунктів. Графік їхньої роботи можна дізнатися у найближчому місцевому центрі або на сайті системи БПД за посиланням https://www.legalaid.gov.ua/kliyentam/grafik-roboty-konsultatsijnyh-punk.... Якщо є інтернет, то можна отримати правову допомогу онлайн. 
Крім того, працівники системи БПД надають адресну допомогу тим, хто не може самостійно пересуватися. Людина з інвалідністю, яка не виходить з дому, може зателефонувати до найближчого центру правової допомоги або ж за номером 0 800 213 103 і залишити запит про надання їй адресної правової допомоги. У визначений час до неї приїдуть працівники центру. 
- Чи є доплати, які має здійснити громадянин поза пакетом безоплатної правової допомоги?
- За правові послуги, які надають юристи центрів та адвокати, що  співпрацюють із системою БПД, клієнти не платять. І первинна, і вторинна правова допомога надається безоплатно.  Але не треба забувати, що в деяких випадках можуть бути додаткові витрати: судовий збір за подання позовної заяви до суду, витрати, пов’язані із залученням свідків, експертів,  проведенням експертизи, витребуванням доказів тощо. Про те, що клієнту необхідно буде понести ці витрати, ми завжди попереджаємо заздалегідь. Окрім того, ми намагаємося допомогти клієнтам у цьому питанні, наприклад, у позовній заяві просимо стягнути судовий збір із відповідача, подаємо клопотання про звільнення від сплати або зменшення розміру судового збору тощо. За своїм рішенням суд може задовольнити це клопотання. 
- Які категорії населення мають право на безоплатну вторинну правову допомогу?
- Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають категорії осіб, визначені ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». 
Зокрема це: 

  • особи, середньомісячний дохід яких не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, а також особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб;
  • діти, зокрема й діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту;
  • внутрішньо переміщені особи;
  • громадяни України – власники земельних ділянок, які проживають у сільській місцевості;
  • особи, до яких застосовано адміністративне затримання або адміністративний арешт, а також особи, які відповідно до положень кримінального процесуального законодавства вважаються затриманими;
  • особи, стосовно яких обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою;
  • особи, у кримінальних провадженнях стосовно яких відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України захисник залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії, а також особи, засуджені до покарання у вигляді позбавлення волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або обмеження волі;
  • особи, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»;
  • особи, які звернулися із заявою про визнання особою без громадянства;
  • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
  • особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;
  • особи, щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку;
  • особи, реабілітовані відповідно до законодавства України;
  • особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі;
  • викривачі у зв’язку з повідомленням ними інформації про корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення.

- Яка статистика надання безоплатної допомоги за категоріями справ і за кількістю успішних рішень для клієнта?
- За весь час існування, тобто з 2013 року, було надано понад 2 млн 863 тис. правових консультацій та роз’яснень. Щодо безоплатної вторинної правової  допомоги, то вона була надана у понад 1 млн 93 тис. випадків. 
Система БПД почала надавати правову допомогу з криміналу із 2013 року. Відтоді про всі випадки затримання поліція нас повідомляє і ми призначаємо затриманим адвоката. Також затриманий або його родичі можуть зателефонувати за номером 0 800 213 103 та повідомити про затримання. У цьому випадку ми звертаємося до відповідних органів для підтвердження факту затримання. Ми також призначаємо адвокатів за рішенням або ухвалою суду для захисту клієнтів у кримінальних провадженнях.
Із 2013 року було видано понад 727,6 тис. доручень про призначення адвоката для захисту клієнтів у кримінальному процесі.  
У доробку адвокатів, які співпрацюють із системою БПД, 1311 випадків винесення виправдувального вироку або скасування обвинувального вироку та закриття провадження судом апеляційної, касаційної інстанції. У 2628 випадках закрито провадження за відсутності складу злочину або у разі невстановлення доказів для доведення винуватості особи в суді. Понад 40 тис. клієнтів звільнені від відбування покарання з випробуванням, а більше 48 тис. отримали мінімальний строк покарання. 
Із 2015 року ми надаємо допомогу у цивільних та адміністративних справах. Якщо брати розподіл звернень клієнтів за категоріями питань, то лідирує цивільне право та цивільний процес (понад 609,6 тис. звернень), сімейне право (477,2 тис.) та спадкове право (понад 308 тис.).
Щодо успішних рішень: коли людина звертається за безоплатною правовою допомогою, вона очікує на певний результат – позитивне рішення суду.  Але у практиці кожного юриста є випадок, коли він виклався на всі сто, зробив усе правильно, але суд не задовольнив позовні вимоги. 
Ми допомагаємо людині у будь-якому випадку, однак є судова перспектива.  Рішення приймає суд. 
- Що важливе ви маєте сказати українцям про безоплатну правову допомогу?
- На жаль, українці мало обізнані про свої права, способи та механізми їх захисту. Ми проводимо багато правопросвітницьких заходів. І запрошуємо на них усіх охочих. Дізнатися, де і коли вони проходитимуть та на яку тему, можна, зателефонувавши до найближчого місцевого центру або бюро правової допомоги.  
Значно легше сьогодні захистити свої права, якщо ти про них знаєш, ніж відновлювати їх потім. Наше завдання – не перевантажувати судову систему, а будувати правову державу, де кожен знає свої права та поважає права інших.
У наступному номері ми інформуватимемо про роботу центрів надання безоплатної правової допомоги у Волинській області, зокрема у Володимирі-Волинському. 
Увага! увага! увага!
Безкоштовно отримати правову інформацію, скласти заяву, скаргу, інший документ (непроцесуального характеру) в рамках первинної правової допомоги і отримати усі інші види безоплатної правової допомоги в рамках вторинної правової допомоги: захист, здійснення представництва інтересів у судах, інших державних органах, складання документів процесуального характеру - ви можете, звернувшись до фахівців Володимир-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, якийзнаходиться за адресою:
м.Володимир-Волинський, вул.Генерала Шухевича, 78, тел. (03342) 3-80-16, 3-80-11,
або ж до:
Іваничівського бюро правової допомоги за адресою:
смт Іваничі, вул. Банківська, 6, тел. (03372) 2-20-19,
Локачинського бюро правової допомоги за адресою:
смт Локачі, вул. Героїв Майдану, 1, тел. (03374) 3-01-34,
Любомльського бюро правової допомоги за адресою:
м. Любомль, вул. Незалежності, 33, тел. (03377) 2-45-43,
Нововолинського бюро правової допомоги за адресою:
м. Нововолинськ, вул. Винниченка, 14, тел. (03344) 4-48-14,
Шацького бюро правової допомоги за адресою:
смт Шацьк, вул. 50 років Перемоги, 1б, тел. (03355) 2-08-47.

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: