У Володимир-Волинській міжрайонній лабораторії ветеринарної медицини турбуються і про людей, і про тварин

Майже всім жителям Володимира-Волинського і району відоме приміщення на вулиці Зимнівській, яке ще в кінці 40-х років минулого століття в народі називали просто «баклабораторією». В основному знали, що в цій установі проводяться бактеріологічні дослідження з виявлення захворювань домашніх тварин. Ось так скромно діяла лабораторія роками, і мало хто замислювався над тим, які люди тут працюють, які види послуг надають, яким шляхом йдуть до успіхів, як переборюють невдачі. А виявляється, сказати є про що.
Того дня, коли я завітала до лабораторії, на мене очікував несподіваний, але дуже приємний сюрприз. В гості до колективу приїхав колишній директор Волинської державної лабораторії ветеринарної служби Петро Костянтинович Бойко. Він обіймав цю посаду з 1980 по 2010 роки. Одночасно був головним редактором обласної газети «Вісник ветеринарної служби». Затим переїхав до Києва, нині він – завідувач науково-координаційного центру інфекційної патології тварин Інституту ветеринарної медицини національної Академії аграрних наук, доктор ветеринарних наук. А ще Петро Бойко - давній друг і консультант колективу Володимир-Волинської лабораторії. Кому, як не йому, відома історія установи.
-Володимир-Волинська лабораторія була однією з перших в області, - пригадує Петро Костянтинович. – Її очолював Ничипір Піддубний. На той час, коли у повоєнні роки швидкими темпами розвивалось тваринництво, було дуже багато хвороб: короста, лишай, анемія. І такі лікарі як Петро Рудьо, Віктор Мацюк, Марія Остап’юк, Степан Лагановський, Любов Матулко своїми знаннями і досвідом боролися з пошестями і рятували від загибелі цілі поголів’я тварин. При лабораторії був організований виробничий відділ, в якому виготовлялися лікувально-профілактичні препарати. За високопрофесіональну підготовку ліків Володимир-Волинська лабораторія неодноразово ставала переможцем у змаганнях і удостоєна медалей та грамот виставки досягнень народного господарства, колишнього СРСР.
Це було вчора… Сьогодні штат працівників лабораторії складає 11 чоловік. Керує колективом Надія Лозовицька. За фахом - лікар-бактеріолог, жінка одночасно очолює найбільший у лабораторії відділ – бактеріологічний. Молода, енергійна, перспективна, пані Надія живе успіхами і проблемами свого закладу, пише кандидатську дисертацію.
-Лабораторія досліджує всю тваринницьку і рослинну продукцію та біоматеріал: кров, екскременти, елементи патології. Матеріал надходить з двох районів – Володимир-Волинського, в тому числі і з міста, та Локачинського і Нововолинська. Тепер не стало колгоспів, але звертаються птахофабрики, комбікормові заводи, м’ясокомбінати. При потребі в індивідуальному порядку і окремі господарі, в основному для виявлення або підтвердження діагнозу хворої тварини, перевірки якості молока, меду чи м’ясних виробів. Зауважу, що, згідно із законодавством, дослідження на інфекційні захворювання для населення проводиться безкоштовно. Інші послуги платні в залежності від їхнього виду в межах від 10 до 50 гривень За рік ми проводимо в загальному плані 69125 досліджень, - розповідає Надія Сергіївна.
У лабораторії ветеринарної служби діють три відділення: хімічне, яке займається аналізом матеріалів, імунологічне та бактеріологічне. Керівник імунологічного – лікар Тамара Сорокіна. Її вірна помічниця – лаборант Людмила Савчук. У відділі в основному досліджують кров. За словами Тамари Юріївни, за рік проводиться близько 27 тисяч досліджень, в основному на виявлення бруцельозу, лептоспірозу, лейкозу. Також проводяться дослідження на виявлення гельмінтів, зокрема у м’ясі свиней та в рибі, в окремих випадках великої рогатої худоби, коней.
Пані Тамара охоче показує своє відділення, яке знаходиться в оновленому приміщенні, щиро радіє з приводу того, що недавно отримали нові австралійські мікроскопи. Всюди дивовижна чистота, сучасний дизайн стін і стелі.
Те ж саме спостерігаємо і в бактеріологічному відділенні. Тут досліджується на наявність збудників інфекції харчова продукція. У відділі два лаборанти – Любов Самсонік і Оксана Кондратюк. Як каже Любов Самсонік, це найпотужніший у лабораторії відділ, оскільки проводить найбільше досліджень. Тут досліджують патологічний матеріал, м’ясопродукти, комбікорм, молоко. В наявності три бокси, кожен з яких призначений для ізольованого діагностування певного захворювання. Відділ забезпечений стандартним посудом, вагами, холодильниками, термостатами, двома автоклавами. Один призначений для приготування середовища (мається на увазі середовище для вирощування бактерій та мікроорганізмів). Нині лабораторія володіє середовищем від індійського виробника, отож, дослідження проводиться за новими державними стандартами. У закладі утримуються піддослідні тварини – миші, морські свинки та кролики. Є й приміщення для розтину тварин, Також лабораторія має гараж, яким завідує єдиний в колективі чоловік – водій Іван Корчук.
Проте за останні роки лабораторія пережила нелегкі часи. Пройшло болісне скорочення штату. Місяцями не отримували заробітну плату. Але організація вижила. І основним чином тому, що мала мудрих керівників, які залишили хороший слід в житті колективу. Нині фінансування лабораторії задовільним назвати не можна. Як виявилось, колектив виживає за рахунок спеціального фонду, створеного в результаті надання платних послуг. Завдяки цьому фонду зробили ремонт, поставили енергозберігаючі вікна, поміняли двері, створили бокси і придбали нові автоклави. Однак колективу не вистачає коштів для проведення зовнішньої реконструкції приміщення, оскільки в роботі переважають безкоштовні державні замовлення, відсутній внутрішній санвузол. Упорядковують велике подвір’я самі працівники.
Своїми успіхами колектив завдячує директору Надії Лозовицькій, її невтомності, наполегливості, мудрості. Але сама Надія Сергіївна впевнена, що нічого б не добилася без свого дружного і згуртованого колективу.
Антоніна Булавіна, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі