У майстрів «золотих справ» і руки золоті

Саме так відвідувачі відгукуються про колектив ювелірної майстерні, якою керує Вадим Заяц.
Ювелірна справа як вид мистецького оздобного ремесла сягає корінням у сиву давнину. Виготовляти штучні прикраси для тіла людини почали ще в стародавньому Єгипті, хоч примітивні оздоби були властиві ще родово-общинному ладу. З давніх-давен мистецтво виготовлення оздоб процвітало і в Україні й мало назву золотарство, хоч ювелірні предмети мало виготовлялися із золота, а більше із срібла. Часто додавали мідь, бронзу, нікель, сталь, глину. Виробився і свій, національний стиль виготовлення прикрас. Мистецтво прикрашати оздоби дорогоцінним камінням прийшло до нас із Франції і мало назву «біжу» (звідси й походить слово «біжутерія»).
Це історія, а час диктує свої правила. В нашу епоху майстрів «золотих справ» називають ювелірами. 31 січня ювеліри України відзначатимуть професійне свято. З цієї нагоди ми завітали до однієї з найпопулярніших ювелірних майстерень Володимира-Волинського, якою керує відомий майстер Вадим Заяц. По секрету зізнаємось, що зустрітися з відомими майстрами ювелірної справи нашого міста порадили відвідувачі майстерні.
Вадим Заяц народився 1969 року у Володимирі-Волинському у трудовій родині. Після навчання у школах №5 і №3 вступив на відділення механізації сільського господарства Володимир-Волинського технікуму. Оскільки ще в дитинстві захоплювався авіамоделізмом, то після закінчення навчання став працювати керівником гуртка судно- та авіамоделювання на станції юних техніків.
-До ювелірної справи я долучився випадково, - розповідає Вадим Антонович. – Ще в дитинстві проявляв інтерес до цієї справи, а тут товариш запропонував зайнятися ювелірством. У 1990 році навчався ювелірної справи в Нововолинську, був учнем ювеліра. Ремонт виробів – це основа основ ювелірства. Для цього необхідні вміння і досвід, Ми не зупиняємося на досягнутому, вивчаємо нові технології на постійних виставках, які діють у Києві та Львові, знайомимося з новим дизайном виробів. Для справжнього ювеліра найголовніше – це виготовити виріб, який принесе естетичну радість клієнту. Є багато виробів, які потребують зусиль, фантазії, вигадки.
Нині в майстерні, яка вже має свої традиції з виготовлення та ремонту оздоб з дорогоцінного металу, створюється і династія майстрів ювелірної справи. Деякий час Вадиму Заяцу допомагав батько Антон Матвійович. А тепер ювелірами стали сини – Владислав та Юрій. Обоє працюють в майстерні. Старший Владислав переймав науку ювелірства від татуся. Молодший Юрій навчався в Києві в міжрегіональному центрі ювелірного мистецтва. Також у майстерні займаються тонким ремеслом виготовлення та ремонту оздоб майстри-ювеліри Олександр Ляшук та Володимир Бондарук.
У майстерню весь час заходять відвідувачі. Хтось хоче придбати прикрасу із золота чи срібла, широкий вибір яких можна побачити на вітринах. Ці прикраси виготовлені тут же, у майстерні. Комусь необхідно відремонтувати ланцюжок чи каблучку, а у когось є потреба поновити вигляд сережки. Відчувається, що відвідувачам у майстерні завжди раді, уважно вислуховують, дають поради, рекомендації. Попросили і ми Вадима Антоновича дати поради читачам щодо збереження ювелірних прикрас.
-Насамперед слід пам’ятати, що всі ювелірні вироби є тонкими і делікатними речами. Ось чому слід дбати про їхню чистоту. Для цього варто систематично проварювати оздоби в мильному розчині, Влаштовувати схожу «баню» і для виробів з коштовним камінням. І, звичайно, обережно поводитися з дорогоцінними речами. Побутує хибна думка про те, що при ремонті виробу втрачається значна кількість дорогого металу. Це перебільшення. Абсолютно без втрат обійтися не можна, особливо якщо виріб потребує серйозного ремонту. Але існують відповідні норми щодо втрати металу при ремонті, а тому така втрата є мізерною.
Ми щиро вітаємо ювелірів із професійним святом, бажаємо їм здоров’я і натхнення в роботі. І нехай завжди на їхню адресу звучать слова від вдячних відвідувачів: «У майстрів «золотих справ» і руки золоті».
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі