У громадську раду при Володимир-Волинській РДА відмовилися включати нових членів

Із суперечками, що подекуди переростали у взаємні образи, пройшло 26 лютого засідання громадської ради при Володимир-Волинській РДА. Шквал емоцій викликало питання про прийняття у цей дорадчий орган нових членів. Інше питання порядку денного, а саме надання державної допомоги родинам учасників АТО, теж обговорювали не менш емоційно.
Перше враження, яке справляє громадська рада при Володимир-Волинській РДА, – це імітація роботи у зв’язку з її відсутністю. В підсумку коефіцієнт корисної дії від говоріння зводиться до нуля. Скажіть, що корисного отримає родина учасника АТО від того, що про неї раз на кілька місяців поговорять члени громадської ради? Чи завезуть дрова переселенцю-інваліду з Луганщини, якщо про проблему знають, а дрова не везуть місяцями? Чи вирішать житлову проблему сім’ї Голяновських, голова якої загинув за Україну? На всі ці питання потрібно не просто відповідати, а їх треба вирішувати, але не балаканиною, а реальними діями. Саме до реальних дій намагаються вже вкотре підштовхнути громадську раду при РДА громадські активісти Володимир Грек, Віра Чайковська-Тарликова, Ганна Фурман, Наталія Любімцева, Наталія Шандалко, Анатолій Ярмощук. «Я зверталася до губернатора Волині з проханням допомогти вирішити житлову проблему сім’ї Голяновських, тому що в РДА не знайшлося людини, яка б допомогла написати звернення. І знаєте, яку відповідь надіслали? Що їхнє питання буде розглянуто на засіданні Зимненської селищної ради! Скажіть, будь ласка, чи сільська рада коли-небудь будувала комунальне житло? Пані Голяновська написала заяву у міську раду. Зараз вирішується питання здачі будинку для військових, і, прошу вас, звертайтеся, щоб ця родина отримала квартиру», - запропонувала членам ради Віра Чайковська-Тарликова. Її ж відразу підтримала Ганна Фурман і запропонувала членам громадської ради допомогу в написанні заяв та звернень.
Також громадські активісти запропонували членам громадської ради звернутися із пропозицією до районної ради, аби та виділила кошти на реабілітацію вояків АТО, і до РДА, щоб та створила окрему громадську приймальню для оперативного реагування на звернення та скарги учасників АТО. На пропозицію активістів громадська рада пристала і має написати відповідні листи до цих державних органів.
Виявляється, що в це замкнене коло обраних людей під назвою громадська рада при Володимир-Волинській РДА новим представникам громадських організацій ще й потрапити важко.
Трохи передісторії. Громадська рада при Володимир-Волинській РДА діє у новому складі з жовтня 2014 року. І цей склад затверджує голова РДА. Але, як стверджують активісти, тодішній голова Володимир-Волинської РДА Володимир Савчук при затвердженні викреслив із списків членів ради голову Володимир-Волинського громадського люстраційного комітету Володимира Грека за те, що він склав про нього негативний люстраційний висновок. І так сталося, що Президент незабаром звільнив Володимира Савчука, тож тепер голови РДА у Володимир-Волинському районі немає і, відповідно, претензій пред’являти нікому.
З жовтня 2014-го по лютий 2015 року бажання долучитися до громадської ради виявили ще дев’ять громадських організацій. Безпосередньо 26 лютого свої заяви на вступ подали: «Віра в майбутнє», «Володимир-Волинська спілка підприємців та промисловців», міжнародний благодійний фонд «Європейський дім». Заодно представники цих організацій поцікавилися тим, чому Володимира Грека не було включено у склад громадської ради. Голова громадської ради Володимир Дзядук попросив часу для вивчення можливості довключення у вже діючий склад ради нових членів, посилався на те, що все потрібно зробити згідно із законом, мовляв, йому і так погрожують прокуратурою. Він навіть наполягав на тому, що громадську раду треба саморозпустити і лише тоді включати нових членів. На це Віра Чайковська-Тарликова порадила пану Дзядуку нічого не придумувати, не затягувати час, а проконсультуватися з Волинською ОДА.
Втім, після дискусій та суперечок, а також взаємних образ, які переростали в розмову на підвищених тонах, громадська рада вирішила не приймати нових членів.
Напрошується висновок: хтось дуже зацікавлений у тому, аби громадська рада при РДА не стала дієвим інструментом з вироблення рекомендацій владі з тих чи інших актуальних питань. На жаль, в теперішньому вигляді вона й надалі залишається рудиментом епохи Януковича, коли щось робити можна було лише за помахом руки начальника.
Коротке відео можна переглянути на сайті нашої газети http://mistovechirne.in.ua/
Ярослава Вознюк,Володимир-Волинський район
Точка зору громадських активістів: «Вони спеціально чинили саботаж, щоб не зробити нічого хорошого для громади»
Анатолій Ярмощук:
-На засіданні були присутні 5 членів громадської ради із 7-ми затверджених. За ініціативою активістів району від громадських організацій було подано 5 заяв на прийняття у громадську раду нових членів. У зв’язку з цим заявники і представники цих ГО були присутні на засіданні, в т. ч. і я як директор міжнародного благодійного фонду «Європейський дім».
У відповідності до п.7 постанови Кабміну України від 03.11.2010р., громадські, релігійні, благодійні організації, профспілки та їх об’єднання, творчі спілки, асоціації, організації роботодавців, недержавні засоби масової інформації та інші непідприємницькі товариства і установи, організовані відповідно до законодавства України, можуть ініціювати проведення консультацій з громадськістю шляхом подання відповідних пропозицій громадській раді або безпосередньо органу виконавчої влади. Що ми й зробили.
Перше враження у мене було, м’яко кажучи, не зовсім позитивне. На мою думку, навіть порядок денний не був сформульований належним чином, не кажучи вже про дієвість засідання ради взагалі. Було відчуття, що нашій присутності не дуже раді, й це підтвердилося у ході роботи ради. Щоб бути об’єктивним, я прийняв рішення вивчити думку людей, які представляли ту чи іншу громадську організацію на засіданні.
Віра Чайковська-Тарликова, голова ради «Майдан Володимирщини», розповіла, що делегований представник у громадську раду від «Союзу українок» Людмила Касьян не хоче відвідувати раду, щоб дарма не витрачати часу. Правдивість сказаного ми відчули на собі. Доказом цього є те, що один із членів ради, воїн-афганець залишив засідання, висловивши думку, щоб у громадську раду увійшли інші громадські організації. Віра Чайковська вважає, що на сьогоднішній день у громадській раді повинні бути молоді, енергійні, перспективно мислячі люди, які могли б будувати стратегію розвитку району, а не представництво комуністичної партії.
-На мою думку, неправильно і те, що секретарем ради є представник влади Андрій Грищук, тим більше, що він відвідує засідання в робочий час, - наголошує Віра Чайковська. – Якщо характеризувати поведінку комуніста Селецького, то вона ні в які ворота не лізе та не заслуговує на повагу. Грубість, безтактовність, що межує з хамством, по відношенню до присутніх, а особливо до мене як жінки. Свідками такої некоректності були всі 14 присутніх у залі. Представники посткомуністичного режмиму перетворили засідання на закрите акціонерне товариство імені Януковича. Тому заступник голови ради Григорій Гороть, який є уповноваженим представником ГО «Міжнародне товариство прав людини – українська секція», написав заяву і пішов з ради. Зрозуміло – через порушення законодавства в її роботі. Самовільне виключення попереднім головою РДА Володимира Грека без пояснення причин є грубим порушенням законодавства і в черговий раз підкреслює методи роботи представників влади.
Володимир Грек, голова комітету громадської люстрації міста і району:
-Я пішов на засідання ради подивитися на «фарс». «Фарс» у моєму розумінні – це кишенькова громадська рада, яка відстоює інтереси влади, а не громадян. Мене, згідно з чинним законодавством і поданою заявою, прийняли у члени ради у жовтні 2014р. на установчих зборах ініціативної групи. Але в останній день перебування на посаді голова РДА Савчук викреслив мене зі списку всупереч законодавству через те, що перед тим люстраційний комітет виніс негативний висновок щодо його персони. Після того заступник голови ради Григорій Гороть подав заяву на вихід на знак протесту через порушення законодавства. Їм, членам нинішньої ради на чолі з Дзядуком, не вигідно мати членів, які захищають громаду, а не владу. Голова Дзядук як представник спілки ветеранів діє за методом минулої комуністичної влади та на догоду їй. Не зумів і не захотів мене відстояти у членстві, показавши тим самим свою безхребетність. Більше того, пан Дзядук як голова ради не має особистої думки у вирішенні того чи іншого питання. Прикладом є той факт, що Дзядук діє так, як йому диктує своє бачення представник минулої влади комуніст Селецький. Він, будучи у надто збудженому стані, не тільки керував Дзядуком, але й, ходячи по залу, погрожував присутньому Анатолію Ярмощуку, а також чинив тиск і погрожував фізичною розправою Вірі Чайковській. Тож не доводиться дивуватися, що нічого не змінилося. І не зміниться, доки 5-та колона буде при владі на всіх рівнях. Селецький підкреслив, на що здатна «гвардія» комуністично-олігархічного клану. Потрібно зазначити, що типове положення від 03.11.2010р. №996 не є догмою і рада в праві була прийняти позитивні рішення щодо членства нас, присутніх, згідно з поданими заявами. Хто хоче вирішити питання позитивно – шукає можливості. Не хоче – шукає причини.
Наталія Любімцева, голова спілки промисловців і підприємців:
-Я була на засіданні ради для включення представника нашої спілки до членів ради. Ще у жовтні минулого року було подано пакет документів у громадську раду – делегованим членом громадської ради від спілки був Леонід Дмитрук – людина з великим досвідом. Але секретар ради документів не прийняв, хоча треба віддати належне голові громадської ради Дзядуку в тому, що він повідомляв нас про проведення засідань. Однак права голосу ми не мали. І тому в черговий раз я як голова спілки хотіла знати причину відмови у задоволенні заяви. І знову нам відмовили у прийнятті в члени ради представника нашої організації з невідомих причин… Деякі члени, а особливо Селецький, вставали, кричали, причому на високих тонах, як на адресу А.Ярмощука, так і В.Чайковської. Анаша організація хоче мати свого представника з метою надання допомоги у вирішенні проблем, яких виникло багато, особливо на даному етапі. Ми маємо бажання допомогти як морально, так, по можливості, і матеріально обездоленим людям, особливо членам АТО та їхнім сім’ям, але нам чинять перешкоди. Це саботаж, і не місце таким людям у раді. У мене склалося враження, що ми знаходимося у 80-их роках минулого століття, де «правили балом» комуністи і їхня система. Керівництво не змінилося, і всі перевертні залишилися при владі (особливо наглядно це простежується в нашому регіоні). Не випадково такий висновок я зробила після засідання ради, адже величезний вплив на рішення ради і сьогодні мають представники з минулого. П’ятеро членів ради, присутніх на засіданні, крім одного, котрий залишив раду завчасно, але підтримував внесення змін у склад ради, проголосували одноголосно проти включення нових членів у раду, - констатує Наталія Анатоліївна.
…Тепер трішечки про свою присутність на засіданні. Зайшовши до залу та побачивши присутніх членів старого зразка (комуністів, яких була значна кількість), я, Анатолій Ярмощук, відразу зрозумів, що підняті нами проблеми позитивного рішення не отримають. У ході роботи ради мене також вразило і те, що більшість її членів не були ознайомлені з постановою Кабміну від 03.11.10р. Зробивши зауваження за даним фактом, я отримав негативну реакцію комуністів, зокрема занадто «активного» Селецького. Заданий ним тон був збережений у подальшій роботі ради до кінця засідання. Особливу увагу варто звернути і на відсутність порядку денного, а також його формування у ході роботи.
Наводжу приклад того, що ми, активісти, які прийшли на засідання ради, підняли ряд проблематичних питань громади. А саме:
PСело Черчичі. Чорнобилець Скляревський Юрій Леонідович, 1962р.н., Луганська обл., Луганський район, та його дружина Людмила Анатоліївна, які напередодні звернулися у редакцію «Міста вечірнього» і до мене для вирішення питання надання допомоги у забезпеченні дровами. Чому до нас, а не до влади? А тому, що ні довіри, ні віри у владу нашого регіону немає. Конкретно наведу приклад (за їхньою інформацією) стосовно звернення до представника влади Ліщука Юрія Івановича (давнього номенклатурника комуністично-олігархічної влади) у вирішенні даної проблеми. А віз і нині там. А де в цій ситуації роль громадської ради, де її наполегливість і допомога, про яку йдеться у відповідній постанові Кабміну? Немає. А чому немає? А тому, що в черговий раз ми переконалися у бездіяльності громадської ради в наданні допомоги громаді.
Чи потрібна нам така громадська рада? НІ! Негайний саморозпуск і нові вибори активних, патріотичних, чесних до себе і до влади членів ради, в тому числі її керівних органів.
PСело Горичів. За інформацією Чайковської В.А., забезпечення квартирою сім’ї загиблого вояка і до сьогодні не вирішується, бо немає бажання його вирішувати через складність цього рішення: для цього потрібно докласти багато зусиль. Тому ні владі, ні громадській раді це не потрібно, краще теплі кабінети.
За вимогою нашої ініціативної (присутньої) групи має бути створена громадська приймальня, куди люди безпосередньо зверталися б для вирішення тих чи інших питань та проблем, а не в редакцію чи до активістів. Нам, звичайно, приємно, що люди нам довіряють, але навіщо тоді влада та громадська рада?
Враховуючи складну ситуацію в нашому регіоні, ми звертаємо увагу на роботу військової комендатури у наведенні порядку на вулицях міста і району по відношенню до поведінки деяких учасників АТО, які не зі своєї вини компрометують самі себе і наше патріотичне військо.
Виходячи з вище наведеного, я зустрівся з першим заступником голови Володимир-Волинської райдержадміністрації Собіпаном Володимиром Михайловичем, щоб почути його думку про стан справ у питанні роботи громадської ради. Хочу окремо зазначити: враховуючи те, що мені за мої прожиті роки доводилося побувати у різних кабінетах владних структур, перше враження було позитивне – високоосвічений, культурний, вихований, тактовний керівник, на відміну від попередників. На запитання стосовно того, чому подав заяву заступник громадської ради Гороть Г.Є., Володимир Собіпан відповів, що це неправильно, адже він мав би бути в громадській раді, як і в минулі роки.
-Я стою на позиції, що чим більше членів ради, тим більше інформації, більше запитів до влади і більше пропозицій. Внаслідок цього зросте і продуктивність та ефективність громадських організацій та відповідно влади. В області в раді 70 осіб. Це також мало. Але 7 членів для району – це нічого! Рішення про відмову громадської ради у прийнятті додаткових членів є нелогічним і неправильним по відношенню до заявників. Обіцяю наступного тижня вивчити цю проблему і проінформувати Вас і у Вашій особі редакцію, – пообіцяв Володимир Собіпан.
На запитання щодо власного бачення зміни чи поповнення членів громадської ради перший заступник голови РДА сказав, що райдержадміністрація бере до уваги пропозиції громадської ради. А щодо її складу, то останнім часом у роботі ради нічого радикально не змінилося, лише минулого року рада поповнилася двома новими членами. Володимир Михайлович наголосив на необхідності змін. Він сказав: «Я – за необмежену кількість членів громадської ради, за співпрацю з громадською радою, за швидке (позитивне) вирішення тих чи інших питань, за діалог з активістами, за співпрацю з усіма активними людьми, незважаючи на те, яку політичну чи громадську організацію вони представляють. Я – за конструктив!»
Петро Веремеєнко, пенсіонер, громадський активіст:
-Я прийшов на засідання громадської ради і протягом двох годин, спостерігаючи за тим, що там робилося, думав, куди я потрапив. Такого балагану я ще не бачив. Свідками того, що там відбувалося, стали журналісти і телебачення. Якби все це повністю показали по телебаченню, глядачі б сказали, що це – божевільня, бо частина присутніх поводилася як ненормальні люди, перешкоджаючи роботі ради. Треба було бачити весь цей шум, погрози, крики, мало не дійшло до бійок. Райдержадміністрація і районна рада показали свої справжні обличчя. Можна уявити, що робиться на сесіях цих інституцій. Вони спеціально чинили саботаж, щоб не зробили нічого хорошого для громадян. Отже, мені та й усім мислячим громадянам там нічого було робити, це даремна трата часу. Громадська рада підібрала собі декілька осіб, що склали більшість, серед них – Селецький. Чомусь вони не додали до свого списку Івана Гоцика – був би повний комплект. Майже половина працівників РДА і райради не хочуть робити добро. Інша половина боїться їм перечити, бо знають, що розправа не забариться. А як вони вміють розправлятися, я знаю з власного досвіду, - каже Петро Петрович.
Підготували Анатолій Ярмощук, Петро Веремеєнко, Міла Сергєєва і Аліна Джарига

Розділ новин: 

Коментарі