Плату за тепло, спожите у грудні 2015–го і в опалювальному періоді 2016 року, українцям, у квартирах чи будинках яких не встановлені теплові лічильники, мають розрахувати за новою методикою. Як саме це відбуватиметься і як платити за фактично спожите тепло, а також про те, що з цього приводу думають експерти та місцеві постачальники послуги, – далі у публікації.
Розрахунки за тепло: що змінилося
Наприкінці минулого року Кабмін затвердив Постанову № 1037 «Про запровадження перерахунку вартості послуги з централізованого опалення залежно від температури зовнішнього повітря». Цим документом вносяться, анонсовані на початку листопада прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком, зміни щодо нарахування плати за послуги з постачання тепла, холодної та гарячої води і водовідведення. Як зазначається в Постанові, починаючи з грудня 2015 року, нарахування плати за спожите тепло споживачам, у будинках (квартирах) яких немає приладів обліку теплоенергії, повинно здійснюватися відповідно до: відхилення фактичної температури зовнішнього повітря і тривалості опалювального сезону; фактичної кількості діб надання послуги з опалення у розрахунковому періоді; календарної кількості діб у конкретному місяці тощо. Дані про температуру повітря надходитимуть до постачальників від Укргідрометеоцентру. На підставі офіційної метеорологічної інформації визначатиметься середньозважений показник температури зовнішнього повітря за кожну добу розрахункового періоду, впродовж якого фактично надавалася послуга з подачі тепла. Якщо ж теплопостачальник не забезпечить належного надання та відповідної якості послуг, згідно з документом, окремо здійснюватиметься перерахунок плати за централізоване опалення. На думку урядовців, впровадження такого механізму розрахунку дозволить уникнути перерахування плати наприкінці опалювального сезону, оскільки, мовляв, споживачі відразу сплачуватимуть за фактично спожиті впродовж місяця послуги. Причому, за словами глави уряду, в Україні працює механізм перерахунку плати за опалення в разі надання послуги в неповному обсязі. Зокрема, за кожен градус у квартирі, температура повітря в якій нижче 18 градусів, рахунок повинен бути зменшений на 5 відсотків. «Наприклад, якщо у вашій квартирі температура не 18, а 16 градусів Цельсія. - це означає, що рахунок за опалення за цей період повинен бути зменшений на 10 відсотків. У випадку, якщо температура у вашій оселі 12 градусів, то ви взагалі не повинні оплачувати цей рахунок. Але для цього потрібно звернутися до теплопостачальної організації, ЖЕКу чи ОСББ з проханням прислати комісію, яка має скласти відповідний акт про порушення температурного режиму у вашій квартирі. Крім того, обов’язково потрібно запитати номер заявки, яка зареєстрована як ваш телефонний дзвінок чи особистий візит. Упродовж 72-х годин така комісія повинна негайно прибути і заактувати температуру. У випадку, якщо за 72 годин комісія не прибула, ви маєте право самостійно скласти відповідний акт. А для того, щоб цей документ мав юридичну силу, запросіть своїх сусідів по будинку, щоб вони двома підписами засвідчили те, що температура в вашій квартирі дійсно нижче 18 градусів, І підприємство, яке постачає вам тепло, зобов’язане, я підкреслюю, зобов’язане здійснити перерахунок виставленого вам рахунку», - наголошує пан Яценюк.
Словом, судячи з вищенаведеного роз’яснення глави уряду, тепер українці сплачуватимуть лише за фактично спожите тепло, яке подавалося в їхні оселі за фактичну кількість днів. Та чи так це насправді?
h3>
«Внесення змін до порядку нарахування плати за опалення та газ - лише підготовка до чергового підвищення тарифів. Таким чином уряд намагається покращити фінансовий стан як «Нафтогазу», так і дохідну частину нового держбюджету», - заявляє в журналі «Обозреватель» заступник директора науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев.
«Всі ці дії спрямовані на створення димової завіси навколо чергового підвищення тарифів, і вони далеко не останні в новому році. Такими нововведеннями, Кабмін планує позбутися декількох проблем. По-перше – це виконання обіцянки щодо зведення дефіциту бюджету НАК «Нафтогаз України» до нуля, хоча за рахунок чого Компанія вийде «в нуль», невідомо. По-друге, нинішній проект держбюджету на 2016 рік занижений по витратах і завищений в питаннях доходів. І щоб приховати це, потрібно знайти якісь внутрішні резерви. Але не за рахунок виходу країни з кризи, забезпечення відповідних умов для розвитку бізнесу і нормального функціонування реального сектору економіки. Поставлено завдання наповнити бюджет будь-якою ціною. Заради макроекономічних показників Міністерство фінансів готове загубити країну. Урядові ініціативи щодо тарифів є занадто спонтанними, тому передбачити, яким чином це вплине на нарахування плати неможливо: жодного документа, де все це було б зафіксовано, немає. Є якісь заяви – спочатку Коболєва, а згодом - Демчишина. Напевне, потім будуть якісь заяви інтерпретаторів», - наголошує експерт.
Він також звернув увагу на те, що уряд під час введення нових ініціатив спирається на європейський досвід, утім назвати конкретну країну ЄС, на прикладі якої відбуваються зміни, ніхто не наважується», - наголосив експерт. Крім того, пан Рябцев вважає, що «Нафтогаз» намагатиметься поліпшити фінансовий стан запровадженням абонентської плати за газ.
Нагадаємо споживачам, що з 1 березня поточного року, крім того, що тариф за 1 куб. м. газу, як і на інші енергоносії, знову зросте на 23-26 відсотків, пророкують і нарахування абонплати за користування газовими мережами. У «Нафтогазі» повідомляють, що додаткова плата за «блакитне» паливо складатиме до 29 грн. на місяць.
Тепловики Володимира та Нововолинська стверджують, що роблять перерахунки
Цікаво, а що з приводу нової методики нарахування плати за опалення і перерахунку у випадку неякісного надання послуги думають самі теплопостачальники?
-Згадана вами постанова Кабміну набрала чинності лише на початку цього року. Тому ми, звичайно ж, будемо її виконувати, - запевняє начальник ПТМ «Володимир-Волинськтеплокомуненерго» Роман Лисюк. - А перерахунки оплати за теплопостачання, згідно заяв споживачів, ми робимо не лише в тих випадках, коли температура в оселях мешканців міста нижча 18-ти градусів, а й тоді, коли котельня з якоїсь причини зупиняється. У першому випадку знижуємо тариф на 5 відсотків за кожен градус нижче норми, у другому - зовсім не нараховуємо людям плату за всі дні простою котельні.
-Про нову методику нарахування плати за тепло, відповідно до температури зовнішнього повітря, я ще не чула, але обов’язково з нею ознайомлюся. А от що стосується перерахунку плати за тепло, якщо температура в оселі нижче 18 градусів, то ми вже п’ять років робимо це, користуючись Постановою КМУ №115 від 18 лютого 2010 року, згідно якої зменшуємо вартість плати за опалення на 5 відсотків за кожен градус, нижче нормативу, - відповіла на це ж запитання начальник абонентського відділу КП «Нововолинськ теплокомуненерго» Лілія Захарчук.
«Жоден держорган не володіє повною інформацією про стан справ у ПЕК і ЖКГ. За всі роки незалежності не був сформований енергетичний баланс держави, і це при підвищенні цін на енергоносії в 5-6 разів. Настав час, коли відсутність загального енергобалансу країни за всіма показниками ресурсів і послуг ЖКГ, некерованість і безконтрольність ПЕК і ЖКГ до кінця зруйнують не лише економіку, що вже є очевидним, а й однозначно поставить питання подальшого існування самої держави Україна», - роблять висновок експерти проекту ЄДСМ ( Єдина Державна Система Моніторингу), який за 12 років пройшов усі необхідні оцінки та експертизи на рівні міністерств, Нацбанку, СБУ, РНБО, НАН України та Кабміну; був підтриманий урядовою постановою ще в 2000-му році, президією НАН України вже при нинішньому Кабміні, опозиційним урядом, Дніпропетровською облрадою і п’ятьма облдержадміністраціями.
Сторінку підготувала
Коментарі