Триває Великий піст

Публікації

Великий піст готує християн до гідної зустрічі свята Воскресіння Христового. Він починається за сім тижнів до Пасхи і складається з сорокаденної Чотиридесятниці та Страсної седмиці – тижня перед самим Великоднем.
Безумовно, Великий піст є дуже вимогливим, проте особливо строгими є перший і останній тижні.
26 лютого – дозволяється вживати пісну гарячу їжу без олії.
27 лютого – дозволяється вживати суху їжу: чорний хліб, воду, сирі або печені овочі та фрукти.
28 лютого – дозволяється вживати гарячу їжу з олією.
1 березня – дозволяється вживати гарячу їжу з олією, трішки виноградного вина.
2 березня – дозволяється вживати суху їжу: чорний хліб, воду, сирі або печені овочі та фрукти.
3 березня – дозволяється вживати пісну гарячу їжу без олії (овочі, крупи, гриби).
4 березня – дозволяється вживати суху їжу (вода, хліб, варені овочі, фрукти, компот).
Запитай священика
Марія Кирилівна:
-З якого віку можна ставати хрещеними батьками? В чому полягають обов’язки хрещених батьків?
-Ставати хрещеними батьками Православна Церква дозволяє з 14-15 років. Першим обов’язком хрещених батьків є свідоме і поважне ставлення до Таїнства Хрещення. Вони повинні усвідомлювати, що за їх вірою дитина долучається до Православної Церкви, стає співпричасницею Божої благодаті. За церковними правилами один з хрещених батьків має прочитати «Символ віри» – короткий виклад основ православного віросповідання.
Після Хрещення, протягом усього життя людини, а особливо під час зростання у віці та морального становлення, хрещені батьки мають піклуватися про її внутрішній стан, православне виховання, молитися за неї. При цьому вони самі повинні бути добрими християнами та взірцем для свого хрещеника у діяльному церковному житті.
Людмила Дмитрівна:
-На якій стіні повинні висіти ікони в хаті? Чому?
-На молитву прийнято ставати обличчям на схід, вівтарем на схід будуються православні храми. Тому й ікони бажано розташувати на східній стіні кімнати. Але якщо немає можливості зорієнтувати ікони на схід, то можна розташувати їх у будь-якому іншому доступному місці. Головне – щоб перед іконою було багато вільного місця і могла вміститися вся родина на спільну молитву. Можна помістити ікони на поличці або, якщо їх багато, розвісити на стіні. Звичайно, в першу чергу необхідно мати в будинку ікони Спасителя і Божої Матері, обов’язково обвішані вишитими рушниками. Ікона Спасителя має знаходитися праворуч, а ікона Богородиці – зліва. Якщо є можливість розмістити в будинку більшу кількість ікон, то можна доповнити домашній іконостас іконами особливо шанованих святих, іменними іконами, тобто іконами святих небесних покровителів членів сім’ї, іконами свят і т.д.
Сміливо можна поміщати ікони у спальню, бо там людина проводить добру частину свого життя. Звичайно, ікона повинна бути в їдальні, або, якщо сім’я обідає на кухні, то там - для того щоб можна було помолитися перед їжею і подякувати Господу після трапези. Ікони можуть знаходитися в кожній кімнаті (окрім туалету). Але наївно вважати, що чим більше ікон в будинку, тим благочестивіше життя православного християнина. Досить часто таке збиральництво стає звичайним колекціонуванням, де немає мови про молитовне призначення ікони, і може вплинути протилежно на духовне життя людини. Головне, щоб перед іконами возносилася молитва.
Катерина Михайлівна:
-Чи потрібно вагітним дотримувати посту? З якого віку треба привчати дітей до посту?
-Православна церква дає послаблення вагітним, визнаючи, що в цей період для жінки головне – виносити і народити здорову дитину. Для цього вона зобов’язана дати майбутньому маляті необхідне повноцінне харчування у вигляді білків, жирів, вуглеводів і вітамінів, багато з яких містяться в непісній їжі (м’ясо відповідає за білок і підтримує потрібний рівень гемоглобіну, молоко – за кальцій і т.д.).
Проте якщо вагітна жінка абсолютно здорова і дуже бажає дотримуватися посту, але при цьому в неї немає ніякого навику його тримання, а є лише мінімальний духовний досвід, то такі різкі зміни можуть спровокувати значний збій в обміні речовин. У таких випадках жінка повинна бути дуже обережна і знаходитися постійно під лікарським контролем.
Якщо ж у майбутньої матусі спостерігаються будь-які незначні відхилення в стані її здоров’я, але при цьому вона має достатній навик дотримання посту, молитви і християнського життя, то в такій ситуації піст піде на користь не тільки їй, але і її майбутньому маляті.
А якщо порушення здоров’я явно виражені, то з благословення священика можливі послаблення в дотриманні посту, все залежить від самопочуття і стану вагітної жінки, терміну вагітності.
Варто зрозуміти і запам’ятати, що піст – це не просто дієтичні обмеження, а його внутрішній сенс, закладений набагато глибше. Якщо вагітна жінка бажає дотримуватися посту, то можна їй порадити відволіктися від дієтичних обмежень і дотримуватися інших вимог Великого посту, які допоможуть їй, очиститься і заспокоїться душевно, це зіграє тільки сприятливу роль як для неї самої, так і для її майбутнього малюка. Так само змалечку потрібно привчати до посту і дітей, хоча б в пісні дні – середу та п’ятницю.
Священик собору Різдва Христового УПЦ КП отець Євген Рябець

Розділ новин: 

Коментарі